Infolinka 541 212 450


Velikonoční beránek – bez vajec, mléka, lepku

Velikonoční beránek (foto: iStock)

Velikonoční beránek (foto: iStock)


Nejtypičtější velikonoční symbol – beránek a bez vajec? ANO. A nejen to – velmi chutného beránka lze upéct i bez mléka a lepku. Poradíme vám, jak na to.

Historie pečení beránků

Pečení beránků na Velikonoce má velmi dlouhou tradici. Od pohanských dob je považován právě beránek za obřadní, posvátný pokrm, který sehrával svou roli v jarních rituálech. Velký význam má i dnes. Například v židovského náboženství symbolizuje vysvobození izraelského národa z egyptského otroctví. Pro křesťany pak představuje symbol Ježíše Krista jako oběti za spásu světa.

Postupem času bývalo pečení mladého jehněčího masa, obzvláště v chudých rodinách, nahrazováno pečením beránků ze sladkého těsta. Dnes se můžeme setkat s oběma tradicemi.

Skopové či jehněčí maso k Velikonocům patří, ale ne všichni si jej mohou dovolit

Tradice říká, že by se měl péci přesně na Bílou sobotu. Na Hod boží velikonoční byl pak bráván na mši – spolu s mazancem, chlebem, vínem – a zde posvěcen. Část těchto pokrmů pak byla nabízena návštěvám, část rozdrobena na zahrádky, pole, do studny, aby byla zajištěna co nejvyšší úroda.

Recepty – beránek bezvaječný, bezmléčny, bezlepkový

Pakliže se rozhodneme péci beránka, máme na výběr řadu druhů těst – těsto třené, piškotové, šlehačkové, tvarohové nebo pudinkové. Existují i recepty na beránky biskupské – s kandovaným ovocem či z pomazánkového másla aj.

My vám přinášíme recepty na beránky, které jsou vhodné pro bezlepkovou, bezmléčnou a bezvaječnou dietu. Jedná se samozřejmě o receptury vyzkoušené, v praxi ověřené buď našimi spolupracovnicemi z řad čtenářek, případně samotnými členy redakce.

Pokud vám to dieta umožňuje, můžete si beránka ozdobit bílkovou nebo máslovou polevou

Velikonoční beránek

Oceníme vaši zpětnou vazbu formou komentáře pod článkem a ještě raději budeme, když se rozhodnete uložit svůj recept do databáze receptů.


Články na podobné téma