Snaha o absolutní čistotu bez přítomnosti bakterií může podle vědců nakonec působit zcela opačně. Příliš svědomitá hygienická péče totiž může ohrozit funkci imunitního systému a způsobovat různé alergie u dětí i dospělých.
Rčení „čistota půl zdraví“ je sice pravdivé, ale nic se nemá přehánět. Posedlost uklízením a hygienou může naopak některé nemoci vyvolat. Týká se to především chorob způsobených poruchou imunitního systému, které podle odhadů postihují asi 20 procent obyvatel vyspělých zemí.
Mezi tyto nemoci nepatří jen velké množství alergií a senná rýma, ale také cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, revmatická artritida, astma, akné či lupénka. Léčba těchto nemocí je obvykle během na dlouhou trať někdy až celoživotním.
Sterilní prostředí zdraví neprospívá
Nová studie vědců z amerického Michiganu varuje před používáním antibakteriálních výrobků, které obsahují bakteriostatika (antibiotika zabraňující růstu bakterií).
Tyto látky, které se vyskytují v mnoha výrobcích denní spotřeby (mýdla, sprchové gely či zubní pasty) spojují vědci se zvýšeným rizikem alergie u dětí. Z obavy před prachem a choroboplodnými zárodky lidé dezinfikují své tělo i životní prostředí.
Téměř sterilní prostředí však podle expertů není dostatečně stimulující pro lidský imunitní systém a používání dezinfekčních prostředků tak spíše škodí.
Antibakteriální mýdla mohou způsobit alergii
Antibakteriální mýdla obvykle obsahují chemikálii triclosan (též triklosan), což je silné protibakteriální a protihoubové činidlo, které u dětí narušuje imunitní systém a vystavuje je tak zvýšenému riziku senné rýmy a dalších alergií.
Triclosan je přidáván do mýdel, past na zuby, deodorantů, ústních vod a čisticích prostředků. Výrobci ho však přidávají také do kuchyňských pomůcek, hraček pro děti, ložního prádla a ponožek. Z triclosanu vznikají dioxiny, které jsou extrémně jedovaté a patří mezi velmi silné endokrinní disruptory, které mají negativní dopad na lidské zdraví, protože napodobují nebo ovlivňují funkci hormonů.
Během studie také výzkumníci odhalili, že imunitní systém dospělých může oslabovat i vystavení vysokým hodnotám chemikále bisfenolu A (BPA), což je organická chemická sloučenina využívaná při výrobě plastů. BPA se používá například při výrobě PET lahví, kojeneckých lahví a plastových nádob a příborů.
Alergie hrozí spíše dětem a náctiletým
Vědci rovněž zjistili, že náctiletí s vyššími hodnotami triclosanu byli častěji diagnostikováni se sennou rýmou a dalšími alergiemi.
„Nálezy triclosanu ve skupině mladšího věku mohou podpořit hygienovou hypotézu, podle které život ve velmi čistém a hygienickém prostředí může mít dopad na naše vystavení mikroorganismům, jež jsou prospěšné pro rozvinutí imunitního systému,“ sdělila profesorka Allison Aiellová, hlavní badatelka a profesorka z univerzity z Michiganské školy veřejného zdraví.
Aiellová rovněž zaznamenala, že triclosan může hrát roli ve změně mikroorganismů, kterým jsme běžně vystaveni a to tak, že může ohrozit vývoj imunitního systému už v dětství.
Vědci potřebují další studie
Předchozí studie na zvířatech prokázaly, že BPA a triclosan mohou ovlivnit imunitní systém, ale studie profesorky Aiellové je první, která zkoumala vystavení BPA a triclosanu ve vztahu na lidské imunitní funkce.
Podle Aiellové bude žádoucí dále prozkoumat mechanismy, které se na těchto účincích podílejí.