Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Proč potravinová intolerance ničí životy výkonných sportovců i malých dětí

(foto: Dollarphotoclub)
(foto: Dollarphotoclub)

Proč se v současnosti tak zaměřujeme na potravinovou intoleranci? Diagnóza, která má rostoucí tendenci, přichází do organismu nenápadně a dokud nepřijdete na to, co vás trápí opravdu, může nadělat pořádně škody metabolismu. Nevyhýbá se dokonce ani zdravě se stravujícím dospělým, ani sportovcům či dětem.

Abyste pochopili, jak se intolerance zbavit, je potřebné změnit celostní pohled na svůj život. O tom, jak a proč testovat a zjišťovat potravinovou intoleranci již v počátcích, hovoří výživový poradce Ing. Petr Havlíček.

S čím přichází klient do Vašeho centra nejčastěji?

Máme různé klienty. To, s čím do našeho centra přicházejí nejčastěji, je neúspěch při hubnutí,

(foto: Centrum Petra Havlíčka s.r.o.)
(foto: Centrum Petra Havlíčka s.r.o.)
nadváha a obezita, problémy s alergiemi a s imunitou. Víceméně je spojuje náročný životní styl, stres, a tak se snažíme pomoci s nastavením komplexní změny.

Zjistili jsme, že čím je člověk ve větší zátěži, ať už v psychické nebo fyzické, která není kompenzována dostatkem odpočinku, objevuje se u něho výrazně vyšší množství špatně tolerovaných potravin. Jinými slovy, tito lidé mají horší funkci imunitního systému. To je v souladu se soudobým trendem ve výskytu pravých alergií, kdy podíl alergiků neustále narůstá a za jednu z hlavních příčin se považuje právě nevhodný životní styl.

V jakém případě použijete na diagnostiku právě Food Print?

Například v případě výkonnostních či vrcholových sportovců používáme testování potravinových intolerancí de facto automaticky. Jednak pro to, že řada vrcholových sportovců toto vyšetření zná od svých zahraničních kolegů, ale také jsme si sami ověřili, že právě u velmi zatěžovaných jedinců, jako jsou sportovci, dochází při eliminování intolerantních potravin ke zlepšení výkonnosti a urychlení regenerace. Dále tyto testy doporučujeme všem, kteří mají nespecifické obtíže, jako např. bolesti hlavy, zažívací problémy, nevysvětlitelnou únavu, kožní obtíže, pocit neustálého zahlenění atd. Jinými slovy tyto testy neaplikujeme paušálně jako samospasitelné, ale pouze na základě znalosti klienta a dohody s ním.

Food Print test je dosud jeden z nejpřesnějších dostupných testů na zjištění potravinové intolerance. Přezkoumá reakce více než 200 potravin. Menší test, který si můžete udělat sami doma, má název Food Detective.

(foto: food-detective.cz)
(foto: food-detective.cz)

Jaké jsou nejčastější problémy dětských klientů?  Jak nastavujete programy pro ně, protože jejich životní styl se pravděpodobně odvíjí od životního stylu rodičů? (Jsou tedy závislé na životním stylu a stravování rodičů).

V poslední době se objevuje stále více rodičů, kteří se snaží řešit především nadváhu či obezitu svých dětí. V těchto situacích neřešíme výživu dětí formou striktně stanoveného plánu, ale vycházíme ze stávajícího stravování a životního stylu dítěte a snažíme se o edukaci jak k dětem, tak i jejich rodičům, a to jak v oblasti stravování, i v oblasti celkového životního stylu. V případech, kdy dětský klient trpí metabolickým onemocněním, vytváříme po dohodě s rodiči i konkrétní stravovací a pohybový režim.

Je náročné pro klienty dodržovat nastavenou eliminační dietu na základě výsledku Food Print testu?

