Odpověď na dotaz

Olina Hájková:

Dobrý den, stále se marně snažím pochopit příčinu mé potravinové alergie, která mě poprvé přepadla až téměř v šedesáti letech. V jedné knize jsem četla, že zvýšený kortizol ( a i další katecholaminy) zapřičiňují vzrůst proalergických buněk. To by odpovídalo, alergie mě totiž přepadla v průběhu jiných zdravotních potíží - pod dlouhodobém stresu (nemoci a úmrtí v rodině) se u mě začly projevovat srdeční arytmie, úzkostné stavy a ccosi jako angina pectoris. Lékař to přičítá zvýšené hladině stresových hromónů v mém těle. Proč tedy tato zvýšená hladina adrenalinu, noradrenalinu aj. nezbránila propuknutí alergické reakce, když právě adrenalin má alergii zastavovat ? Při angině pectoris dochází k vasokonstrikci, při alergii k vasodilataci. Jak tedy mohu mít ang. pestoris a alergii dohromady? Vždyť se to navzájem vylučuje. A jak při angině pectoris mám používat adresnalin a kortikostroidy ? (Podtrhuji, že zatím žádné léky na srdce a tlak, které by mohly vyvolat alergie, zatím raději neužívám.) Na alergii se dříve užívaly i dávky calcia. Proč tedy při al. reakci na mléčnou bílkovinu vápník v mléce obsažený neuplatní své "inhibiční" vlastnosti vůči žírným buňkám? Předem díky za odpověď na mé komplikované otázky.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
stresová reakce v organismu je velmi složitý děj, na jehož průběhu se podílí desítky, možná stovky chemických působků, tedy nejen adrenalin či noradrenalin, ale v podstatě i kortizol se řadí mezi stresové hormony. Navíc se tělo chová jinak v akutním stresu a v chronickém stresu, který může často vyústit vlivem oslabení organismu v alergické projevy či jiné zdravotní komplikace.
Léčba alergických potíží primárně nezačíná adrenalinem a kortikosteroidy - toto jsou léky, které se užívají jen v při akutních alergických reakcí, které by správně vedené protialergické léčby měly vznikat jen vyjímečně.
Léčba alergií pomocí kalcia se dříve opravdu nasazovala, nyní se již neužívá, účinek kalcia v léčbě alergií byl nízký, v současné době máme k dispozici účinější léčbu.
S pozdravem,

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  28.02.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 589 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den.Moje sedmiletá vnučka se osypala (zřejmě po tuňáku v konzervě)celé tělíčko ,drobná krupice,teplota vyskočila na 38 stupňů,otekly ručičky...

Zobrazit poradnu