úvod Proalergiky.cz > Poradna > Riziko vzniku alergie na kočku u malého dítěte s alergií na mléko

Odpověď na dotaz

Riziko vzniku alergie na kočku u malého dítěte s alergií na mléko

Zuzana Pasecna:

Dobrý den, mám dvouměsíční dceru, kterou kojím, od narození hodně blinká, před 14 dny měla krev ve stolici a hleny, pediatr vyloučil jinou příčinu, takže nasazena dieta při abkm, zjištěna i reakce na soju a vejce. Takže dřzím dietu bez mléka, soji a vajec a stav se upravil. Můj dotaz ale směřuje k predispozici k alergiim. Můj manžel má potvrzenou mimo různé potravinové alergie ( ne ovšem soja, mléko, vejce) také alergii na kočku. Podle informací od jeho otce měl pravděpodobně jako kojenec abkm také, pak se to upravilo. Žijeme v bytě s kočkou (manžel se ji nechtěl vzdát, užívá Xados 1-0-0). Vzhledem ke zvýšenému riziku alergii v budoucnu u dcery, je žádoucí už teď preventivně dát kočku pryč? Nebo naopak takto časné a pravidelné setkání s případným alergenem je žádoucí?

Odpověď:
Mgr. Michal Závacký

Dobrý den, paní Pasecna,


předmětem dědičnosti je právě obecná predispozice k alergiím (atopie), nikoli alergie na konkrétní látku. Je běžné, že děti alergiků jsou přecitlivělé na něco jiného než jejich rodiče. 


Co se týká možnosti vzniku alergie na kočku u dcerky, vzhledem k výše uvedenému je velmi obtížné odhadnout další vývoj, protože vědeckých důkazů je málo. Na jednu stranu se dlouhodobě říká, že malý atopik/alergik by neměl být zbytečně vystavován extrémním dávkám alergenů, aby jeho citlivý imunitní systém nebyl provokován k přehnané reakci. Na druhou stranu zrovna život se zvířaty se v určitých studiích jeví jako dobrá prevence rozvoje alergií, jelikož imunitní systém je zdravě trénován zvýšeným množstvím mikrobů z těchto zvířat a zřejmě i jejich přirozenými alergeny. 


Odstraněním kočky by z domácnosti nezmizely veškeré kočičí alergeny, protože ty se během jejího pobytu rozšířily po celém bytě. Než by se vám podařilo většinu těchto alergenů odstranit, trvalo by to a stálo by to dost úsilí. Ve zbavení se kočky tudíž nevidím zásadní přínos. Pokud množství jejích alergenů v domácnosti udržíte na rozumné míře, bude vám v první řadě vděčný manžel. :-)


Mějte se hezky,


Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  13.09.2019

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 589 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den.Moje sedmiletá vnučka se osypala (zřejmě po tuňáku v konzervě)celé tělíčko ,drobná krupice,teplota vyskočila na 38 stupňů,otekly ručičky...

Zobrazit poradnu