Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Detoxikace organismu – první krok v boji s alergiemi

Detoxikace organismu – první krok v boji s alergiemi

Většina alternativních léčebných směrů se shodne v tom, že prvotním krokem vedoucím ke zlepšení (nejen) alergií a ekzémů, příp. rovnou k uzdravení je detoxikace organismu. Detoxikovat organismus můžeme řadou metod a záleží jen na nás, zda a kterou se rozhodneme vyzkoušet. Naším cílem není soudit, která z metod je ta „nej“, ale pouze o několika nejznámějších informovat.

Detoxikace – odstranění jedovatých látek z těla

S nežádoucími látkami se poprvé naše tělo setkává již během prenatálního vývoje. Po narození tento proces pokračuje. Lidský organismus se toxických látek zbavuje průběžně, ale bohužel nestačí zlikvidovat všechny. Tyto škodliviny se pak hromadí v těle člověka a způsobují různá onemocnění, včetně alergií a ekzémů, které trápí řadu z nás.

Detoxikací je pak myšleno odplavení těchto jedů (včetně parazitů, na jejichž odstranění se řada metod cíleně zaměřuje) z našeho těla. Konkrétně hlavně z jater, střev a ledvin, tedy z vnitřních orgánů, které se běžně detoxikace účastní, resp. ji mají přímo na starost.

Smysl detoxikace při léčbě alergií a ekzémů

Při léčbě alergií a ekzémů je detoxikace hojně doporučovanou metodou. Celostní medicína neléčí konkrétní problém, ale dívá se na člověka jako na celek. Zaměřuje se na pátrání po příčinách problémů a ty pak řeší. V tomto se liší od klasické západní medicíny, která se často zaměřuje jen na určitý projev onemocnění. Ten potlačí, neodstraní však příčinu a proto se potíže opakovaně vracejí.

Holistický přístup přisuzuje vnik alergií a kožních projevů zejména problémům s játry a ledvinami. Důležitým krokem k uzdravení je pročištění těchto orgánů, na jehož základě následně dochází ke zlepšení alergických a kožních problémů, v ideálním případě k jejich úplnému vymizení.

Další pozitiva detoxikace

Chápeme-li detoxikaci komplexně, je jasné, že odstranění škodlivin z těla se projeví v řadě oblastí - kromě fyzické stránky ovlivní pozitivně i naši psychiku. Co konkrétně tedy můžeme očekávat

 • zlepšení metabolismu a činnosti trávící soustavy, s čímž souvisí i přirozená úprava hmotnosti
 • zlepšení kvality pleti
 • snížení pocitu únavy, dodání energie aj.

Účinnost detoxikace

Abychom mohli hovořit o dlouhodobém pozitivním účinku, měla by detoxikace zahrnovat nejen momentální odstranění toxinů, ale i následnou změnu stravovacích návyků (snížení příjmu škodlivých látek, napomáhání jejich vylučování) a zároveň dostatek pohybu, který je tomu všemu nápomocen. Vhodné je zařadit po detoxikaci probiotika, která napomohou vytvoření rovnováhy ve střevní mikroflóře.

Detoxikačních metod je celá řada

Návodů a postupů, jak tělo detoxikovat najdeme nespočet. Záleží na nás. Někdo má tuto aktivitu spojenou pouze s obdobím jara a věnuje se jí několik dní či týdnů v kuse, jiný si např. jednodenní půst dopřává pravidelně každý měsíc.

Některé způsoby jsou náročné na finance (počítejte s vydáním několika set Kč/měsíc), jiné na čas. Většina z nich na naši vůli. I proto bychom si pro detoxikaci měli zvolit dobu, kdy jsme v relativní duševní a fyzické pohodě, neprocházíme žádnou z náročných životních situací a ani naše tělo není nuceno podávat „heroické“ výkony.

Často se setkáte s pojmem „detoxikační kůra“, která zahrnuje kombinaci výše uvedených možností. Pojďme si několik konkrétních způsobů detoxikace představit.

Zásadotvorná strava

Tato detoxikační metoda vychází z faktu, že naše tělo je silně překyselené tradiční českou kuchyní s nadbytkem příjmu cukru, masa, bílé mouky či alkoholu a je tedy nutné nastolit acidobazickou rovnováhu, resp. ho udržovat v mírně zásaditém stavu. Toho docílíme jednak tím, že budeme konzumovat podstatně více potravin obsahujících sodík, draslík, vápník a hořčík (měly by tvořit 80 % naší stravy) a také tím, že zajistíme tělu pravidelný a dostatečný příjem tekutin, které jsou nutné k odplavování škodlivin – vhodná je čistá voda (i teplá, obzvláště po ránu), bylinné, zelené a bílé čaje. Mezi doporučené potraviny patří:

 • ovocné a zeleninové šťávy
 • zelené nápoje (př. z ječmene)
 • mořské a sladkovodní řasy (známá je např. chlorella)
 • ovoce a zelenina (obzvláště syrová a zelená), houby
 • byliny – např. kopřivy, ostropestřec mariánský
 • semena a ořechy obsahující bílkoviny - mandle, para ořechy, dýňová, lněná, tykvová a slunečnicová semena
 • pohanka, jáhly, amarant, quinoa, brambory

Zakázanými potravinami po dobu detoxikace budou naopak maso, uzeniny, alkohol, káva, sladké a sycené nápoje, pečivo, mléko a mléčné výrobky, cukr a sůl. K detoxikaci a doplnění zásadotvorných látek nám mohou napomoci i různé preparáty, např. odkyselující nápoje.

