úvod Proalergiky.cz > Poradna > Jak zjistit alergii na potraviny?

Odpověď na dotaz

Jak zjistit alergii na potraviny?

Irena Škaroupková:

Dobrý den.
Dcera 13let. Asi 4roky máme podezdření na potravinovou alergii, která dosud nebyla identifikovaná-nevíme, která potravina způsobuje alergii. Projevy: silné zrudnutí a pálení tváří a otok tváří. Je sledována na alergologii, užívá 1×denně Dasseltu. Při silné reakci 2tbl.Prednison, pomůže asi na 8 hodin. Projevy jsou nezávislé na ročním období, objeví se asi po půl roce. Jí běžné potraviny, snažíme se neexperimentovat s novými jídly. Prosím o radu. Je možné zjistit konkrétní potravinu? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,


spolehlivý, i když zdlouhavý proces, jak potravinový(é) alergen(y) odhalit, je eliminačně-expoziční test nebo-li eliminační dieta. Základem je odstranit z jídelníčku nejběžnější alergeny typu veškeré výrobky, které obsahují bílkovinu kravského mléka, hovězí a telecí maso, kuřecí maso, sója, karob, vejce. Nedojde-li během 2-3 týdnů důsledného užívání diety ke zlepšení, je třeba vyřadit další potraviny, jako jsou produkty s obsahem pšenice, ryby, ořechy, semínka, kořenová zelenina včetně mrkve, lilkovité (rajčata, papriky, lilek), citrusy, exotické ovoce (včetně banánu), bobulové ovoce, luštěniny, většina druhů koření, med, kakao, čokoládu, silné černé a zelené čaje a čaje s obsahem ibišku. Pokud ani při těchto omezeních nenastane zlepšení, lze přistoupit k dietě dle Rezzy a Cardiho, při níž lze konzumovat jen králičí nebo jehněčí maso, rýži, vodu, sůl, olivový olej a doplňovat vápník.


Jakmile dojde ke zlepšení stavu, eliminované potraviny se postupně po jedné zařazují zpět do jídelníčku, s odstupem alespoň 4 dnů, u pozdních reakcí i týden.


V případě, že po znovu zavedené potravině dojde k alergické reakci, danou potravinu z jídelníčku vyřadíme dlouhodobě (minimálně na půl roku). Je-li výsledek testu nejistý (buď nebyl proveden správně, nebo problém nesouvisí s potravinami), expoziční test se po zlepšení stavu na eliminační dietě opakuje.


Kromě alergií na vybrané druhy potravin, existuje i jiný typ zdravotních obtíží, které se projevují obdobně, a to histaminová intolerance (HA). HA diagnostikuje nejčastěji alergolog či imunolog, jednak na základě anamnézy a jednak odběru krve. Zjišťuje se aktivita enzymu diaminooxidázy. K tomuto kroku se zpravidla přistupuje po vyloučení jiných onemocnění, včetně potravinových alergií.  Více se o ní dočtete v těchto článcích.


Ať se testování podaří


S přáním krásného léta


Táňa, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  20.07.2015

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky a bezlepkáře.

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky
Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Řada z nás má doma potomka s alergií či intolerancí potravin. Nejčastějšími...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 538 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, prosím o konzultaci stran výsledků krevních testů na potravinové alergie. Vypisuji pouze pozitivní a hraniční hodnoty: S_kravské mléko...

Zobrazit poradnu