Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Alergie na zvířata

Ilustrační foto (zdroj: ImageSource)
Ilustrační foto (zdroj: ImageSource)

Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději najít jiný domov. Avšak výzkumy provedené ve Spojených státech ukázaly, že více než třetina lidí s alergií na kočky si kočku doma ponechává, proto uvádíme rady jak pro ty, kdo si chtějí zvíře ponechat, tak pro ty, kdo se rozhodnou opačně.

Lidé s těžkými alergiemi často zjistí, že ačkoliv jim jejich domácí zvíře zpočátku velmi chybělo, z dlouhodobého hlediska se jednalo o správné rozhodnutí, které výrazně zlepšilo jejich potíže. Nalezení nového domova pro dospělé domácí zvíře je často svízelné, protože lidé většinou chtějí koťata nebo štěňata. Zkuste však informovat své okolí a přesně vysvětlit, proč je třeba najít pro zvíře nového majitele. Rodina nebo přátelé jsou někdy rádi, když jim svého zvířecího přítele nabídnete. Zeptejte se také mezi staršími sousedy – může pro ně být výhodnější mít doma dospělé zvíře, které je již klidnější a přivyklé životu v domácnosti.

Kočky

Kočičí alergen nemůžete spatřit – mnozí lidé se nesprávně domnívají, že příčinou alergie je kočičí srst, nebo kožní šupinky. Hlavním alergenem je však bílkovina, která se nalézá v potu a ve slinách koček. Šíří se mikroskopickými kapénkami. Tyto lehoučké částečky alergenu se šíří po celém bytě.

Jsou tak malé, že se mohou vznášet ve vzduchu po dobu šesti i více hodin. Když se posléze usadí, lze je snadno rozvířit i nepatrným pohybem. K tomu, aby se opět vznesly do vzduchu, stačí jen projít se po místnosti.

Petal Cleanse pro ošetření srsti zvířete
Petal Cleanse pro ošetření srsti zvířete

 

Velikost částic alergenu

Kočičí alergen patří k těm nejmenším. Většina částic je menší než 2,5 mikronu a nejmenší měří pouze 0,5 mikronu (mikron je tisícina milimetru). Pomoci může kvalitní čistička vzduchu. Řada z nich odstraní i ty nejmenší částice.

 

Vybírejte z kvalitních čističek vzduchu
Vybírejte z kvalitních čističek vzduchu

 

Úklid po kočce

Poté, co kočka domácnost opustí, zůstává její alergen doslova všude – na křeslech, pohovkách, na polštářích, skříních, stínidlech lamp, v kobercích a ulpívá dokonce i na záclonách a na zdech. Alergeny mohou být rovněž uvnitř matrací, pokud na nich kočka někdy v minulosti spala a sotva si tedy lehnete, rozvíříte je.

Jakmile je kočka z bytu pryč, důkladně vyvětrejte, abyste vypudili všechny alergeny, které se ještě vznášejí ve vzduchu. Vyčkejte několik týdnů a uvidíte, nakolik se vaše potíže zlepší. Teprve potom pokračujte dále. Pokud stále trpíte potížemi, které se doma zhoršují, pak je třeba:

  • Koupit výkonný vysavač, který zadrží alergeny. Předem se však ujistěte, že kupujete opravdu kvalitní zařízení s účinnou filtrací (HEPA filtrem). Potom budete schopni odstranit z čalounění alergeny, aniž byste je současně všude rozprášili.
  • Pokud kočka někdy v minulosti spala na pohovce, uvažte, zda nekoupit nové polštáře a přikrývky. Jinou možností jsou povlaky proti roztočům.
  • Dokonce i po odstranění kočky a po velmi pečlivém úklidu, mohou alergické potíže přetrvávat. Kočičí alergeny se bohužel přenášejí na oděvu majitelé těchto zvířat a pronikají tak do škol, do kin, dopravních prostředků, bank a dokonce i do čalounění židlí v nemocničních čekárnách.

