Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Lázně pro atopiky a alergiky? Zatím stále bezplatně

Na dětské pacienty jsou v Luhačovicích dobře připraveni
Na dětské pacienty jsou v Luhačovicích dobře připraveni

Pokud vaše dítě nebo vy sami trpíte astmatem nebo atopickým ekzémem, popřemýšlejte o léčbě v lázních. I když se objevily zprávy o omezení úhrad ze strany zdravotních pojišťoven, zatím se nic nemění. Pokud vám lékař lázeňskou léčbu předepíše, můžete vyrazit během několika týdnů. České lázně mají s těmito nemocemi skvělé výsledky.

Budou lázně i nadále zdarma?

Kdo lázně opravdu potřebuje, měl by je mít i nadále plně hrazené ze zdravotního pojištění. Je pravda, že Ministerstvo zdravotnictví chystá změny ve vyhlášce týkající se lázeňské léčby. V polovině roku 2012 tak možná budou z tzv. indikačního seznamu vyřazeny některé diagnózy a u jiných se léčba zkrátí nebo nebude moci být tak častá. V žádném případě se ale nechystá to, že by pojišťovny přestaly hradit lázeňskou léčbu jako takovou.

Aby nám na lázně přispěla zdravotní pojišťovna, musí je předepsat lékař. Ve zmíněném indikačním seznamu je jasně vyjmenováno, co se z pojištění hradí a u kterých onemocnění. Záleží i na tom, který lékař lázně předepíše.

 

 
Předškolní děti může v lázních bezplatně doprovázet jeden z rodičů.

 

1. Komplexní lázeňská péče – pojišťovna hradí kompletní náklady na pobyt, tj. léčbu, ubytování i stravu. Je-li pacientem dítě od 3 do 6 let, hradí pojišťovna také pobyt jednoho z rodičů. U astmatu je potřeba doporučení alergologa, u ekzému kožního lékaře. V případě dětí by měl stačit požadavek dětského lékaře.

2. Příspěvková lázeňská péče – pojišťovna hradí pouze samotnou léčbu, zatímco ubytování a stravu si platí pacient.

Podle Svazu léčebných lázní se občas stává, že lázeňskou léčbu odmítají lékaři předepisovat v obavě, že budou ze strany zdravotních pojišťoven sankcionováni za překročení regulačních limitů. Jedná se však o omyl. Dle platné úhradové vyhlášky se na lázeňskou péči žádné takové limity nevztahují, tudíž lékařům žádné sankce nehrozí.

^ zpět

Kde se léčí astma, alergie a ekzémy

V Česku funguje řada lázní, ve kterých se léčí atopická a alergická onemocnění. Některé jsou státní, jiné soukromé. To však pro nás jako pacienty není důležité. I v soukromých lázeňských společnostech je možné získat lázeňskou léčbu plně hrazenou zdravotní pojišťovnou.

1. U dětí a mladistvých

Průduškové astma (nejen alergického původu) léčí na těchto místech:

 • Luhačovice
 • Kynžvart
 • Jeseník
 • Mariánské Lázně
 • Velké Losiny

Do těchto lázní může alergolog poslat i děti s alergickou rýmou.

 

 
Neodmyslitelnou součástí lázeňských pobytů jsou pitné kúry. Léčivé kyselky mohou zachutnat i dětem.

 

Na léčebné pobyty dětí s atopickým ekzémem se specializují v těchto lázních:

 • Kynžvart
 • Darkov
 • Jeseník
 • Lipová-Lázně
 • Teplice nad Bečvou

V případě kombinace dýchacích alergických problémů a atopického ekzému (tzv. dermorespirační syndrom) doporučujeme tato lázeňská zařízení:

 • Luhačovice
 • Kynžvart
 • Janské Lázně
 • Jeseník
 • Mariánské Lázně
 • Velké Losiny

2. U dospělých

S průduškovým astmatem můžeme být alergologem vysláni do těchto lázní:

 • Luhačovice
 • Mariánské Lázně
 • Jeseník
 • Karlova Studánka

Stejná lázeňská města jsou k dispozici i pro léčbu alergické rýmy, která je však hrazena pojišťovnou jen částečně (příspěvková péče).

