Období jara, kdy jsme inspirovaní svěžestí po zimě se probouzející přírody, je ideální k péči o naší kondici. A kde jinde začít než u dýchání. Proto vám přinášíme tři tipy na užitečné návyky, které mohou potěšit vaše tělo. Připravili jsme je ve spolupráci s MUDr. Lubošem Kusendou, pneumologem z plicní léčebny Janov.
1. Čím méně, tím lépe
Řeč je o škodlivinách, kterým je dobré se vystavovat co nejméně. Znamená to především nekouřit a další zdroje škodlivých látek, k nimž patří emise ze spalovacích motorů nebo zplodiny z lokálních topenišť (tj. například populární kotle na hnědé uhlí), eliminovat, jak jen vám to situace dovolí.
V době, kdy stav ovzduší není zrovna nejlepší, větrejte intenzivně pouze dvakrát denně a v regionech silně zatížených smogem zvažte pořízení tzv. čističky vzduchu. Kdykoliv můžete, vyrazte do přírody na čerstvý vzduch.
TIP PRO VÁS: Vyzkoušet můžete působení slaného „ionizovaného“ vzduchu při procházkách na pláži u moře. V době, kdy je do letní dovolené ještě daleko, můžete za „ionizovaným“ vzduchem vyrazit třeba do hor. Dočkáte se ho také po bouřce, kdy bývá ve vzduchu vysoký počet lehkých negativních (ve smyslu záporně nabitých) iontů.
2. Naučte se dýchat - na józe i procházce
Pro efektivní dýchání je důležité správné držení těla, které bohužel řada z nás nemá. I proto méně používáme nejdůležitější dechový sval, kterým je bránice, a místo toho dechové pohyby realizujeme pomocnými dechovými svaly (ramenním pletencem). Nádech by přitom měl směřovat z hrudníku dolů, do břicha, bez zvedání ramen. Ideální pro vytvoření správných dechových stereotypů je například cvičení jógy pod vedením zkušeného instruktora. Výborná je také chůze, nejlépe ale za pomoci dobře nastavených sportovních hůlek, které výrazně přispívají ke správnému držení těla. „Za předpokladu, že již máte zafixované správné dýchací návyky, je dalším krokem také vytrvalostní trénink a aerobní aktivity (kolo, rotoped, chůze), samozřejmě úměrně vaší kondici a zdravotnímu stavu.
VÍTE, ŽE za denní minimum bývá považováno 3 000 kroků, doporučovaných je přitom alespoň 10 000 kroků denně? Takže neváhejte a využijte krásné počasí k procházkám a výletům se svými blízkými.
3. Doplňte vitamíny a probiotika
Základem dobré kondice je samozřejmě náš celkově dobrý stav. Proto nezapomínejte na pestrou a vyváženou stravu. Po zimě, kdy si řada z nás dopřává méně ovoce a zeleniny, bývá někdy na místě i doplnění vitamínů. Zatímco o vitamínu C se mluví poměrně dost, méně se ví o vitamínu D, který také přispívá k normální funkci imunitního systému. Zdrojem vitamínu D je sluneční záření, ale mořské ryby. Nenechte se odradit tím, že z tohoto hlediska jsou vhodné zejména ty tzv. tučnější, například losos, makrela nebo sardinky.
Tip pro vás
K dobré kondici u alergiků či astmatiků může přispět i rehabilitace s dechovými pomůckami. S nádechovou pomůckou Treshold® IMT pracujete na zvýšení svalové síly a vytrvalosti, což podporuje rozvíjení hrudníku. Výdechová pomůcka Treshold® PEP přispívá k posilování výdechových svalů navíc, a navíc podporuje uvolňování hlenů a snadnější vykašlávání. Tyto pomůcky napomáhají lidem s dušností a obtížným vykašláváním lépe zvládat každodenní aktivity.
Pomocníci pro inhalaci
Potřebujete-li pro lepší dýchání inhalovat, můžete vyzkoušet například kompresorový PHILIPS RESPIRONICS® InnoSpire Essence, který díky patentované technologii SideStream zkracuje dobu inhalace na pouhých 6 – 8 minut. Z léčiva vytváří aerosol ve velikosti, která je optimální pro účinnou léčbu. Speciálně zaoblené dno nádobky nebulizátoru navíc významně snižuje zbytkový objem léčiva. Kompaktní inhalátor je určen hlavně pro provoz v domácím prostředí.
Speciálně pro děti byl vytvořen kompresorový inhalátor PHILIPS RESPIRONICS® SAMI. Atraktivní inhalátor v podobě tuleně, který můžete zároveň doplnit o masku želvy, zpříjemní inhalování těm nejmenším. Roztomilý obal skrývá spolehlivý inhalátor, který vytváří optimální aerosol a díky patentované technologii SideStream snižuje dobu inhalace léčiva, což je právě u netrpělivých dětí velmi důležité. Unikátní je i tvar nádobky nebulizátoru. Její speciálně zaoblené dno významně snižuje zbytkový objem léčiva. Další informace naleznete na www.zdravotni-poradna.cz.
(PR)