Infolinka 541 212 450


Příznaky, diagnóza a léčba kontaktního ekzému

Krátce po použití nevhodné kosmetiky pokožka zrudne

Krátce po použití nevhodné kosmetiky pokožka zrudne


Kontaktní alergická reakce se projevuje v místě působení vyvolávající látky na pokožku. Kůže zčervená, začne svědit, tvoří se na ní červené pupínky až puchýřky, v horším případě mohutný otok a mokvání.

V případě alergie na kovy se vyrážka často objevuje na místech, kde dochází ke kontaktu pokožky např. s kovovým knoflíkem u kalhot, náušnicemi nebo náramkem.

Jestliže se kontaktní ekzém neléčí a nevyloučí se kontakt s alergenem, což je jediná účinná obrana, může dojít k celkovému postižení kůže.

Diagnóza kontaktního ekzému

Při pátrání po příčině kontaktní alergie je nutno vzít v úvahu delší časový úsek, který uplyne mezi působením na kůži a vznikem reakce. Příčinu kontaktní alergie hledejte podle místa, kde se objevuje. Příkladem je ložisko ekzému uprostřed ženských zad, vyvolané háčkem od podprsenky, nebo ekzém v okolí pupku způsobený knoflíkem džínových kalhot nebo na ušním lalůčku způsobený náušnicí.

K diagnóze kontaktní alergie se provádí vyšetření epikutánními testy (na povrchu kůže) u kožního lékaře. Principem této metody je expozice malého okrsku kůže na zádech podezřívanou látkou připravenou v dostatečném ředění v alergenní koncentraci.

Léčba kontaktního ekzému

Při léčbě je velmi důležité zamezit kontaktu kůže s vyvolávajícím činitelem alergie.

K léčbě již vzniklých projevů se používá nejčastěji kombinace celkově podávaných léků ze skupiny antihistaminik a lokální ošetření látek s protizánětlivým a protialergickým účinkem – kortikosteroidů.


Články na podobné téma