Do věku 25 let se můžeme léčit i s atopickým ekzémem, a to v těchto lázních:

 • Jeseník
 • Lipová-Lázně
 • Kostelec

^ zpět

V čem je léčba v lázních přínosná

Léčba chronických dýchacích, kožních a řady dalších nemocí v lázních má u nás dlouhou tradici a rozhodně nepatří do starého železa. Do českých léčebných lázní nejezdí pacient na dovolenou spojenou s popíjením minerálek nebo za povyražením, ale za léčbou, která přináší skutečné výsledky. V lázních pacienta vnímají celostně. Nejde jen o vyléčení jedné konkrétní diagnózy, ale celkové dlouhodobé zlepšení zdravotního stavu člověka.

 

 
Mladé slečny při inhalacích, které výrazně pomáhají při léčbě astmatu.

 

„Dnešní uspěchaná doba, obavy ze ztráty zaměstnání nebo nižšího příjmu v době nemoci nutí nemocné řešit jakýkoliv zdravotní problém medikamenty a tím podle jejich názoru rychlejší cestou,“ říká vedoucí lékař Lázní Luhačovice MUDr. Jiří Hnátek. „Opak je však pravdou. V dlouhodobém horizontu medikamenty zatěžují organismus a jejich časté nebo nadměrné užívání může mnohdy nevratně způsobit dlouhodobé zdravotní potíže. Lázeňství však preferuje léčbu pokud možno s minimem medikamentů přírodními procesy.“

Mezi takové přírodní léčebné postupy se řadí fyzioterapie a rehabilitace (dýchací a tělesná cvičení), různé druhy léčebných koupelí, pitná kúra s využitím léčivých vod, inhalace nebo léčba světlem. Většina běžných ambulantních lékařů nemá tyto léčebné prostředky k dispozici, lázně a ozdravovny jsou tak většinou jedinou možností.

Pozitivní vliv na léčebné výsledky má i samotné klima v lázních. Lázně jsou obvykle umístěny v čisté a klidné přírodní lokalitě. Přínos takového prostředí není jen v kvalitním vzduchu, ale také menším množství stresových podnětů.

Každý pacient má svůj individuální léčebný program předepsaný lázeňským lékařem. U astmatiků je velký důraz kladen na očistu dýchacích cest, na zkvalitnění dýchání a na nácvik správného podávání některých nezbytných léčiv, u ekzematiků na zahojení pokožky.

„Při opakovaných lázeňských pobytech nemocní udávají stabilizaci stavu nejméně na 3 až 6 měsíců, mají možnost snižovat dávky léků a snižuje se počet pracovních neschopností a hospitalizací,“ dodává MUDr. Hnátek.

^ zpět

Jak jsou lázně připraveny na děti

Lázně dávno neslouží pouze starším lidem po operaci žlučníku nebo s bolavými klouby. Velký prostor je věnován dětským pacientům a některé léčebny přijímají pouze děti. Většinou „dospěláckých“ nemocí mohou trpět i děti a jiné – například právě atopický ekzém – jsou spíše dětské. Poctivá a pravidelná lázeňská léčba astmatu v dětském věku snižuje pravděpodobnost, že se tato nemoc stane chronickou v pozdějším věku.

 

 
Primářka luhačovické dětské léčebny Jana Rydlová.

 

MUDr. Jana Rydlová, vedoucí lékařka dětské léčebny Luhačovice, zdůvodňuje úspěchy jejich pracoviště takto: „U dětí s chronickými chorobami dochází k omezení akutních vzplanutí nemoci a k prevenci chronických změn na dýchacích cestách. Mezi pilíře naší léčby patří díky velmi čistému ovzduší klimatoterapie, dále rehabilitace a také léčba minerálními vodami. Ty se využívají k pitné kúře, inhalacím a přírodním minerálním koupelím. Základem je zdejší léčivá voda Vincentka. Při atopickém ekzému tu nyní s velkým úspěchem používáme ovesnou koupel.“

Délka lázeňských pobytů dětí se pohybuje od čtyř do šesti týdnů. Děti od tří do šesti let se léčí v doprovodu rodičů. Rodič je po celou dobu ozdravného pobytu ubytován společně s dítětem. Zdravotní pojišťovna mu hradí ubytování i stravu. Rodič pouze za dítě platí regulační poplatek za pobyt ve zdravotnickém zařízení ve výši 100 Kč na den a za sebe lázeňský poplatek, nejčastěji ve výši 15 Kč na den, který putuje do kasy dané lázeňské obce.

