úvod Proalergiky.cz > Poradna > Potvrzení pro bezlepkovou dietu, pokud dítě nemá potvrzenou alergii na lepek či celiakii

Odpověď na dotaz

Potvrzení pro bezlepkovou dietu, pokud dítě nemá potvrzenou alergii na lepek či celiakii

Petra:

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak postupovat. Starší dcera má bezlepkovou a bezmléčnou dietu. Měla klinické projevy a odběry ukázaly poškozený imunitní systém- trans-glut byla sice neg ale genetické testování má pozitivní na alely pro celiakii i homozygot pro laktoru. Od gastroenterol máme doproučení. Mám ještě mladší dceru, která jde teď k zápisu do školky.Tu jsem nechala geneticky testovat na celiakii a laktozu hned když se narodila. Alely na Celiakii má pozitivní a na laktozu je heterozygot. Nicméně nesnese kravské mléko, má hned průjem. Lepek nedávám, protože starší dcera drží dietu a my také. Problém ale teď nastal s potvrzením pro školku. Protože dcera je vlastně zdravá. Gastroenerolog mi nechce potvrzení vystavit, protože namá na základě čeho- Ig budou negativní trans-glut také. Klinicky je v pořádku. Doporučen mi byl expoziční test do klinických projevů a zhoršení zdravotního stavu. Já ale nemám psychicky na to abych dobrovolně začala dávat dítěti lepek a čekala až se mu zhorší stav a budemem moci jít na krevní testy a pak dostaneme papír že tedy teď už dietu mít může. Nejde mi o diagnozu. Jde mi o to abych mohla dítěti dát jídlo do školky (stejně té druhé ho tam také dávám.) ale prý podle zákona může mít dítě svoji stravu ve školce jen na základě lékařské zprávy. Poradíte mi co mám dělat? Kam se obrátit?

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


chápu, že pro vás je tato situace složitá, nicméně souhlasím s panem doktorem z gastroenterologie. To, že má dcera pozitivní alely na celiakii ještě neznamená, že trpí celiakií. Je taky možné, že i pokud by byla vystavena lepku, tak u ní celiakie nikdy nepropukne.


Obilniny s obsahem lepku mají i spostu zdraví prospěšných vitamínů a minerálů a z tohoto důvodu by se dítě nemělo bezdůvodně vystavovat dietním omezením.


Doporučuji proto také expoziční test.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  25.04.2018

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 602 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, byla mi zjištěna histaminova intolerance i s ABKM i na soju. Je někde možnost sehnat seznam antibiotik, které se dají při této diagnóze...

Zobrazit poradnu