Odpověď na dotaz

trepkova:

Dobry den, mam dvouleteho syna, do roka byl alergicky na kravske mleko, v soucasnosti ma potvrzene alergie na vejce, plisne a psa. Podruhe jsme prodelali zanet prudusek, poprve byl naprosto bez problemu - v podstate mel jen rymu, skoro ani nekaslal, podruhe byla nutna hospitalizace. Drive jsme davali Aerius jen v sezone plisni, respektive pylu - pry je to shodne obdobi. Nyni ho mame projistotu davat celorocne a bude-li synovi prokazano astma - na vysledky cekame - dostane jeste dalsi trvalou lecbu. Vim, ze velke procento dti, ktera maji alergie v takto nizkem veku z nich "vyrostou". Chtela jsem se zeptat, jestli ale trvale podavani leku syna o tuto moznost nepripravi, jestli bude mit jeho obrany system mit schopnost se normalne vyvijet, jestli zatez neni vetsi nez uzitek. Je trvale podavani leku nutne? Pripadne jestli by stacilo davat aerius pri ceste k prarodicim, kteri maji psa (o alergii na psa jse doposud vubec nevedeli, syn nema zadne zjevne obtize, ale je mi jasne, ze v jeho tele obrana reakce probiha). Dekuji.

Odpověď:

V tomto věku se obvykle nejedná o "trvalé" podávání léků, spíše dlouhodobé. Právě včasné nasazení protizánětlivé léčby vede ke zklidnění alergického zánětu v dýchacích cestách a zabránění vzniku trvalých následků v podobě jizevnatého hojení průdušek, což se může stát bez správné léčby. Včas a správně podaná léčba dává větší šanci Vašemu synovi na zlepšení stavu i v budoucnu. Je prokázáno, že alergický zánět může v průduškách probíhat i v době, kdy je pacient zdánlivě bez potíží. Proto se léky podávají preventivně a dlouhodobě pokud možno ve velmi nízké dávce, která udrží alergický zánět pod kontrolou a pacient je v dobrém zdravotním stavu. Je důležité dbát na správnou aplikaci léků a vyplachovat ústa po podání (sníží se tím množství léku, které zůstává v těle). Za nasazení léčby je zodpovědný Váš ošetřující lékař a je dobré s ním probrat své obavy.


MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  13.10.2009

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky a bezlepkáře.

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky
Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Řada z nás má doma potomka s alergií či intolerancí potravin. Nejčastějšími...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 538 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, prosím o konzultaci stran výsledků krevních testů na potravinové alergie. Vypisuji pouze pozitivní a hraniční hodnoty: S_kravské mléko...

Zobrazit poradnu