Odpověď na dotaz

Kotábovi:

Dobrý den,
máme 11-ti měsíční dceru Terezku a od narození měla prasklinky za ouškama (jakoby natržená ouška) a asi v pátém měsíci se jí objevil flíček, pak další.. a další.. Byli jsme na kožním, kde jsme po druhé návštěvě krom promazávacích mastiček dostali koritoidy . Sama jsem atopička (mívám ekzém i když od 18let hodně málo) a vím co jsou kortikoidy zač. Pomohou jen dočasně a příčinu neléčí. Nyní jezdíme i k homeopatovi a bereme kuličky Poumon Histamine a kapičky od Jonáše – Analerg. Přesto máme stále na klíčních kostech ekzémek a ouška stále „natržená“. Terezka se hodně škrábe, zvláště v noci, kdy se asi i víc potí. Oblékáme ji minimálně, hodně větráme a na noc jí dáváme 8-10 kapiček Fenistilu. Po dožadování se vyšetření na alergologii nám náš pediatr sdělil, že stejně žádné testy tak malým dětem nedělají, že je to zbytečné. Moc Vás tedy prosím o odpověď na mé dotazy:
1. Jak dlouho může dítě Fenistil kapičky užívat?
2. Kortikoid jsme mazávali, ale už ho vůbec nedáváme – je to lepší volba – užívání Fenistilu v kapičkách, jak mazání koritoidem?
3. Terezku stále hodně kojím, ale příkrmům se už nevyhneme je to tedy metoda pokus omyl a vlastně tím zjišťujeme co ji vadí a co ne, ale díky zjišťování máme „proškrábané“ noci, dá se tedy u tak malých dětí nějak zjistit (vyšetření) co ji na ekzémek vadí a po čem to má horší?
4. Teď za 14 dní jedeme léčit ekzémek k moři a já se ptám, jak postupovat.. slunit či neslunit..a zda slanou vodu každý den omývat či nikoliv.
Budeme Vám moc vděčni za odpovědi na naše dotazy. Přejeme hezký den. Kotábovi

Odpověď:

Vzhledem na popis potíží u Vašeho dítěte je určitě vhodné alergologické vyšetření - možnost krevních testů (k vyloučení potravinové, inhalační alergie...), doporučení Vám může dát i kožní lékař.Celková antihistaminika (např.i Fenistil) lze užívat dlouhodobě. Co se týče vhodnosti užívat Fenistil nebo aplikovat kortikoidní masti - nutno vyzkoušet, co má lepší efekt, na ekzém ovšem mívají většinou lepší léčebný efekt lokální masti včetně kortikoidů. Většinou se doporučuje podávat obě skupiny léků (celková antihistaminika i masti)
současně (mají jiné mechanizmy účinku a navzájem se účinek potencuje). Pobyt u moře a slunění většinou má na ekzém pozitivní efekt, ale se sluněním opatrně !! zvlášť u tak malého dítěte.

MUDr. Katarina Bartošová

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  01.06.2005

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz