Alergická onemocnění se bohužel dětem nevyhýbají, ba právě naopak. Vlivem dědičnosti a znečištěného prostředí počty malých alergiků a ekzematiků stále přibývají. Alergologie však naštěstí za poslední roky učinila velké pokroky. Existuje řada užitečných pomůcek a postupů, jak se vyhýbat alergenům. A dobrou zprávou pro pacienty je i to, že farmaceutické firmy se doslova předhánějí ve vývoji stále účinnějších a bezpečnějších léků.
Jde to i bez léků?
Nejde. Tato odpověď asi nepotěšila zaryté odpůrce klasických léčiv, nicméně je potřeba si uvědomit, že neléčená alergie se obvykle stupňuje a komplikuje. Může vést k těžkému astmatu, jehož záchvaty mohou dokonce ohrožovat život.
Alergické projevy je nutné tlumit i z jiných důvodů. Alergická reakce na sliznicích dýchacích nebo trávicích cest se totiž projevuje jako zánět. A ten se musí potlačit, aby se sliznice dále nepoškozovaly a neoslabovaly. Například dýchací cesty poškozené alergickým zánětem jsou pak náchylnější k běžným bakteriálním a virovým infekcím.
Rovněž atopický ekzém je vlastně alergický zánět pokožky. Pokud nevíme, který alergen ekzém zhoršuje, nebo se mu nemůžeme vyhnout, nezbývá nám než podávat tzv. úlevové protialergické léky. Díky nim se zmírní svědění a nedochází tak k rozškrabávání ekzémových ložisek pacientem. O ekzematickou pokožku je samozřejmě potřeba nadále pečovat i zvnějšku – vhodnou promazávací kosmetikou a v případě zhoršení stavu i dočasným nasazením lékařem předepsané léčebného krému.
Přísně testovaný lék
Světově nejrozšířenějším protialergickým léčivem je cetirizin. Tato látka patří do skupiny antihistaminik, která brání vyplavování histaminu, jenž je zodpovědný za alergickou reakci v těle člověka. Poskytuje tak úlevu od příznaků alergie, jako jsou alergická rýma, astma, svědění očí, otoky sliznic, kopřivka nebo atopický ekzém.
Léky s obsahem cetirizinu fungují také preventivně. Například u dětí přecitlivělých na roztoče nebo pyly snižuje riziko rozvoje astmatu až na polovinu. Prokázala to mezinárodní lékařská studie ETAC prováděná na více než 800 atopických dětech ve věku do pěti let.
V rámci téže studie byla také testována bezpečnost cetirizinu pro dětský organismus. Ukázalo se, že tato látka ani při dlouhodobém používání nezanechává žádné následky na zdraví dítěte. Po těchto zjištěních se v mnoha zemích začaly léky s cetirizinem prodávat i bez lékařského předpisu.
První cetirizin na trhu dostal jméno Zyrtec a brzy se stal nejprodávanější značkou v této skupině léčiv. Pro děti velmi vhodnou formu cetirizinu představují kapky Zyrtec. Jedná se o osvědčený lék, který je nově možné bez předpisu zakoupit v kamenných i internetových lékárnách, kde také poskytnou bližší informace. Mohou jej užívat pacienti od dvou let.
(PR)