Dieta bez sóji může být problémem pro vegetariány, vegany či makrobiotiky, jejichž strava sóju zpravidla obsahuje ve větší míře. Ale věříme, že i oni si s tím poradí. Dostupné možnosti na trhu již existují a neustále přibývají.
Souběžná dieta bez mléka a bez sóji
Jedná-li se o kombinaci ABKM a alergie na sóju, zužuje se množství alternativ, obzvláště v sortimentu „mléčných výrobků“. Řada živočišných náhražek jogurtů, mlék a nápojů je právě ze sóji. Ale nejsou jediné.
Ze sortimentu rostlinných mlék můžeme doporučit nepřeberné množství tekutých a sušených nápojů – kokosových, mandlových, ovesných, kukuřičných či pohankových. Není také problém si vyrobit váš oblíbený v pohodlí domova. Nejen že nezatíží vaši peněženku tak jako kupované, ale také budete přesně vědět, jaké ingredience váš „drink“ obsahuje.
Trochu problémem je náhrada jogurtů, sýrů a pomazánek. Valná většina z nich je buď živočišných, nebo sójových. Vzhledem k tomu, že alergie je zcela individuální, je možné opatrně některé z těchto výrobků vyzkoušet. Jsou totiž známy případy, kdy alergik některé výrobky snese. Pokud ne, je nezbytné hledat alternativy v rostlinných produktech.
Existuje řada pomazánek, jejichž základem je naklíčené obilí – lze dochutit česnekem, pórkem, rajčaty, mrkví, na sladko pak medem či marmeládou. Další výborná pomazánka je třeba z čočky nebo pohanky. Oblíbená je i pomazánka drožďová, která je nejen chutná, ale i zdravá, stejně, jako ostatní uvedené.
Dezerty pak můžete zakoupit nejčastěji ovesné, rýžové, mandlové apod.
U dětí mladších jednoho roku, které jsou kojené, se doporučuje, aby dietu dodržovala i maminka. Bílkoviny sóji totiž mohou ze stravy matky pronikat do mateřského mléka.
Pokud je dítě na umělé výživě, existují speciální kojenecká mléka, která neobsahují ani kravské, ani sójové alergeny. Se správným výběrem by vám měl pomoci dětský lékař nebo lékárník.
Skrytá sója v potravinách
Číst složení nakupovaných potravin je potřeba i v případě alergie na sóju. Sójová mouka nebo sójové boby se totiž občas přidávají do pečiva a různých sladkostí.
Většině lidí s alergií na sóju by naopak neměl vadit sójový lecitin, který se v řadě potravin používá jako emulgátor. Jedná se o tuk, a tak by neměl obsahovat alergizující bílkoviny sóji.
Zkřížená alergie na sóju a jiné luštěniny
V některých případech je potřeba se v jídelníčku rozloučit i s dalšími luštěninami. Podobnost bílkovin, a tudíž riziko zkřížené alergie je známé mezi sójou a ostatními luštěninami – hrachem, čočkou, cizrnou, lupinou a jinými. V dnešní době je předmětem diskuze i karob, známý také jako svatojánský chléb, který se využívá jako náhražka kakaa. Je totiž příslušníkem stejné čeledi rostlin. V literatuře bývá zmiňována i zkřížená alergie mezi sójou a arašídy, které jsou rovněž botanicky přibuzné.
Alergeny podobné těm v sóji ale mohou obsahovat i stromové ořechy nebo různá semínka.