Odpověď na dotaz

Hana Čechová:

Dobrý den,
prosím o Váš názor. Od dětství jsem alergická na pyly, postupně se přidala zvířecí srst. Pravidelně užívám Zodac a Symbhicort.V průběhu těhotenství jsem zareagovala na rybu (slabý otok očí a dušnost - užila jsem Zodac a symbhicort, stav odezněl do několika desítek minut). Po porodu se mi objevil atopický ekzem. Když jsem začala dítě přikrmovat příkrmem s mrkví, začaly se mi objevovat červené ohraničené fleky ve tváři. Na posledy mi po požití tohoto příkrmu lehce oteklo v ústech horní patro. PO těchto reakcích jsem měla pocit poklesu tlaku (bledost, studené ruce, slabost) a musela jsem jít na záchod (průjem jsem neměla, jen jsem se vyprázdnila). Při běžném požití mrkve jsem tyto reakce nepozorovala. Příkrmy jsou dělané pravděpodobně z mrkvového koncentrátu. Lékařka mi sdělila, že šlo o předšokový stav a že při příštím požití mrkve mohu jít do anafilaktického šoku a zemřít. Všechny tyto výše popsané stavy po mrkvovém příkrmu jsem zvládla doma, odezněly do 10 minut maximálně po požití Zodacu. Maximálně jsem po jejich odeznění byla unavená. Chci se Vás zeptat, zda podle Vás šlo opravdu o prešokový stav a zda je riziko šoku velké nebo malé. Mrkev jsem vyřadila a ekzém se zlepšil. Problém je, že jsem velmi úskostný člověk a trpím panickou poruchou. Pocity nízkého tlaku (na omdlení) znám i při psychickém přetížení. Mám hrozný strach, že požiji mrkev nevědomě a nestihnu si přivolat pomoc. Lékařka mi dala čípky Rectodelt 100 a řekla mi, že je mám použít okamžitě, jak si uvědomím, že jsem udělala chybu a mrkev požila, i když žádné potíže nemám. Prosím Vás o Váš názor. Také Vás prosím o informaci, zda anafilaktický šok přichází najednou, nebo když začnu mít tyto potíže a uběhne několik minut, zda to znamená, že se do šoku nedostanu.
Také prosím o informaci, zda se mám vyhýbat i barvivu betakaroten a sušené mrkvy v "podravkách". Velice Vám děkuji za Vaše odpovědi. S pozdravem Hana Čechová

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
moc nerozumím tomu, proč došlo k alergické reakci po konzumaci dětstkého příkrmu a ne po konzumaci běžné mrkve, jedná se opravdu o alergii na mrkev? Bylo to vyšetřováno pomocí krevních testů, tzv. IgE parametru? Pokud byste byla opravdu alergická na mrkev, došlo by k alergické reakci i po užití minimálního množství mrkve. Měla byste být vybavena pohovostním balíčkem obsahujícím mimo kortikoidů (Rectodelt) i antihitaminikum (Zodac, Xyzal), které je třeba užít na prvním místě při prvotních příznacích alergie. Třetí součástí pohotovostního balíčku je pak inhalační lék podávaný při dušnosti (může být i Symbicort).
Pokud by se jednalo o alergii na mrkev, pak se nemusíte barvivu betakaroten vyhýbat. Sušené mrkvi by ale bylo potřeba se vyhýbat.
Nástup alergické reakce může opravdu být velmi prudký s několika začínajícími příznaky, ale jedná se o nevyzpytatelnou a nepředvídatelnou reakci, jehož sílu ovlivňuji i aktuální stav organismu.
S pozdravem,


MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  15.03.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Poradna 1 331 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Syn(10) má vždy po koupání v přírodním koupališti svědivou vyrážku v oblasti plavek. Nikde jinde na těle se mu nic...

Zobrazit poradnu