Odpověď na dotaz

Jana:

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na Váš názor. Moje dcera 2roky 2 měsíce trpěla v létě kašlem přes den ne v noci, který nebyl diagnostikován. V průběhu 3/4 roku prodělala několik zánětů průdušek léčených antibiotiky. Momentálně je bez jakýchkoliv problémů. Vzhledem k výše uvedeným problémům nás pediatrička vyslala na alergologické vyšetření (čekali jsme 4 měsíce). V nemocnici jsme strávili 2 dny a na základě alergologických testů bylo učeno: alergie nezjištěna. Přesto nám p. doktor předepsal Inflammide - začátkem prosince máme jít na kontrolu tzn. užívání léku 2 měsíce do kontroly. Vzhledem k tomu, že dcera již žádné problémy nemá a měla již hodně antibiotik nebyla jsem tímto lékem moc nadšena, ale pan doktor mi sděli, že je adeptka na další infekce a že tímto tomu můžeme předejít. Mám obavy z toho, abychom tento lék nemuseli užívat dlouhodobě. Lze tento lék po 2 měsících vysadit? Je návykový? Všeobecně mám odstup k lékum, natož pro tak malé dítě, ale pan doktor mě ujišťoval, že tento lék má tak malé množství kortikoidů, z kterých mám opravdu strach, že tento lék nemůže mít žádné vedlejší účinky. Můžete mi prosím sdělit Váš názor? Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den. Popisované obtíže mohou znamenat bronchiální asthma. U takto malých dětí je ale diagnóza obtížně stanovitelná (nejsou schopny nadýchat spirometrii). Proto je nezřídka nutné porvést tzv. terapeutický test právě např. lékem Inflammide, kdy se sleduje efekt podávaného léku na kašel. Plný efekt léku je dosahován až po měsíci braní, proto má kontrola s 1-2 měsíčním odstupem svoji logiku. Zdaleka ne všechny astmata musí být alergickýkého původu a u takto malých dětí jsou negativní alergologické testy velmi časté. Radil bych Vám lék do kontroly nevysazovat, aby rozhodování vašeho lékaře nebylo ovlivněno. Infalmmide není návykový a je pravda, že obsahuje naprosto minimální dávky kortikoidů a nežádoucí účinky jsou žádné nebo minimální.Infalmmide neléčí alergii ale asthma a to jak alergické, tak nealerigické. Je ale vhodné poznamenat, že pokud by byla diagnóza asthmatu postavena, tak je nutné inflammide užívat dlouhodobě. Banální infekce velmi často dekompenzují asthma, které se může právě projevovat kašlem. Bylo by vhodné provést ORL vyšetření k vyloučení tzv.fokálního infektu.

MUDr. Tomáš Rohovský

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  03.10.2005

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Poradna 1 332 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den,je mi 65 l.a již 2 měsíce vykašlávám převážně v noci velice slaný hlen, měkdy pokašlu až 10 papírových kapesníků. Teploty nemám. ke kašli...

Zobrazit poradnu