Infolinka 541 212 450


Sója zakázána, čím ji nahradit?

Sója zakázána, čím ji nahradit?


Zkřížené alergie mezi sójou a dalšími potravinami

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) a alergie na sóju

Velmi častý bývá výskyt současně ABKM a alergie na sóju. Proč tomu tak je? Proteiny sóji se totiž velmi podobají bílkovinám živočišných mlék (kravskému, kozímu i ovčímu). Většina lékařů tedy nedoporučuje především u malých dětí s ABKM nahradit mléko kravské sójovým, nýbrž buď speciálním kojeneckým, anebo v případě starších dětí jiným rostlinným.

Alergie na sóju a jiné luštěniny

Další spojitost je prokázána mezi alergií na sóju a ostatními luštěninami – hrachem, čočkou, cizrnou a ostatními. V dnešní době je předmětem diskuze i karob, známý také jako svatojánský chléb, který se využívá jako náhražka kakaa.

V literatuře bývá zmiňována i souběžná alergie s arašídy a jinými ořechy a s obilovinami.

Jak se sóji vyhnout, jak ji nahradit

Máte-li „pouze“ alergii na sóju, není přizpůsobení jídelníčku zase tak obtížné (věřte, že existují daleko náročnější diety). Jednoduše vynechejte výrobky ze sóji a sóju obsahující. Problémem by to mohlo být pro vegetariány, vegany či makrobiotiky, jejichž strava sóju zpravidla obsahuje ve větší míře. Ale věříme, že i oni si s tím poradí. Dostupné možnosti na trhu již existují.

Jedná-li se o kombinaci ABKM a alergie na sóju, zužuje se množství alternativ, obzvláště v sortimentu „mléčných výrobků“. Řada živočišných náhražek jogurtů, mlék a nápojů je právě ze sóji. Ale nejsou jediné.

Ze sortimentu mlék můžeme doporučit nepřeberné množství tekutých a sušených nápojů - kokosových, mandlových, ovesných, kukuřičných či pohankových. Není také problém si vyrobit váš oblíbený v pohodlí domova. Nejen, že nezatíží vaši peněženku tak, jako kupované, ale také budete přesně vědět, jaké ingredience váš „drink“ obsahuje.

Trochu problémem je náhrada jogurtů, sýrů a pomazánek. Valná většina z nich je buď živočišných, nebo sójových. Vzhledem k tomu, že alergie je zcela individuální, je možné opatrně některé z těchto výrobků vyzkoušet. Jsou totiž známy případy, kdy alergik některé výrobky snese. Pokud ne, je nezbytné hledat alternativy v rostlinných produktech.

Existuje řada pomazánek, jejichž základem je naklíčené obilí – lze dochutit česnekem, pórkem, rajčaty, mrkví, na sladko pak medem či marmeládou. Další výborná pomazánka je třeba z čočky nebo pohanky. Oblíbená je i pomazánka drožďová, která je nejen chutná, ale i zdravá, stejně, jako ostatní uvedené.

Dezerty pak můžete zakoupit nejčastěji ovesné, rýžové, mandlové apod.

U dětí mladších jednoho roku, které jsou kojené, se doporučuje, aby dietu dodržovala i maminka.

Pokud je dítě na umělé výživě, existují speciální kojenecká mléka, která jsou zbavena jak kravského mléka, tak i sóji. Se správným výběrem by Vám měl pomoci dětský lékař nebo lékárník. 

Číst složení nakupovaných potravin je potřeba i v případě alergie na sóju. Sójová mouka nebo sójové boby se totiž občas přidávají do pečiva a různých sladkostí.


Články na podobné téma