Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Jemná péče o citlivou pokožku s přípravky řady Oilatum

Jemná péče o citlivou pokožku s přípravky řady Oilatum

Část 1: Jak a čím ošetřovat pokožku při atopickém ekzému

Je pravidlem pečovat o kůži novorozence, kojence i malého dítěte. Svědomití rodiče používají pro své děti takové přípravky, které mají nejen dokonalé kosmetické vlastnosti, ale rovněž chrání dětskou kůži před vysoušením a podrážděním.

Mytí a ochrana pokožky

Ideální přípravek pro péči o kůži malého dítěte má nejen vynikající mycí vlastnosti, ale i vlastnosti ochranné a zvláčňující. Měl by chránit před ztrátami vody, ale zároveň jí umožnit volně dýchat. Všechny tyto podmínky splňují kosmetické přípravky řady Oilatum od mezinárodní farmaceutické společnosti Stiefel, která je součástí skupiny GlaxoSmithKline. Řada Oilatum zahrnuje například krém, mýdlo a olejovou přísadu do koupele. Tyto uvedené přípravky chrání jemnou dětskou pokožku a jsou vhodné pro děti již od narození.

Hlavní účinnou látkou je parafín

Aktivní složkou uvedených přípravků je lehký tekutý parafín. Tato zjemňující a ochranná látka zamezuje nadměrnému odpařování vody a zároveň zajišťuje zvlhčení a promaštění pokožky. Pojďme se nyní konkrétně podívat na to, jak nám mohou jednotlivé přípravky pomoci v péči o pacienta postiženého atopickým ekzémem.

Promazávání suché a atopické pokožky

Aplikace Oilatum krému zajistí intenzivní dlouhodobé promaštění a zvláčnění kůže. Obnovuje přirozenou kožní bariéru, brání nadměrnému odpařování vody z pokožky a pomáhá zklidnit podráždění. Je určen zejména pro ekzematiky, pro běžnou péči o pokožku novorozenců a malých dětí i pro dospělé s extrémně suchou kůží. Krém úmyslně není parfémován. Používá se 2–4krát denně v závislosti na suchosti pokožky a je vhodný pro lokální i celotělové použití. .

Šetrné koupání a sprchování

Velmi obezřetní musíme být při hygieně pokožky. Běžné mycí prostředky odstraňují z pokožky příliš mnoho přirozených a potřebných tuků. Oilatum mýdlo je dermatologické jemně zvlhčující mýdlo, ideální pro časté mytí. Jeho struktura a složení nenarušují přirozenou tukovou ochranu kůže, proto je vhodné i pro suchou a citlivou pokožku. Obsahuje 7,5 procenta lehkého tekutého parafínu. Může být používáno denně při koupání, mytí i sprchování.

Mezi nejoblíbenější přípravky v oblasti léčebné kosmetiky pro ekzematiky patří koupelové oleje. Zvláště pro maminky ekzematiků jsou velmi praktické. Oilatum Emollient je koupelová olejová přísada na bázi minerálního oleje. Obsahuje 63,4 % lehkého tekutého parafínu. Přípravek je určen pro ošetření a léčbu ekzémů a příbuzných problémů se suchou a citlivou pokožkou. Je prokázáno, že zjemňuje a zvláčňuje suchou kůži, snižuje tvorbu šupin a tím pomáhá ulevovat od svědění a podráždění.

Kdykoli je to možné, a zvláště pak jsou-li ložiska vašeho postižení rozsáhlá, měli bychom se snažit používat Oilatum Emollient jako přísadu do koupele tak, aby se dostala do kontaktu s povrchem celého těla. Tímto způsobem se zlepšuje stav ekzému a díky relaxaci v koupeli dochází ke snižování pocitu svědění.

Oilatum Emollient účinkuje dvěma způsoby:

 1. Zklidňuje podráždění, zvláčňuje kůži a obnovuje její přirozené napnutí.
 2. Vytváří na povrchu kůže jemný film, který udržuje v kůži vodu a zabraňuje dalšímu vysychání. Po koupeli proto již není nutné na pokožku nanášet krém nebo mléko.

Struktura a složení tohoto přípravu umožňují jeho každodenní použití. Kůži rovněž očišťuje, takže není nutné používat mýdlo. Následné použití mýdel a saponátů totiž ruší účinek Oilatum Emollient. Přípravek je také vhodný k očistě kůže při běžném mytí či sprchování. K dostání je v baleních 150 a 500 ml.

Oilatum Emollient je volně prodejný léčivý přípravek k dostání v lékárně. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci, popřípadě se poraďte se svým dětským nebo kožním lékařem. Oilatum mýdlo a Oilatum krém jsou volně prodejné kosmetické přípravky a jsou rovněž k dostání v lékárnách.

pokračovat na část 2: Další rady pro péči o ekzematického pacient


Část 2: Další rady pro péči o ekzematického pacienta

Atopický ekzém je onemocnění, jehož podkladem je vrozený sklon k zánětlivé reakci kůže. Ani nejúčinnější léky zatím nedokáží odstranit tyto sklony, který přetrvává celý život. Je však možné odhojit příznaky onemocnění a tím dostat průběh ekzému pod kontrolu. K tomu je potřeba dobrá informovanost rodičů a pacientů a pečlivé dodržování preventivních a léčebných opatření. Věkem se obyčejně příznaky onemocnění zmírňují a často i zcela vyhasínají. Do té doby je však nutné o pokožku řádně pečovat.

