Přestože je mateřské mléko považováno za to nejlepší, co můžete svému potomkovi dát, existují děti, kterým dlouhodobým kojením můžete i ublížit. Podle německé studie Ústavu pro výzkum a prevenci a sociálního lékařství v Brémách jde především o ty děti, jejichž rodiče nejsou alergici, anebo alergií trpí pouze jejich matka. V takových případech jsou dlouhodobě kojené děti ohroženy atopickým ekzémem a astmatem častěji než děti nekojené.
Z odborného hlediska je to první studie, která napadá teorie o tom, že kojení snižuje riziko vzniku astmatu a atopického ekzému.
Do studie bylo zahrnuto celkem 1 685 dětí a jejich rodiče vždy po narození, v šesti, dvanácti a dvaceti čtyřech měsících vyplňovali dotazník. Otázky se týkaly jak zdravotního stavu rodičů a dítěte, tak i například délky kojení, socioekonomické situace rodiny a podobně. Hodnocen pak byl výskyt alergických reakcí u dvouletých dětí ve vztahu jak k délce kojení, tak i zdravotnímu stavu obou rodičů.
Z 837 chlapců a 848 holčiček se příznaky alergie ve dvou letech projevily u 207 chlapů a 186 děvčátek. Ve 114 případech byl alergik už otec, v 94 matka a v 61 případech trpěli některým z příznaků alergií (atopická dermatitida nebo astma) oba rodiče.
"U dětí, jejichž rodiče byli po alergické stránce naprosto zdraví, mělo dlouhodobé kojení spíše negativní důsledky na vznik alergií. Zatímco u nekojených dětí se alergie projevila v 15 % případů, u dlouhodobě kojených to už bylo téměř 25 %. Podobné výsledky vyšly i ve skupině dětí, jejichž otec byl zdravý a matka alergička.
U dětí, kde byla matka zdravá a otec alergik nebo oba rodiče alergici, naopak kojení delší než čtyři měsíce těmto dětem možnost výskytu alergických příznaků rapidně snížilo," vysvětlují odborníci ze serveru Bezalergie.cz . Studie nechce matky odrazovat od kojení
Ze studie tedy vyplývá, že vliv kojení na výskyt alergických příznaků je ovlivněn tím, zda jsou či nejsou rodiče alergici a pokud jsou, pak zda oba, či jen matka nebo otec. Každá z uvedených variant bude mít poté jiné řešení, co se týká vhodnosti kojení, případně délky kojení.
Odborníci touto informací samozřejmě nechtějí rodiče odrazovat od kojení. Stále platí, že minimálně šest měsíců by mělo být každé dítě kojené, protože mateřské mléko ovlivňuje celou řadu dalších věcí, jež mohou mít vliv na zdraví dítěte v budoucnosti. Nicméně z pohledu alergických reakcí toto zjištění nelze plně bagatelizovat.
Výsledky studie byly zveřejněny v odborném magazínu Journal of Investigational Allergology and Clinical Immunology.