Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Tipy pro inhalaci na rýmu a ucpaný nos nejen při alergii

Inhalace funguje na rýmu alergickou i infekční. Pomáhá potlačit příznaky rýmy, jako jsou ucpaný nos, kýchání nebo husté hleny. A také pomáhá předcházet komplikacím, kterými jsou zánět vedlejších dutin nosních, zánět nosohltanu nebo zánět středního ucha. Na co se zaměřit při výběru inhalátoru pro ošetřování ucpaného nosu? A jak by mělo inhalování probíhat, aby bylo co nejúčinnější?
Tipy pro inhalaci na rýmu a ucpaný nos nejen při alergii

Při vyslovení pojmu inhalátor v souvislosti s ucpaným nosem si nejspíš mnoho z vás vybaví inhalační tyčinku, která obsahuje mentol nebo jinou větrovou vůni a používá se k rychlému zprůchodnění nosu. V tomto článku však rozebíráme inhalátory elektrické, pomocí kterých se do dýchacích cest aplikují minerální vody nebo tekutá léčiva

Inhalace s jejich pomocí patří mezi osvědčené léčebné a preventivní metody, protože má daleko širší záběr účinku. 

Jak volit inhalátor pro ošetřování nosu

Inhalátory jsou stavěny pro ošetřování celých dýchacích cest, a tak inhalace do nosní dutiny je naprostou samozřejmostí. Pro podpůrnou léčbu běžné rýmy, ať už je její příčina jakákoli, vám dobře poslouží jakýkoli kompresorový nebo ultrazvukový inhalátor

V balení standardně najdete inhalační masku, obvykle jak v dětské, tak v dospělácké velikosti. A právě ta se na péči o nos nejčastěji používá a při většině potíží bohatě vystačí. 

Pokud však máte potíže chronické, můžete dát přednost takovému modelu inhalátoru, který bude nabízet i nosní nástavec, případně takzvanou nosní sprchu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nosní nástavec a nosní sprcha
K některým inhalátorům výrobci přibalují dokonce nosní nástavec (vlevo) nebo nosní sprchu (vpravo) (foto: ProAlergiky.cz)

  • Nosní nástavec je trubička, která je na jednom konci vidlicovitě rozdvojená, díky čemuž zapadne akorát do nosních dírek. Slouží pouze jako koncovka na hadici, kterou protéká inhalátorem vytvořená mlžina.
  • To nosní sprcha přímo sama mlžinu vytváří, a to s obsahem větších částeček léčiva ideálních pro ošetřování nosu a nosohltanu. Je to vlastně speciální rozprašovač určený na inhalaci do vybrané nosní dírky. Najdete jej u některých kompresorových inhalátorů. 

Jedním dechem ale dodáváme, že inhalátorů s touto specializovanou výbavou je na trhu poměrně málo. Nicméně opakujeme, že při běžných potížích k ošetřování nosu dostatečně poslouží inhalační maska. 

Jak správně inhalovat, aby se nos uvolnil

Pokud máte potíže pouze s horními cestami dýchacími, tzn. rýmu, ucpaný nos, zalehlé uši nebo bolest či škrábání v krku, pak se při během inhalace budete nadechovat nosem a vydechovat ústy. 

Při tomto typu potíží se inhaluje prakticky jen minerální voda (Vincentka, Bílinská kyselka), případně fyziologický (solný) roztok. Inhalátor tuto vodu přemění na dýchatelnou mlhu, která se usazuje na sliznici dýchacích cest. 

  • Tím dochází k jejímu zvlhčení a podpoří se očistný a ozdravný proces:
  • Nateklé sliznice splasknou, čímž dojde k uvolnění nosu.
  • Případné husté a zaschlé hleny se naředí, díky čemuž snáze vyjdou ven. 
  • Podobně se dýchací cesty samy začnou zbavovat bakterií, virů, alergenů nebo jiných nečistot, které se na nich usadily. 

Jedna inhalace trvá 5 až 15 minut podle výkonu inhalátoru. Inhaluje se dvakrát až třikrát denně podle potíží. 

Kde se dozvědět více o inhalátorech:

Související články

Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních
Ultrazvukový, nebo kompresorový inhalátor?
Recenze a testy inhalátorů

Ověřeno našimi zákazníky

96 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1104 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
  • Velmi rychlé dodání a skvělá komunikace
Ověřený zákazník před 5 dny
„rychle dodani“
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Možné poradenstvo pri vybere
  • Dobrá a rýchla komunikácia s obchodom
Ověřený zákazník před 5 dny