úvod Proalergiky.cz > Alergie a ekzém > Alergie na potraviny > Alergie na droždí > Histaminová intolerance a další důvody, proč se vyhýbat droždí

Alergie na droždí

Histaminová intolerance a další důvody, proč se vyhýbat droždí

(foto: Dreamstime.com)
(foto: Dreamstime.com)

Kromě alergie na droždí existují i další příčiny, proč se někteří z nás musí kvasnicím (kvasinkám) či výrobkům z nich vyhýbat. Jednou z nejčastějších je histaminová intolerance (HIT).

K histaminové intoleranci dochází díky snížené aktivitě či nedostatečnému množství enzymu DAO, který má na starosti odbourávání histaminu a je produkován v trávicím traktu. Nedostatečná tvorba je typická pro střeva s poškozenou sliznicí, např. při Crohnově chorobě, celiakii a dalších chronických či akutních zánětech. Léčbou je nízkohistaminová dieta, při níž mezi zakázané potraviny patří mimo jiné i čerstvé droždí, pivovarské kvasnice a kvasnicový extrakt (tekutina, prášek či pasta hnědé barvy, výrazné chuti a vůně, která vzniká rozkladem kvasnic a používá se jako dochucovadlo).

HIT se projevuje nejčastěji plynatostí, bolestmi břicha, křečemi, pálením žáhy, zhoršeným dýcháním, kožní vyrážkou, vřídky v ústech, svrběním jazyka, změnami nálad, únavou, depresí či srdeční tachykardií a arytmií. Ke stanovení diagnózy HIT se používá často eliminačně expoziční test (EET) či krevní testy, při kterých se stanovuje aktivita enzymu DAO.

Další příčinou, která brání některým z nás v konzumaci droždí, je přemnožení kvasinek v trávicím traktu neboli tzv. kvasinkové střevní infekce.

Kvasinky jsou přirozenou součástí střevní mikroflóry, kde slouží jako potrava pro zdraví prospěšné bakterie. Dojde-li však k vyhubení bakterií (díky dlouhodobému a opakovanému užívání např. antibiotik, antikcepčních pilulek a kortikosteroidů, či při hormonálních změnách, stresu apod.), kvasinky se velmi rychle přemnoží a krevním oběhem mohou putovat do řady orgánů. Protože se jedná převážně o kvasinky rodu Candida albicans, nazývá se tento zdravotní problém kandidóza. Ve zhruba 60 % případů postihuje ženy, další dvě pětiny pacientů jsou muži a děti. Projevy jsou velmi pestré – únava, zpomalené myšlení, bolesti hlavy, kloubů, úbytky váhy či přibírání, kožní mykózy, infekce močových cest aj. Léčba kandidózy je časově náročná, výsledky se dostavují řádově po měsících léčby, výjimečně i za více než rok či dva. Aby byla úspěšná, musí pacient projít 4 fázemi uzdravování:

1/ Omezení růstu kvasinek pomocí přírodních antimykotických prostředků a léků

- např. zvýšený příjem česneku, vlákniny, vitaminu C a dalších antioxidantů plus samozřejmě i příjem klasických léků

2/ Vyhladovění nežádoucích kvasinek správnou stravou

- mj i bez potravin obsahujících kvasinky – pečivo, alkohol, kysané mléčné výrobky, dochucovadla apod.

3/ Vyčištění střev a obnova zdravé střevní mikroflóry za pomoci probiotik

4/ Podpora organismu příjmem potravních doplňků a enzymů.

Co je dobré vědět o alergii na droždí

Jak upéct dobrý chléb bez droždí

Alergie na droždí neboli kvasnice není sice tak rozšířená ani známá jako alergie na mléko či vejce, ale o nic méně náročná na dodržování diety....

Alergie na droždí - projevy, diagnostika a běžný život s dietou

Není vám dobře po chlebu, pečivu a jiných kynutých výrobcích? Možná je příčinou vašich obtíží alergie na droždí. Jak se žije s touto alergií?

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky a bezlepkáře.

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky
Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Řada z nás má doma potomka s alergií či intolerancí potravin. Nejčastějšími...