Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Podrobné srovnání nejběžnějších druhů protiroztočových povlaků ProtecSom, Pristine a Nanospace

Pokud máte vy nebo vaši blízcí diagnostikovanou roztočovou alergii, možná jste už slyšeli o protiroztočových povlacích. Na trhu existuje několik druhů lišících se především materiálem a funkčními vlastnostmi. Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili srovnání nejběžnějších aktuálně dostupných druhů povlaků podle nejdůležitějších parametrů.
Podrobné srovnání nejběžnějších druhů protiroztočových povlaků ProtecSom, Pristine a Nanospace

V lůžkovinách a matracích se běžně vyskytují miliony roztočů, jejichž mikroskopické alergeny mohou vyvolávat alergickou reakci. Protiroztočové povlaky vytvářejí mechanickou bariéru, která chrání uživatele před kontaktem s roztočovými alergeny a poskytuje okamžitou úlevu. Zároveň odřízne roztoče od zdroje potravy, čímž je efektivně bráněno jejich množení v lůžku.

Filtrační funkce povlaků proti roztočůmInfografika: filtrační funkce povlaků proti roztočům

Při výběru se zaměřte na materiál povlaků

Všechny protiroztočové povlaky srovnávané v tomto článku mají 100% filtrační účinnost proti pronikání roztočů a jejich alergenů z lůžka k alergikovi. Rozdíly mezi nimi spočívají především v komfortu jejich používání. Rozhodující vliv má použitý materiál. Čím měkčí a prodyšnější materiál je, tím méně bude přítomnost povlaku v lůžku patrná.

Materiál protiroztočových povlaků podle značek
ProtecSom nanoSPACE Pristine

Texaal® 100% bavlna

Patentovaným procesem tkaní z předem stlačených bavlněných vláken je vytvořena neprostupná bariéra pro roztoče a jejich alergeny. Tkanina zachovává přirozenou prodyšnost a pohodlí přírodní bavlny. Na základě vysoké odolnosti a precizního zpracování podle norem pro zdravotnické prostředky je na tento materiál poskytována záruka 10 let.

Textilie nanoSPACE®

Sendvičová textilie složená ze tří vrstev látky pevně svařených k sobě. Vnější vrstva je tvořena jemnou a měkkou polyesterovou mikrovláknovou tkaninou. Prostřední vrstvou je nanovlákenná filtrační membrána s vysokou hustotou vláken, která funguje jako velice jemný filtr. Podšívka je vyrobena z polyesterového mikrovlákna.

Pristine® 66457-112

Patentovaná tkanina utkaná z polyesterových mikrovláken. Mezery mezi vlákny mají průměrnou velikost méně než 6 mikrometrů. Nedovolují tak proniknout roztočům a jejich alergenům k alergikovi a přitom zachovávají dostatečnou prodyšnost povlaku. Díky syntetickému původu je materiál nemačkavý a odolný.

Bavlněné povlaky jsou dobře prostupné pro vzduch a vodní páry, díky měkkému a velmi příjemnému materiálu poskytují nadstandardní uživatelský komfort.

Bavlněné protiroztočové povlaky ProtecSom

Podobně pohodlný spánek nabídnou také povlaky s nanomembránou, které mají dobrou prodyšnost a rovněž příjemný povrchový materiál. Luxusnější alternativou k povlakům nanoSPACE z umělých vláken jsou povlaky nanoSPACE Nanobavlna, u kterých je vnější vrstva tvořena tkaninou ze 100% bavlny. Mohou zároveň nahradit běžné povlečení. Nejsou však dostupné v podobě povlaku na matraci, pouze jako méně účinné prostěradlo. Proto se jim v článku dále nevěnujeme.

Cenově nejdostupnější polyesterové povlaky jsou hůře propustné pro vzduch a vodní páry, v lůžku mohou mírně šustit a nabíjet se statickou elektřinou.

Rozdíly v údržbě povlaků

Optimální teplota pro ničení roztočových alergenů, bakterií a dalších mikroorganismů je 60 °C. Povlaky ProtecSom a Pristine tuto teplotu snesou, aniž by docházelo ke snižování jejich filtrační účinnosti. U značky NanoSPACE výrobce doporučuje povlaky prát na nižší teplotu 40 °C, což je dáno sníženou odolností nanomembrány. Na 60 °C je lze prát pouze v nejnutnějších případech, tedy při silném znečištění.

Optimální frekvence praní povlaků je 1× až 2× ročně. Ponecháním povlaků na lůžkovinách po dobu šesti měsíců dochází k výraznému snížení počtu roztočů v lůžkovinách a matracích. Častější praní není potřeba, jelikož jsou bariérové povlaky obvykle schované pod běžným povlečením, a tak se špiní poměrně pomalu. Občasné mimořádné vyprání přesto povlakům neublíží.

