Odpověď na dotaz

Olina Hájková:

Dobrý den, stále se marně snažím pochopit příčinu mé potravinové alergie, která mě poprvé přepadla až téměř v šedesáti letech. V jedné knize jsem četla, že zvýšený kortizol ( a i další katecholaminy) zapřičiňují vzrůst proalergických buněk. To by odpovídalo, alergie mě totiž přepadla v průběhu jiných zdravotních potíží - pod dlouhodobém stresu (nemoci a úmrtí v rodině) se u mě začly projevovat srdeční arytmie, úzkostné stavy a ccosi jako angina pectoris. Lékař to přičítá zvýšené hladině stresových hromónů v mém těle. Proč tedy tato zvýšená hladina adrenalinu, noradrenalinu aj. nezbránila propuknutí alergické reakce, když právě adrenalin má alergii zastavovat ? Při angině pectoris dochází k vasokonstrikci, při alergii k vasodilataci. Jak tedy mohu mít ang. pestoris a alergii dohromady? Vždyť se to navzájem vylučuje. A jak při angině pectoris mám používat adresnalin a kortikostroidy ? (Podtrhuji, že zatím žádné léky na srdce a tlak, které by mohly vyvolat alergie, zatím raději neužívám.) Na alergii se dříve užívaly i dávky calcia. Proč tedy při al. reakci na mléčnou bílkovinu vápník v mléce obsažený neuplatní své "inhibiční" vlastnosti vůči žírným buňkám? Předem díky za odpověď na mé komplikované otázky.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
stresová reakce v organismu je velmi složitý děj, na jehož průběhu se podílí desítky, možná stovky chemických působků, tedy nejen adrenalin či noradrenalin, ale v podstatě i kortizol se řadí mezi stresové hormony. Navíc se tělo chová jinak v akutním stresu a v chronickém stresu, který může často vyústit vlivem oslabení organismu v alergické projevy či jiné zdravotní komplikace.
Léčba alergických potíží primárně nezačíná adrenalinem a kortikosteroidy - toto jsou léky, které se užívají jen v při akutních alergických reakcí, které by správně vedené protialergické léčby měly vznikat jen vyjímečně.
Léčba alergií pomocí kalcia se dříve opravdu nasazovala, nyní se již neužívá, účinek kalcia v léčbě alergií byl nízký, v současné době máme k dispozici účinější léčbu.
S pozdravem,

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  28.02.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 606 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dnes mi bylo sděleno, že mám alergii na Kravské mléko IgG 2,91, dále kasein IgG 1,68 a sóju IgG 1,32. Bylo mi doporučeno vysadit mléčné...

Zobrazit poradnu