Infolinka 541 212 450


Alergie na včelí produkty

Včelí plástve – rámy potřené propolisem, voskové sklípky jsou plné medu (foto: SXC)

Včelí plástve – rámy potřené propolisem, voskové sklípky jsou plné medu (foto: SXC)


Lidé alergičtí na včelí jed obvykle také nesnášejí jiné včelí produkty:

  • mateří kašička
  • propolis
  • med

Příznaky bývají různorodé:

Při kontaktu alergenu s pokožkou se alergie projevuje nejčastěji jako svědivá kopřivka, případně až jako ekzém (dermatitida).

Při pozření včelího produktu se u alergika nejčastěji objevují trávicí potíže – nevolnost, zvracení, průjem. Může se však objevit i vyrážka na pokožce až svědivé otoky nebo ekzém, případně dýchací potíže, jako jsou kýchání, kašel a dušnost. Vzácně může reakce přejít do život ohrožujícího anafylaktického šoku.

Alergie na propolis

Propolis je lepkavá mazlavá hmota, kterou včely používají k desinfekci úlu. Jeho složení se liší včelstvo od včelstva. Za alergizujícími účinky propolisu pravděpodobně stojí výměšky z pupenů topolů, které včely sbírají jako jednu ze surovin pro „výrobu“ propolisu.

Propolisová alergie se dá snadno zjistit kožním testem. Ten lze provést buď u lékaře (alergolog nebo dermatolog), nebo doma. Lékař má k dispozici náplasťový test nebo jinou alergologickou metodu. Pokud doma máme propolisovou tinkturu, můžeme si pár kapek nanést na vnitřní stranu předloktí či zápěstí, rozetřít a nechat uschnout. Když testovací místo během následujících hodin zarudne, začne svědit nebo se objeví pupínky, jedná se pravděpodobně o alergickou reakci.

Propolis má antibakteriální, antivirové, protiplísňové a antioxidační účinky. Přidává se do některých dermatologických krémů a zubních past. Existují i žvýkačky a potravinové doplňky obohacené propolisem. Těm se musí propolisový alergik vyhýbat.

Alergie na mateří kašičku

Mateří kašičku včely vylučují ze svých krčních žláz a používají jako mimořádně výživné krmivo pro larvy a královnu. Člověk ji používá v některých doplňcích stravy, léčivech a kosmetických produktech. U velmi malého procenta lidí může vyvolat alergickou reakci, nejčastěji ve formě kopřivky nebo astmatické dušnosti, v horších případech v podobě život ohrožující anafylaxe.

Alergie na med

Nejmenším nebezpečím pro osoby alergické na včelí bodnutí je med. Hlavním alergenem je pyl. Nefiltrovaný nebo nepasterovaný med a produkty obsahující mateří kašičku tak mohou být rizikové pro osoby alergické na pyly a děti se sklony k atopii.

I když včely typické alergizující rostliny nenavštěvují, na jejich chlupatých tělíčkách se zachycují jejich pyly přítomné v ovzduší. Kvůli tomu jsou včelí produkty často kontaminovány alergizujícími druhy pylů a sporami plísní. 


Články na podobné téma

Sítě proti hmyzu Tesa

Sítě proti hmyzu - novinky roku 2012.

Rádi bychom vám představili horké novinky v sítích proti hmyzu. Sítě v hliníkových rámech můžete sami upravit na požadovanou velikost, lamelové sítě do dveří umožní poh