Pryč od úklidu

Alergičtí jedinci by měli opustit na dobu úklidu byt a setrvat venku ještě nejméně šest hodin po jeho ukončení. Pokud to není možné, měli by použít ochrannou filtrační masku.

Život s kočkou

Pamatujte, že pokud si zvíře ponecháte, bude to znamenat neustálou a významnou expozici alergenů bez ohledu na to, jak pečlivě se budete řídit dále uvedenými radami:

  • Zlepšete větrání bytu, abyste snížili množství alergenů ve vzduchu. Velký význam může mít, je-li váš byt důkladně chráněn proti průvanu. Pravidelně větrejte. Vždy nechávejte pootevřené okno, když je kočka nebo alergický člověk v místnosti. K vyčištění vzduchu použijte čističku vzduchu. Na kočičí alergeny účinkuje velmi dobře, neboť jsou lehké, snadno se vznesou a jejich velké množství se po většinu času vznáší ve vzduchu. Čistička vzduchu vás samozřejmě neuchrání před alergeny, když vám kočka leží na klíně – přestože některé reklamy tvrdí opak.
  • Jakmile si kočka začne čistit srst, dejte ji ven, neboť během této činnosti produkuje velké množství alergenů. Zhotovte jí venkovní boudu, kde může spát a „mýt se“. Snížíte tak množství alergenů uvnitř bytu.
  • Jestliže kočce stále dovolujete pobývat uvnitř, odstraňte z bytu veškeré čalouněné předměty a koberce. Kupte raději křesla potažená kůží nebo koženkou, z nichž lze kočičí alergen snáze odstranit.
  • Kočce vůbec nepovolujte přístup do ložnice. Pokud byla zvyklá zde spát, vyperte povlečení a kupte nové polštáře, přikrývky a matrace, nebo je povlečte do protialergických povlaků.
  • Je-li vaše zvíře nekastrované, zvažte, zda je nedat vykastrovat – množství alergenů produkované vykastrovanými kocoury se snižuje.

Psi

Většinu z výše uvedených rad určených majitelům koček, lze použít i na psy, neboť jejich alergeny jsou rovněž velice malé a lehké. Psi vytvářejí méně alergenů než kočky a zdá se, že jejich alergeny jsou slabší. Přesto však je nutné domácnost po odchodu psa důkladně uklidit, jestliže jste se mu rozhodli najít nový domov.

Pokud jste se rozhodli, že si psa ponecháte, velmi vám prospěje čistička vzduchu, i když budou zapotřebí i další opatření, k nimž patří vyloučení přítomnosti psa v ložnici a snaha udržet ho déle (nebo po většinu času) venku. Psa důkladně koupejte, snížíte tím množství alergenů ve vzduchu, avšak toto množství se během několika dnů opět obnoví.

Jiná domácí zvířata

Velmi silné alergeny vytvářejí koně. Ti, kteří mají alergii na koně, jsou často tak citliví, že jim vyvolá potíže již to, když se do místnosti přinese oděv použitý při jízdě na koni. Potíže někdy vyvolává i starý čalouněný nábytek nebo matrace plněné koňskými žíněmi.

U malých savců, jakou jsou myši nebo morčata, vyvolává alergické potíže obvykle jejich moč. Bílkoviny z moči se rozprašují do vzduchu a roznášejí se po celém domě. Takováto zvířata byste měli chovat v dobře větraných místnostech nebo ve venkovní kleci.

U hadů, ještěrů a jiných plazů jsou příčinou alergie drobné šupinky kůže, které se vznášejí ve vzduchu. Totéž platí pro pakobylky a ostatní hmyz.

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Rychlé dodání, kulantní jednání (mnou původně objednaný nesprávný rozměr obchod promptně vyřídil).“
Ověřený zákazník před 6 dny
„O.K. doporučuji.“
  • Kvalitní zboží.
  • Rychlé dodání.
Ověřený zákazník před 9 dny
„Nemám co vytknout vše proběhlo na jedničku 1* spokojenost.“
Ověřený zákazník před 16 dny