úvod Proalergiky.cz > Alergie a ekzém > Atopický ekzém > Diagnóza a léčba atopického ekzému

Atopický ekzém

Diagnóza a léčba atopického ekzému

Mazání je nedílnou součástí léčby atopického ekzému
Mazání je nedílnou součástí léčby atopického ekzému

Diagnóza atopického ekzému

Atopický ekzém nebo jiné projevy atopie je většinou schopen diagnostikovat a léčit praktický lékař. Při úporných nebo neustupujících projevech by měl být pacient doporučen k dermatologovi nebo alergologovi.

  • dermatolog (kožní lékař) pomůže zvládnout neustupující svědivou vyrážku
  • alergolog zase může odhalit alergeny, které příznaky atopie zhoršují

Lékař (kterýkoli z výše uvedených) rozpozná atopický ekzém podle typických příznaků. Častou otázkou lékaře bývá, zda se u rodičů pacienta nebo jiných blízkých příbuzných projevila nějaká alergická onemocnění. 

Léčba atopického ekzému

Hlavními úkoly při léčbě ekzému je co nejrychleji zahojit zanícená místa a průběžně obnovovat přirozenou kožní bariéru neustálým promazáváním pokožky. Zároveň je někdy nutné tlumit alergické projevy organismu konzumací předepsaných léků. Léčí se tedy zvenčí i zevnitř. Jedná se o léčbu symptomatickou, tedy namířenou proti projevům onemocnění, ne příčině. Ta je – stejně jako u všech alergických onemocnění – velmi obtížně ovlivnitelná. 

Základem je promašťování pokožky

Promazávání pokožky je činnost na pomezí léčby a kosmetického ošetřování. Neutrální (indiferentní) přípravky používané k tomuto promazávání totiž většinou nespadají mezi léčiva, ale kosmetiku. Tento způsob ošetřování pokožky je dostačující v případech, kdy je atopický ekzém zklidněný a pod kontrolou. Podrobněji v článku Neškrábej se! Jak to u ekzému zařídit.

Léčivé masti a krémy

Při akutním výsevu ekzému zpravidla samotné promašťování nestačí. Pak je nutno přidat diferentní léky (léky s konkrétním léčebným posláním) na ekzémová ložiska. Těmi jsou v prvé řadě kortikoidy, které se zpravidla dávkují sestupně (postupným snižováním množství léčiva). Při vhodném výběru a dodržení zásad použití je lze považovat za velmi bezpečné. Je nutno zdůraznit, že neslouží jako náhrada základního promazání kůže.

Imunomodulátory a barevné terapie

Pro oblasti obličeje a krku jsou novější možností pro děti od dvou let tzv. topické imunomodulátory – pimekrolimus a takrolimus. Jejich použití se od kortikoidů liší, předpis je omezen na odborné kožní lékaře. V případě dalších komplikací ekzému se přidávají antibiotika v mastech, krémech a roztocích anebo dezinfekční přísady.

Stále se s velmi dobrým efektem využívají nekortikoidní prostředky tzv. barevné terapie – roztoky organických barviv, dehtové preparáty, ichtamol pro svůj protisvědivý a protizánětlivý účinek.

Léčba světlem

Do kategorie zevní léčby lze zařadit i světloléčbu – vystavení kůže cílenému působení UVA nebo UVB paprsků. Léčba probíhá za pečlivých kontrol dávek a účinků na odborných dermatologických pracovištích. Po poradě s lékařem je možné vyzkoušet také doplňkovou léčbu polarizovaným světlem (tvz. biolampy).

Tablety a sirupy

V celkové (vnitřní) léčbě mají své místo antihistaminika – léky k tlumení alergie a svědění. Lepší efekt na svědění mají sedativní preparáty, které však snižují pozornost a soustředění. Podle potřeby a komplikací se využívají k léčbě antibiotika, antivirotika, při velmi těžkém průběhu ekzému kortikoidy celkově nebo imunosupresiva (azathioprim, metotrexát, cyklosporin A).

Prevence atopického ekzému

Předcházet tomu, aby se ekzém vůbec objevil, je stále velmi obtížné. Hlavním důvodem jsou genetické příčiny a vlivy prostředí, které sami nejsme schopni snadno ovlivňovat. 

Jak na atopický ekzém – praktické rady

Víte, co atopický ekzém vašeho dítěte způsobuje, znáte jeho příčinu? Co můžeme pro zlepšení ekzému dělat?

Neškrábej se! Jak to u ekzému zařídit?

Atopický ekzém svědí. Někdy nesnesitelně. Vysvětlit zejména malým dětem, že by se neměly škrábat, je nadlidský úkol. Poradíme, jak na to.

Potravinové alergeny a atopie u dětí

Potravinová alergie je u dětí velmi častou příčinou atopického ekzému. Odborníci uvádějí až 70% spojitost atopického ekzému a alergie na potraviny.

Jak vypadá atopický ekzém – příznaky a projevy

Atopický ekzém nevypadá u všech pacientů stejně. Jak se pozná? Jaké může mít formy v závislosti na věku? Co způsobuje zhoršování ekzému?

Příčiny atopického ekzému

Co vlastně ekzémy vyvolává? Proč se objevují?

Související produkty z e-shopu
Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90–150 cm, v různých barvách. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Uzavřené rukávy jako ochrana proti rozškrabávání kůže ve spánku dítětem. Skvělé zkušenosti maminek.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Související články
Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...

Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému

Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání...

Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje
Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje

Nízká vlhkost vzduchu se často objevuje v bytech, kancelářích, školách i v dalších...