Vše záleží na tom, kolik a jakých potravin se objeví jako špatně tolerovaných a jaké množství IgG imunitní sytém vůči těmto potravinám vyplaví. Vždy se snažíme, abychom stravování nastavili v rámci reálných možností klienta. Mnohdy totiž stačí špatně tolerované potraviny ve stravování pouze výrazně omezit a není třeba je zcela eliminovat. Záleží hlavně na tom, co jsem již uvedl v první větě tohoto odstavce, jaká je koncentrace IgG protilátek. V případě, že se problematických potravin objeví velké množství, doporučujeme vyřadit pouze nejproblematičtější z nich.

Vrátil se někdo po čase s požadavkem udělat Food Print test a měl rozdílné výsledky oproti období, když si ho absolvoval poprvé? S jakým odstupem času? Co se u klienta odehrálo mezitím?

Retestování nejdříve po půl roce, a to pouze v situaci, kdy klient dokázal nejen upravit svoje stravování, ale zapracoval i na svém životním stylu. Jedině v této situaci má retestování z našeho pohledu smysl. Důležité je ale to, aby klient před retestem minimálně týden konzumoval všechny potraviny, tedy i ty, které v prvním testu vyšli jako problematické. Jedině tak dosáhneme objektivní výsledek.

Máte nějaké doporučení v rámci prevence, jak zabránit získání potravinové intolerance nebo alergii na potraviny?

Doporučení je velmi jednoduché – dokonale se starat o svůj imunitní systém, tzn. dodržovat zásady zdravého životního stylu, být psychicky v pohodě sám se sebou a svým okolím a nepřetěžovat se určitým typem potravin, jako je mléko, pšenice, vejce, kvasnice atd.

Autorka článku: Henrieta Peškovicová

(PR)

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Potravinové alergie se letos ještě více prodraží
Diagnostika potravinové alergie a intolerance

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Genově dané dispozice pro atopii změnit nelze. Alergie ale vzniká z atopie až tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Potravinové alergie se letos ještě více prodraží
Drahé diety se po Novém roce lidem, kteří musí držet přísný stravovací režim, ještě více prodražily. Zvýšení DPH tak ještě...
Alergie na lepek (mouku) Alergie na potraviny
Potravinové alergie se letos ještě více prodraží
Diagnostika potravinové alergie a intolerance
Jaká vyšetření nás čekají? Ke kterému lékaři jít? Jaké jsou diagnostické možnosti? Co dělat v případě, že se nic neprokáže...
Alergie na potraviny
Diagnostika potravinové alergie a intolerance
Děti by měly ochutnat kravské mléko co nejdříve, tvrdí vědci
Ochutnání kravského mléka během prvních dvou týdnů života může ochránit malé děti před pozdějším vznikem alergie na...
Alergie na mléko Alergie na potraviny
Děti by měly ochutnat kravské mléko co nejdříve, tvrdí vědci
Celiakie je nevyléčitelná, ale bezlepková dieta vám zachrání život
Bolesti břicha, hubnutí, průjem, zácpa, únava, chudokrevnost či potraty, to všechno mohou být příznaky celiakie...
Alergie na lepek (mouku) Alergie na potraviny
Celiakie je nevyléčitelná, ale bezlepková dieta vám zachrání život
Celiakie trápí mnoho lidí, aniž by o tom věděli
Ještě před několika lety se o celiakii hovořilo jako o vzácném onemocnění. Dnes jí trpí až 50 tisíc osob, ovšem skutečně o...
Alergie na lepek (mouku) Celiakie Alergie na potraviny
Celiakie trápí mnoho lidí, aniž by o tom věděli
Mléko: spojenec, nebo nepřítel?
Mléko zahleňuje a lidský organismus si s ním neumí poradit. Pokud nebudete pít mléko, hrozí vám osteoporóza, křivice a...
Alergie na mléko Alergie na potraviny
Mléko: spojenec, nebo nepřítel?
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a další hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák

Ověřeno našimi zákazníky

100 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1048 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
  • super ceny, rychle doruceni
Ověřený zákazník před 6 dny
„Vše OK, nakupoval jsem poprvé, rozhodně to nebyl můj poslední nákup.“
  • pestrý výběr
  • podrobné popisy a vysvětlení
Ověřený zákazník před 21 dny
„Vše v pořádku, nákup zde doporučuji.“
Ověřený zákazník před měsícem