Děti ve věku od šesti do 19 let rodiče většinou nedoprovázejí. Samozřejmě není zakázáno své ratolesti navštěvovat, případně si zaplatit i pobyt po celou dobu léčby dítěte. Na ozdravné pobyty se jezdí prakticky celoročně, není však potřeba mít strach, že by děti při několikatýdenním pobytu zameškaly školní docházku. Ve většině lázní zaměřených na děti je k dispozici plně vybavená základní škola, kterou pacienti navštěvují. Tedy alespoň pár hodin denně zaměřených na výuku hlavních předmětů.

V lázních se samozřejmě myslí i na zábavu dětí. Zkušené vychovatelky pro ně organizují besídky, diskotéky, karnevaly, výlety, soutěže a další kulturní akce. Velký důraz je kladen na kvalitu stravy. V dětských léčebnách se vaří z výživných, vyvážených a chemicky čistých surovin – opět tak, aby jídlo odpovídalo individuálním potřebám malých alergiků a atopiků.

„U nás mají všichni možnost seznámit se se zásadami zdravé výživy,“ říká MUDr. Rydlová. „V našich léčebnách běžně vaříme i několik druhů diet. Mnoho astmatiků a atopiků má totiž alergii na bílkovinu kravského mléka, na lepek a tak podobně.“

^ zpět

 

 
Sponzorem tohoto tématu jsou Lázně Luhačovice, a.s. – specialisté na léčbu dýchacích cest dospělých a dětí od 3 let.

 

Informace o léčebných, relaxačních a wellness pobytech v Lázních Luhačovice, a.s., najdete na www.LazneLuhacovice.cz.


 

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle

Produkty, které pomáhají

2390 Kč před slevou
1899 Kč
Skladem Porovnat
Kompletní nabídka:
Antibakteriální povlečení Čističky vzduchu Dámská hygiena Dětské pleny a hygiena Doplňky stravy Filtrační masky, roušky Inhalační nástavce Inhalátory Léčebná kosmetika Literatura Oblečení pro atopiky Opalovací přípravky Opalovací přípravky pro atopiky Polštáře a přikrývky pro atopiky Pračky vzduchu Protiroztočové povlaky Sprchové filtry Vysavače Zvlhčovače vzduchu

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Co je atopický ekzém, jak se projevuje, jak se diagnostikuje.
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Ve věku 0–3 roky dítěte je atopický ekzém (AE) relativně často spojen s potravinovou alergií. Uvádí se, že celých 40...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Prvními alergeny, s kterými se dítě setká, jsou alergeny potravinové – určité složky potravy mohou zhoršovat atopický...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Aby léčba předepsaná dermatologem správně fungovala a zanechávala co nejméně vedlejších účinků, je potřeba znát a...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
V předchozích dílech jsme si nastínili, jakým způsobem se lze pokusit dostat AE pod kontrolu a dosáhnout tak uspokojivé...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Genově dané dispozice pro atopii změnit nelze. Alergie ale vzniká z atopie až tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Produktová řada BLUE CAP® je určena pro každodenní hygienu pokožky se sklonem k různým druhům psoriázy, atopického ekzému...
Atopický ekzém
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Pomozte pokožce vypořádat se s atopickým ekzémem
Atopický ekzém není jen kožní problém, jak by se nezasvěceným mohlo zdát. Lidé s atopickým ekzémem často trpí také...
Atopický ekzém
Pomozte pokožce vypořádat se s atopickým ekzémem

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Rychlé dodání. Přestože celá sada nebyla skladem a byla dostupná až za 2 týdny, byla přednostně dodána alespoň část sady, kterou jsme mohli velmi rychle použít.“
Ověřený zákazník před 2 dny
 • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 4 dny
„Určitě všem doporučuji!!!“
 • Určitě musím vyzdvihnout ochotu zaměstnanců!!! Ve všem mi poradili a byli velice příjemní a milí.
Ověřený zákazník před 5 dny