Taktika v boji s atopickým ekzémem

 1. Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání pokožky zvláčňujícími krémy a mastmi. Pro každého pacienta je potřeba nalézt takový prostředek, který nejlépe vyhovuje jeho kůži. Velký výběr kvalitních přípravků nabízejí lékárny. Některé tyto přípravky může předepsat i lékař. Pak se na jeho úhradě podílí zdravotní pojišťovna.
 2. Pro zvládnutí akutního, nového vzplanutí příznaků ekzému používáme tradičně léčivé masti, jako jsou osvědčené kortikosteroidy nebo novější imunomodulátory. Tato léčiva se nasazují pouze krátkodobě, než se překonají kritické obtíže. Tím se minimalizují jejich vedlejší účinky. Imunomodulátory jsou určeny až pro děti od dvou let a dospělé.
 3. Dítě s ekzémem oblékáme lehce a jen do měkkých, raději světlých, bavlněných materiálů. Oděv nesmí být příliš těsný ani příliš tuhý (pozor na švy džínového oblečení a těsné okraje jednorázových plen). Vyhýbáme se vlně a všem materiálům, které jsou hrubé a mají vlas. Pokožka nesmí být zpocená. Nový oděv dítěti před nošením vždy pečlivě vypereme a dokonale vymácháme. Nezapomínáme odstranit všechny etikety z vnitřní strany oděvu, které při nošení a pohybu citlivou pokožku dítěte mechanicky dráždí. I dospělý atopik musí přizpůsobit oblékání svému onemocnění.
 4. K očištění a promašťování kůže doporučujeme 3× týdně vanovou olejovou koupel a ostatní dny jen rychlé osprchování s pomocí koupelových nebo sprchových olejů nebo s mycími prostředky pro ekzém, které lze zakoupit v lékárně jako volně prodejné léky. Pro koupání a sprchování je také možné používat sprchové filtry.
 5. Jídlo nekořeníme a vynecháváme i příliš kyselé a pikantní potraviny (hořčici, kečup, nakládanou zeleninu), protože zvyšují svědivost kůže. U závažných pacientů nebo v období zhoršení vynecháváme potraviny, které vyvolávají alergické reakce nebo svědění kůže nejčastěji (kakao, čokoláda, ořechy, mandle, mák, citrusy, kiwi, rajčata, papriky). Pozorováním můžeme zjistit, po podání kterých potravin se stav ekzému zhoršuje, a vyřadit je z jídelníčku.
 6. Snažíme se omezit prašnost domácího prostředí. Dáváme přednost podlahám bez koberců. Těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do ložnice atopika nepatří. Matrace lůžka a přikrývky kryjeme nepropustnými snímatelnými povlaky, které dvakrát do měsíce pereme nejméně na 60 °C.
 7. Dítě s ekzémem nemůže provozovat všechny typy sportovních aktivit. Nežádoucí je při sportu nadměrné zapocení, zvláště v prašném prostředí. Nevhodné je i plavání (zejména kvůli silně chlorované vodě) a jízda na koni.
 8. Již od dětství usměrňujeme zájmovou činnost a koníčky dítěte tak, aby si vybralo později vhodnou profesi. Kůže nesmí být vystavena chemickým a dráždivým látkám, častému mytí, výkyvům teploty a zapocení. Zcela nevhodné jsou takové profese, jako např. automechanik, kuchař, kadeřnice, kosmetička, úklidové služby a práce ve zdravotnictví.

Zpět na část 1: Jak a čím ošetřovat pokožku při atopickém ekzému

 

komerční prezentace

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Antibakteriální povlečení Dámská hygiena Dětské pleny a hygiena Doplňky stravy Léčebná kosmetika Literatura Oblečení pro atopiky Opalovací přípravky Opalovací přípravky pro atopiky Polštáře a přikrývky pro atopiky Pračky vzduchu Protiroztočové povlaky Sprchové filtry Zvlhčovače vzduchu

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Co je atopický ekzém, jak se projevuje, jak se diagnostikuje.
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Ve věku 0–3 roky dítěte je atopický ekzém (AE) relativně často spojen s potravinovou alergií. Uvádí se, že celých 40...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Prvními alergeny, s kterými se dítě setká, jsou alergeny potravinové – určité složky potravy mohou zhoršovat atopický...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Aby léčba předepsaná dermatologem správně fungovala a zanechávala co nejméně vedlejších účinků, je potřeba znát a...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
V předchozích dílech jsme si nastínili, jakým způsobem se lze pokusit dostat AE pod kontrolu a dosáhnout tak uspokojivé...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Genově dané dispozice pro atopii změnit nelze. Alergie ale vzniká z atopie až tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Produktová řada BLUE CAP® je určena pro každodenní hygienu pokožky se sklonem k různým druhům psoriázy, atopického ekzému...
Atopický ekzém
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Pomozte pokožce vypořádat se s atopickým ekzémem
Atopický ekzém není jen kožní problém, jak by se nezasvěceným mohlo zdát. Lidé s atopickým ekzémem často trpí také...
Atopický ekzém
Pomozte pokožce vypořádat se s atopickým ekzémem

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
 • skvělá cena
 • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 6 dny
 • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 13 dny
 • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 17 dny