Materiály byly výrobci testovány na počet pracích cyklů, po kterém je ještě garantována 100% filtrační účinnost (viz údaje ve srovnávací tabulce). Sušení v sušičce není doporučeno u nanopovlaků, ostatní zmíněné materiály jsou do sušičky vhodné.

Porovnání sortimentu protiroztočových povlaků podle parametrů

  ProtecSom nanoSPACE Pristine
materiál 100% bavlna 99,9 % polyester + 0,1 % polyamid 100% polyester
filtrační účinnost proti roztočovým alergenům velmi vysoká velmi vysoká velmi vysoká
prodyšnost materiálu +++ +++ ++
komfort v lůžku +++ +++ ++
max. teplota praní 60 °C 40 °C 60 °C
garantovaná účinnost 100 pracích cyklů 30 pracích cyklů 50 pracích cyklů
vhodné do sušičky ano ne ano
zvýhodněné sady ano ano ano
možnost zhotovení atypického rozměru ano ne ne
záruka 10 let* 2 roky 2 roky
země původu Francie Česko USA (tkanina), Česko (šití)
klasifikace jako zdravotnický prostředek ano ne ne
orientační cena za třídílnou sadu 5 290 Kč 6 330 Kč 4 290 Kč

* Záruka se vztahuje na výrobní vady bez omezení počtu praní.

Naši zákazníci se často ptají na hmotnost protiroztočového povlaku. Tento parametr je dobré zohlednit zejména u přikrývky, která je z lůžkovin nejtěžší. V našem srovnání vychází nejlépe povlaky Pristine, následuje ProtecSom, nejvyšší hmotnost mají povlaky nanoSPACE.

Nejširší výběr povlaků najdete u nás

V našem e-shopu nabízíme nejširší sortiment protiroztočových povlaků na českém trhu. Další důležité informace naleznete v nákupním rádci Jak vybrat protiroztočové povlaky nebo vám je rádi poskytneme na naší zákaznické lince.

Související články

Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Roztoči domácí – poznejte nepřítele
Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Produkty, které pomáhají

2299 Kč před slevou
1899 Kč
Skladem Porovnat
Kompletní nabídka:
Filtrační masky, roušky Inhalátory Konvičky na výplach nosu Odstraňovače alergenů Parní čističe Polštáře a přikrývky pro časté praní Polštáře a přikrývky proti roztočům Protiroztočové povlaky Vysavače

Související články

Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Jak se alergie projevuje. Co nás čeká na vyšetření u lékaře. Jak probíhá léčba a co pro sebe můžeme udělat sami.
Alergie na roztoče
Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Roztoči domácí – poznejte nepřítele
Kolik roztočů doma máme? Jsou opravdu nebezpeční? Kde se v domácnosti nejvíc vyskytují a čím se živí?
Alergie na roztoče
Roztoči domácí – poznejte nepřítele
Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
Proč se vyhýbat roztočům? Jaké výrobky skutečně pomáhají a proč? Jak se nenechat napálit reklamou a zbytečně neutrácet?
Alergie na roztoče
Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
Jak upravit lůžko při alergii na roztoče?
Jak s roztoči bojovat Při úpravě lůžka alergika máte na výběr z několika možností, které se od sebe liší jak účinností...
Alergie na roztoče
Jak upravit lůžko při alergii na roztoče?
Jak se při úklidu zbavit roztočů? Pomocí horké páry
Horká pára dokáže čistit, odmašťovat, desinfikovat a zbavovat roztočů. Usnadňuje žehlení, pomáhá rozmrazovat mrazničky či...
Alergie na roztoče
Jak se při úklidu zbavit roztočů? Pomocí horké páry
Roztoči v hračkách – strašák alergika
Roztoči, kteří jsou zdrojem silných alergenů, jsou téměř všudypřítomní. Najdeme je nejen v postelích, čalouněném nábytku a...
Alergie na roztoče
Roztoči v hračkách – strašák alergika
Světlem proti alergické rýmě
Rýma patří k nejrozšířenějším projevům alergie. Narozdíl od obyčejné infekční rýmy může člověka trápit i několik měsíců v...
Alergie na pyl Alergie na roztoče
Světlem proti alergické rýmě
UV-C antibakteriální vysavač Raycop účinně pomůže s léčbou alergie i astmatu
Roztoče, bakterie a viry pouhým okem nevidíme, v každé domácnosti bychom jich našli desítky milionů. Žijí v kobercích...
Alergie na roztoče
UV-C antibakteriální vysavač Raycop účinně pomůže s léčbou alergie i astmatu

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 6 hodinami
  • skvělá cena
  • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 6 dny
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 14 dny