úvod Proalergiky.cz > Poradna > Riziko vzniku alergie na kočku u malého dítěte s alergií na mléko

Odpověď na dotaz

Riziko vzniku alergie na kočku u malého dítěte s alergií na mléko

Zuzana Pasecna:

Dobrý den, mám dvouměsíční dceru, kterou kojím, od narození hodně blinká, před 14 dny měla krev ve stolici a hleny, pediatr vyloučil jinou příčinu, takže nasazena dieta při abkm, zjištěna i reakce na soju a vejce. Takže dřzím dietu bez mléka, soji a vajec a stav se upravil. Můj dotaz ale směřuje k predispozici k alergiim. Můj manžel má potvrzenou mimo různé potravinové alergie ( ne ovšem soja, mléko, vejce) také alergii na kočku. Podle informací od jeho otce měl pravděpodobně jako kojenec abkm také, pak se to upravilo. Žijeme v bytě s kočkou (manžel se ji nechtěl vzdát, užívá Xados 1-0-0). Vzhledem ke zvýšenému riziku alergii v budoucnu u dcery, je žádoucí už teď preventivně dát kočku pryč? Nebo naopak takto časné a pravidelné setkání s případným alergenem je žádoucí?

Odpověď:
Mgr. Michal Závacký

Dobrý den, paní Pasecna,


předmětem dědičnosti je právě obecná predispozice k alergiím (atopie), nikoli alergie na konkrétní látku. Je běžné, že děti alergiků jsou přecitlivělé na něco jiného než jejich rodiče. 


Co se týká možnosti vzniku alergie na kočku u dcerky, vzhledem k výše uvedenému je velmi obtížné odhadnout další vývoj, protože vědeckých důkazů je málo. Na jednu stranu se dlouhodobě říká, že malý atopik/alergik by neměl být zbytečně vystavován extrémním dávkám alergenů, aby jeho citlivý imunitní systém nebyl provokován k přehnané reakci. Na druhou stranu zrovna život se zvířaty se v určitých studiích jeví jako dobrá prevence rozvoje alergií, jelikož imunitní systém je zdravě trénován zvýšeným množstvím mikrobů z těchto zvířat a zřejmě i jejich přirozenými alergeny. 


Odstraněním kočky by z domácnosti nezmizely veškeré kočičí alergeny, protože ty se během jejího pobytu rozšířily po celém bytě. Než by se vám podařilo většinu těchto alergenů odstranit, trvalo by to a stálo by to dost úsilí. Ve zbavení se kočky tudíž nevidím zásadní přínos. Pokud množství jejích alergenů v domácnosti udržíte na rozumné míře, bude vám v první řadě vděčný manžel. :-)


Mějte se hezky,


Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  13.09.2019

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 592 odpovědí

Poslední dotaz: Dobry den dvouleta dcera ma podle naplastovych testu alergii na pekarske drozdi. Chci se zeptat jestli pri alergii na drozdi vadi i lahudkove...

Zobrazit poradnu