Máte alergii na kravské mléko nebo nesnášenlivost laktózy a marně sháníte rostlinný jogurt, který by vám chutnal? Možná vám napoví naše recenze. Testování jsme podrobili hned tři druhy francouzských sójových jogurtů Sojade: natural, ananasový a švestkový.
Degustační test
Sestavili jsme pětičlennou degustační skupinu, z níž pouze jedna osoba měla předchozí zkušenosti s rostlinnými jogurty. Cílem bylo zjistit, jak budou na Sojade reagovat lidé, kdyby ze dne na den museli přestat konzumovat mléčné výrobky.
To, že ochutnávají sójový jogurt, se degustující dozvěděli až na závěr testování. To aby ochutnávka proběhla bez předsudků.
Sojade natural: bez ochucení jen pro zkušené strávníky
Barva je smetanově bílá, konzistence srovnatelná s běžným smetanovým jogurtem. Vůně je čistá jogurtově nakyslá.
Chuť není tak kyselá jako u přírodních kravských jogurtů ani tak práškovitá jako u některých bílých jogurtů s označením light. Spíše připomíná jemnou zakysanou smetanu. Jenže…
Testujícím, kteří rostlinné jogurty běžně nejedí, vadila jeho slabá nahořklá dochuť. Ta je poměrně typická pro sójové alternativy mléčných výrobků a podle zkušeností pravidelného konzumenta si na ni jazyk rychle zvyká.
Lidem, kteří s rostlinnými jogurty teprve začínají, v každém případě doporučujeme Sojade natural kombinovat s jinými surovinami:
- Trocha ovoce (například banánu nebo kiwi), džemu, medu nebo javorového sirupu spolehlivě překryje rostlinný „ocásek“.
- Po ochucení česnekem nebo jarní cibulkou se dá používat místo bílého jogurtu jako dresink.
- Hodí se i jako náhrada zakysané smetany k ozdobení teplých jídel (například rajské polévky).
Recept s využitím Sojade natural: Cizrnová moussaka
Sojade švestka: obstojí i u odpůrců „náhražek“
Přijetí ochucené varianty bylo mnohem vřelejší. Pro spotřebitele zvyklého na oku lahodící chemická barviva byla přírodní hnědo-fialová barva jogurtu nečekaná. Zato vůně byla velmi přesvědčivá a příjemná. Převládají v ní švestková povidla, někdo cítil i nádech slivovice.
Chuť této varianty produktu získala velmi pozitivní hodnocení. Sojade švestka chutná trochu jinak než některé tradiční ovocné jogurty. Dalo by se říct, že je jemnější a šťavnatější. Někomu připomínala spíše zakysanou smetanu s ovocem. Zřejmě díky vysokému podílu zralých švestek (10 %) ovocná chuť chvílemi přecházela do jakési karamelové, pro někoho až zbytečně sladké chuti.
Chuť tohoto výrobku je i pro lidi, kteří zatím poznali jen kravské jogurty, velmi přijatelná a bez jakýchkoli nečekaných tónů. Většina testujících byla překvapena, že se jedná o rostlinný jogurt.
Sojade ananas: příjemné osvěžení
Barva ananasové verze působila zcela přirozeně. Jogurt příjemně voněl po tropickém ovoci.
Chuť byla čistá přírodně ananasová. V jogurtu byly poznat šťavnaté kousky ananasu. Ananasový základ není tak aromatický jako švestkový, v důsledku čehož občas na jazyk pronikla rostlinná chuťová stopa bílého Sojade. Nicméně není obtěžující, protože je daleko slabší než u bílé verze.
Sečteno podtrženo, ananasová varianta působí neohromila tolik jako švestková. Ani lidé, kteří neholdují rostlinným jogurtům, s ní však neměli problém.
Další klady a zápory
Sójové mléko není po zakysání tak kyselé jako zkyslé mléko kravské. Tím pádem i jogurty Sojade jsou méně kyselé. Sójový jogurt docela dobře zasytí a přitom je díky nepřítomnosti laktózy snáze stravitelný.
Zatímco jiné rostlinné jogurty dostupné na našem trhu chutnají často spíše jako pudinkový krém uvařený bez mléka, výrobci Sojade se podařilo docílit plnější, smetanovější chuti.
Daní za „uvěřitelnou“ chuť a použití surovin z ekologického zemědělství je vyšší cena těchto produktů. K té se ještě vrátíme.
Příchutí je více
Kromě bílé, neochucené varianty jsou jogurty Sojade k dostání v tradičních příchutích jako jahoda, borůvka, třešeň nebo meruňka, ale i v originálnějších variantách jako švestka, mango-broskev, vanilka, ananas, citron, meruňka-guave či malina-maracuja.
Některé příchutě se dodávají v porci o hmotnosti 125 gramů, jiné v rodinném balení 400 gramů a další v obou gramážích.
Ještě jedna legislativní zajímavost: Sójové jogurty značky Sojade se v Česku prodávají s označením „sójová kysaná specialita“. To proto, že pojmenování „jogurt“ je vyhláškou vyhrazeno pouze pro jogurty vyrobené z živočišného mléka.
Přírodní složení a bifidobakterie
Základní složkou jogurtů Sojade je sójový nápoj („mléko“) vyrobený ze sójových bobů pěstovaných biologicky ve Francii. Nezbytností jsou živé jogurtové kultury, konkrétně druhy bifidus a lactobacillus acidophillus.
Ovocné varianty navíc obsahují ovoce slazené třtinovým cukrem, přírodní aroma a nějaké přírodní zahušťovadlo (pektin, guarová guma a podobně). Vanilková verze je podle očekávání ochucena pravou vanilkou.
Vyšší kvalita se odráží v ceně
Za značkou Sojade stojí francouzská firma Triballat Noyal, distributorem v Česku je společnost Country Life. Produkty Sojade prodávají téměř výhradně prodejny zdravé výživy. Nabízejí je sice i některé e-shopy, ale jelikož jde o chlazené zboží, pouze k osobnímu vyzvednutí nebo závozu.
Ceny jsou srovnatelné s cenami jiných rostlinných jogurtů a dezertů v biokvalitě, možná i malinko vyšší. Konkrétně:
- Sojade natural 125 g: cca 20 Kč
- Sojade natural 400 g: cca 45 Kč
- Sojade ochucený 125 g: cca 25 Kč
- Sojade ochucený 400 g: cca 70 Kč
Závěry a doporučení portálu ProAlergiky.cz
Kysané dezerty Sojade bezpochyby patří mezi špičku ve svém oboru. I když vyšší cena zřejmě řadu spotřebitelů odradí od jejich pravidelné konzumace, jako zpestření jídelníčku si je občas může dopřát každý. Při bezmléčné dietě jsou jednou z mála možností jak tělu doplnit probiotické bakterie.
Lidem, kteří chtějí nebo musejí přejít na rostlinné jogurty, navrhujeme nezačínat neochucenou variantou produktu. Rostlinný původ je i při vší snaze a letitým zkušenostem výrobce stále trochu patrný. Zato varianty s příchutí můžeme s klidným svědomím doporučit i zarytým odpůrcům náhražek mléčných produktů.