Infolinka 541 212 450


Projevy celiakie – pokaždé jinak

Vleklé zažívací potíže jsou u celiakie časté

Vleklé zažívací potíže jsou u celiakie časté


Následující příznaky a zdravotní komplikace se objevují u lidí, u kterých ještě nebyla celiakie potvrzena nebo kteří nedodržují bezlepkovou dietu.

Trávicí potíže

  • bolesti břicha, nadýmání, kručení v břiše, nafouklé břicho
  • chronické průjmy v podobě světlé, objemné a nadměrně páchnoucí stolice
  • afty v ústech

Celkové potíže způsobené sníženým vstřebáváním živin do těla

  • únava
  • chudokrevnost
  • ztráta hmotnosti, u dětí poruchy růstu
  • řídnutí kostí a zvýšení kazivosti zubů

V této fázi, kdy je tenké střevo poškozeno, se k intoleranci lepku někdy přidává i intolerance laktózy, která zažívací problémy ještě zhoršuje.

Náš tip: Odpovídají vaše příznaky tomuto popisu, ale důkaz o celiakii schází? O možnostech diagnózy se dočtete v článku Máte podezření na potravinovou alergii? v odstavci Diagnóza na gastroenterologii.

Celiakie na pokožce aneb Duhringova dermatitida

S celiakií bývá často spojeno onemocnění, které by se dalo lidově nazvat „lepkový ekzém“. Má podobu zarudlých silně svědivých ložisek plných vodnatých shlukujících se puchýřků. Může být zaměněna s rozsáhlou oparovou vyrážkou, svrabem nebo jiným typem ekzému.

Duhringova choroba se projevuje zhruba u čtvrtiny celiatiků a díky své nepřehlédnutelnosti pomáhá urychlit diagnózu celiakie. Vyrážka se nejčastěji poprvé objeví u mladých lidí mezi 20. a 30. rokem.

Na potlačení příznaků této choroby existují účinné léky, i když hlavním opatřením je samozřejmě bezlepková dieta.  

Zanedbaná celiakie zvyšuje riziko rakoviny!

Pokud se celiakie neléčí patřičnou dietou, může dojít k vážnému poškození střev. Na stěně tenkého střeva mohou vznikat vředy a trhliny, může se snižovat jeho průchodnost a také roste riziko rakoviny tenkého střeva.

Přidružené nemoci

Lidé s celiakií, i když dodržují dietu a nemají žádné z výše uvedených potíží, mívají zvýšený sklon k dalším autoimunitním chorobám, jako jsou cukrovka 1. typu, zánět štítné žlázy, mikroskopická kolitida střev nebo biliární cirhóza jater.

Někteří celiatici bývají náchylnější k různým infekcím, ale i psychickým nemocem. Výjimečně se mohou vracet trávicí potíže, ekzémy, vřídky v ústech nebo osteoporóza.

 


Články na podobné téma