Na světě trpí alergickou rýmou asi miliarda lidí. U nás pak přibližně 20 až 30 procent populace. Až polovina z nich vůbec nevyhledá lékaře. Riskují tak astmata i další komplikace.
Alergickou rýmu máte v případě, že pociťujete alespoň dva z těchto příznaků: svědění nosu, kýchání, vodnatá sekrece a nosní neprůchodnost.
Pokud podobnými obtížemi trpíte déle než jednu hodinu denně po více dní, pak je to chronická alergická rýma. Můžete mít také rýmu sezónní, která se objevuje pouze v obdobích pylových alergií.
„Mnoho pacientů s alergickou rýmou své příznaky přechází nebo se je pokouší léčit vlastními silami, aniž by navštívili specialistu,“ říká Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové. Mohou tím však podpořit rozvoj astmatu. Naopak správně léčená alergická rýma může snižovat riziko astmatických obtíží až o 47 procent a potřebu hospitalizace v důsledku astmatu až o 61 procent.
Kromě astmatu způsobuje neléčená alergická či chronická rýma kašel, celkovou únavu a ztrátu kondice.
Diagnózu sami určíte leckdy těžko Rozpoznat, že vás trápí zrovna alergická rýma, není úplně jednoduché. Jednotlivé příznaky totiž mohou probíhat zcela samostatně. Můžete pociťovat pouhé sezónní kýchání nebo naopak silnou celoroční neprůchodnost nosních cest bez zjevného výtoku. Obvykle se ale v různé intenzitě kombinují.
Klasické sezónní alergiky trápí víc prudké akutní potíže jako svědění, kýchání, zvýšená sekrece. Celoroční alergici naopak mívají poruchy nosní průchodnosti, tedy ucpaný nos bez většího efektu při smrkání. V mnoha případech navíc kromě nosních příznaků mohou lidé trpící alergickou rýmou pozorovat potíže s očima (svědění, pálení, apod.).
„Nemoc začíná jako jednoduchá rýma, ale potíže se zhoršují a nos je ucpaný. Lidé si do něj proto kapou kapky, ale tím si sliznici ještě více poškodí,“ varuje Tomáš Moravec, specialista v oboru ORL.
Na alergickou rýmu jsou potřeba speciální kapky Nosní kapky se navíc mohou používat pouze týden. Pokud se i přesto vaše obtíže nezlepší, pak určitě kontaktujte lékaře. „Kapky většinou obsahují deriváty efedrinu, na které se může vytvořit závislost. Čím více kapeme, tím vice kapky potřebujeme. Vzniká jakýsi začarovaný kruh,“ dodává Moravec.
K léčbě alergické rýmy se používají celkově a lokálně podávaná antihistaminika. Jsou to léky, které potlačují účinek hlavního prostředníka alergické reakce, histaminu. Mají pozitivní efekt hlavně na kýchání, nosní sekreci a svědění, na nosní neprůchodnost již méně.
Těžší formy léčí takzvané topické nosní steroidy. Potlačují zánět nosní sliznice, tlumí množení zánětlivých buněk, snižují otok sliznice i vodnatou sekreci, tedy všechny příznaky alergické rýmy.
Zdroj: zdravi.idnes.cz