Odpověď na dotaz

Josef:

Dobrý den,

již několik let mám alergické projevy, ale nebylo zjištěno, co je alergenem. Nyní jsem byl nachlazel, bral jsem acylpyrin a projevy byly dosti silné. Pojal jsem podezření, že acylpyrin by mohl být minimálně jedním z alergenů. Je možné být alergický na acylpyrin? Projevem je kopřivka, svědivé vyrážky. Dále se chci zeptat, zda v některých potravinách mohou být podobné látky, protože kopřivku a otoky rtů jsem míval i bez acylpyrinu. Nic jiného než alergie na některé potraviny mě nenapadá. Jím dost ovoce - jablka, jahody, broskve. Nemůže být problém třeba s některými "éčky" či podobnými látkami, konzervanty? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
ano, kyselina acetylsalicylová obsažená v acylpyrinu může být u některých pacientů významným alergenem. Jedná se o tzv. aspirinovou senzitivitu, taky nazývanou aspirinovou trias. Po požití léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové nebo léků tzv. NSAID (brufen, ibalgin apod) může dojít ke vzniku kopřivky, dušnosti, otokům. U všudypřítomného žlutého azobarviva tartrazin (E102) a benzoátů se předpokládá zkřížená reakce s kyselinou acetylosalicylovou, mohou tedy vyvolat podobné příznaky. S pozdravem,


MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Alergie na léky

Datum vložení dotazu:  29.11.2010

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva

Máte alergii na barvu na vlasy? A objevuje se u vás ekzém, i když nebezpečné barvy...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 105 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den mám dotaz dcera měla opravdu silnou alergii na antibiotika skončila s hospitalizována na interně měla vyrážku po celém těle a zůstali ji...

Zobrazit poradnu