Přichází další zdražení. Lidé, kteří trpí alergiemi nebo pálením žáhy, už nedostanou své léky jinak než za hotové. Z kapes lidí tak zmizí kvůli rostoucí spoluúčasti více než miliarda korun.
Lidé, kteří trpí alergiemi nebo pálením žáhy, budou muset sahat kvůli lékům hlouběji do kapsy. Nebudou už muset čekat u lékaře na recept, místo toho si ale připlatí. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž zahájil velké přehodnocení. Některé léky chce převést do volného prodeje, nebudou už k dostání na recept. Jako první o tom informoval začátkem roku časopis TÝDEN.
Nyní se ukazuje, jak velký cenový skok to bude. Ministr zdravotnictví Leoš Heger přiznal, že se bude změna týkat dokonce několika stovek léků. Zdravotnictví ušetří díky škrtu více než miliardu korun. Tu zaplatí místo pojišťoven pacienti. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň slibuje, že budou alespoň výjimky pro vážně nemocné.
Lék na alergii zobe každý čtvrtý
Spotřeba léků na alergie každým rokem prudce stoupá. Ve své zprávě to přiznává také Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jen v loňském roce podle něj stouply dodávky léků s účinnou látkou cetirizin a levocetirizin o 221 555 kusů.
„Léky na alergie jsou hojně užívané. Lidé je většinou berou na jaře a na podzim, kdy vzduchem poletují pyly, najdou ale i pacienti s celoročním užíváním,“ potvrzuje také viceprezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Léků na alergie se v Česku spotřebují každoročně více než 3 miliony balení za téměř 800 milionů korun.
Za léky si budeme platit zase o něco víc.
Jinými důvody než úsporami ani ministerstvo svůj krok nevysvětluje. „Skupinu volně prodejných léků jsme začali rozšiřovat hlavně kvůli spoluúčasti u banalit. Pokud chceme mít peníze na závažné choroby, třeba na roztroušenou sklerózu či onkologii, je volba jasná. Musíme ušetřit na levných lécích za pár korun,“ přiznává šéf resortu Leoš Heger.
Lékaři proto nadšení nejsou. Tvrdí, že vydávání na předpis má u některých medikamentů smysl. Hlavně některé silné léky mají být podle nich pod kontrolou. „Třeba dlouhodobé užívání antihistaminik bez sledování lékařem může ohrozit pacienta,“ vysvětluje předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie Vít Petrů. Podle šéfa lékařské komory Milana Kubka ale ústav s lékaři vůbec nic nekonzultoval.
Zdroj: www.tyden.cz