Účinnost pročišťování se ověřuje jednoduchým měřením za pomoci lakmusových papírků, které lze zakoupit běžně v lékárnách. Obvykle se testuje ranní moč, jejíž ideální pH by mělo být v rozmezí 6,5 – 7,5; přičemž hodnoty pod dolní hranicí značí nadbytečnou kyselost.

Pití zeleninových a ovocných šťáv

Tato metoda detoxikace je podobná té předešlé, ovšem je daleko přísnější. Dovoluje konzumovat jen zeleninu a ovoce a to ještě pouze ve formě čerstvých šťáv. Jak dlouho? Záleží na vás. Začít lze s náhradou např. večeře zeleninovou šťávou, skončit u několikadenní či týdenní kúry.

Ovoce a zelenina jsou pro detox velmi vhodné
Ovoce a zelenina jsou pro detox velmi vhodné

Půsty

Půstem v nejznámějším slova smyslu se rozumí pití čisté, případně destilované vody. Pročištění organismu pomocí půstu může údajně významně zlepšit (kromě jiného) právě alergie či astma, ale je nutné si uvědomit, že není vhodné pro všechny. Rozhodně by se nemělo týkat dětí a lidé pravidelně užívající léky by se měli poradit o vhodnosti s ošetřujícím lékařem.

Teoretickou přípravu vyžaduje každá z detoxikačních metod, půst obzvláště. Abychom našemu tělu místo pomoci neublížili, měli bychom dodržovat určitá pravidla. Mezi základní patří:

 • začínat pozvolna - nejprve jednodenní půst, potom delší (doba trvání bývá 1, 3, 7, 15, 21 a 40 dnů)
 • k běžné stravě se vracet postupně - dodržovat zásadu, že kolik dní se půst drží, tolik dní by se mělo vracet zpět k normální stravě
 • naslouchat svému tělu, řídit se svými pocity, nebude-li vám dobře, raději s půstem skončit atd.

 Další možnosti pročištění organismu

 • detoxikace pomocí různých přístrojů (řada se zaměřuje na odparazitování)
 • bylinné detoxikace
 • detoxikace působením tepla – parní lázně, vířivky, infrasauny
 • hydroterapie (výplach tlustého střeva)
 • masáže
 • cvičení… a mnoho dalších


Máte své vyzkoušené metody? Pomohla vám alternativní cesta k ústupu alergických a atopických problémů? 

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence

Produkty, které pomáhají

3890 Kč před slevou
3590 Kč
Skladem Porovnat
Kompletní nabídka:
Antibakteriální povlečení Dámská hygiena Dětské pleny a hygiena Doplňky stravy Léčebná kosmetika Literatura Oblečení pro atopiky Opalovací přípravky Opalovací přípravky pro atopiky Polštáře a přikrývky pro atopiky Pračky vzduchu Protiroztočové povlaky Sprchové filtry Zvlhčovače vzduchu

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Aby léčba předepsaná dermatologem správně fungovala a zanechávala co nejméně vedlejších účinků, je potřeba znát a...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
V předchozích dílech jsme si nastínili, jakým způsobem se lze pokusit dostat AE pod kontrolu a dosáhnout tak uspokojivé...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Genově dané dispozice pro atopii změnit nelze. Alergie ale vzniká z atopie až tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Produktová řada BLUE CAP® je určena pro každodenní hygienu pokožky se sklonem k různým druhům psoriázy, atopického ekzému...
Atopický ekzém
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Slunce ano, pigmentové skvrny ne!
Kdo má se sluníčkem nejlepší vztahy, udělá cokoli, aby mu byl nablízku – kdykoli a kdekoli. Komu však přátelství s ním...
Atopický ekzém Alergie na slunce
Slunce ano, pigmentové skvrny ne!
Jak bojovat s atopickým ekzémem nejen v zimě
Pro někoho je pojem atopický ekzém zcela neznámým označením, pro jiné naopak představuje noční můru v podobě věčné péče o...
Atopický ekzém
Jak bojovat s atopickým ekzémem nejen v zimě
Sprcha aneb Co je správně
“... vytvářejí pocit nevšedního zážitku z každého sprchování ... jsou mimořádně pečující ... nepostrádají smyslnost...
Atopický ekzém
Sprcha aneb Co je správně
Podhájská – slovenské Mrtvé moře
Slovenské termály Podhájska jsou v posledních letech velmi vyhledávané díky mimořádným léčivým účinkům zdejší slané, silně...
Astma Atopický ekzém
Podhájská – slovenské Mrtvé moře

Ověřeno našimi zákazníky

98 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1095 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
„Zboží vždy dobře zabalené,levné a rychlé dodání“
 • Zboží za dobrou cenu
Ověřený zákazník před 4 hodinami
„Dobré ceny, přehledná struktura stránek obchodu.“
 • Videorecenze konkrétních výrobků.
 • Nabízí prověřené výrobky.
Ověřený zákazník před 3 dny
 • široký výběr kvalitního zboží
 • přehledné webové stránky
 • skvělá komunikace
 • vstřícnost obchodu
 • možnost doručení dopravcem DPD, který umožňuje méně rozměrné zásilky přesměrovat do úložného boxu, kde se dá kdykoli v klidu zásilka vyzvednout a ještě mu za to poděkují, že šetří uhlíkovou stopu
Ověřený zákazník před 4 dny