Chcete si založit účet? Můžete tak učinit v posledním kroku objednávky. Nebo jen neznáte své heslo?
úvod E-shop > Čističky vzduchu

Čističky vzduchu

Čističky vzduchu proti prachu, kouři, zápachu a alergenům

Čistička vzduchu ze vzduchu odstraňuje různé druhy nečistot, jako jsou alergeny, prach, kouř, jedovaté chemické látky nebo nakažlivé mikroorganismy.

Čistička pomocí ventilátoru znečištěný vzduch nasaje, prožene přes několikastupňovou filtraci a vzduch zbavený všech... více informací

Čistička vzduchu ze vzduchu odstraňuje různé druhy nečistot, jako jsou alergeny, prach, kouř, jedovaté chemické látky nebo nakažlivé mikroorganismy.

Čistička pomocí ventilátoru znečištěný vzduch nasaje, prožene přes několikastupňovou filtraci a vzduch zbavený všech nečistot vrátí zpět do místnosti.

Zaměřuje se především na nečistoty ohrožující zdraví člověka. Zabraňuje tomu, abyste tyto nečistoty vdechovali a tím se vám dostávaly do těla. To je důležité nejen pro lidi, kteří už nějakými potížemi trpí, ale dnes již pro všechny, neboť znečištění vzduchu je stále aktuálnější problém.


Pro koho je čistička vzduchu vhodná

 • Pro všechny obyvatele měst, kteří většinu dne tráví v uzavřených místnostech a jsou zde ohrožováni vysokými koncentracemi nečistot.
 • Pro alergiky, atopiky a astmatiky citlivé na prach, pyly, plísně, alergeny domácích zvířat nebo výkaly roztočů
 • Pro děti, seniory a další osoby s oslabenou imunitou
 • Pro kuřáky a jejich okolí
 • Do oblastí s častým výskytem smogu, blízko rušných silnic či prašných staveb
 • Do nových nebo zrekonstruovaných bytů – zvýšená míra formaldehydu a dalších škodlivých látek

Kam je vhodné čističku pořídit

Čistička vzduchu je vhodná pro všechny domácnosti a také pro školky a školy, kde pomáhá snižovat nemocnost dětí. Své uplatnění najde v čekárnách i ordinacích lékařů, v kancelářích a firmách.

Jak čističku vzduchu používat

Čistička funguje nejlépe v uzavřené místnosti. Umístěte ji do prostoru, tak aby nic nezamezovalo proudění vzduchu. Instalace je velmi jednoduchá. Stačí vybalit filtry, zapnout do zásuvky a čističku jedním tlačítkem spustit.

Na výběr pak máte automatický režim, kdy čistička na základě senzorů vyhodnocuje kvalitu vzduchu a vybírá nejvhodnější režim čistění, nebo manuální režim, kdy si intenzitu čištění volíte sami. Některé čističky umožňují ovládání na dálku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu.

Jaké nečistoty čistička vzduchu umí odstranit

Škodliviny vznikají přímo v místnostech anebo se do nich dostávají z venku během větrání

 1. alergeny ‒ pyly, plísně, zvířecí alergeny, exkrementy roztočů
 2. bakterie a viry
 3. cigaretový kouř
 4. prach
 5. smog z aut, továren nebo starých kotlů na tuhá paliva
 6. jedovaté a dusivé látky z nového nábytku, podlah a stavebních materiálů (laky, ředidla, lepidla, benzen, formaldehyd apod.)
 7. zápach – ze zvířat, vaření, zemědělství, továren, apod.

Jak čistička vzduchu funguje

Čistička se používá ve vybrané místnosti, pokud možno uzavřené, typicky po vyvětrání oknem. Jejím srdcem je výkonný ventilátor, který nasává vzduch a po přefiltrování jej vrací zpět do místnosti. Drtivá většina čističek také obsahuje minimálně tyto tři filtry:

 • HEPA filtr (mikrofiltr pevných částic) ‒ odstraňuje prach, alergeny, bakterie a další pevné mikroskopické částečky s účinností přes 99 %
 • uhlíkový filtr ‒ odstraňuje jedovaté, dusivé nebo zapáchající plyny a výpary
 • předfiltr ‒ zachycuje chlupy, šupinky kůže a další hrubé nečistoty

Důležité pro alergiky: Aby čistička byla schopná dostatečně rychle z místnosti odstraňovat alergeny, musí být vybavena alespoň ventilátorem a HEPA filtrem.

Některé modely jsou vybavené ještě dalšími druhy filtrů a přídavnými funkcemi, které jsou zaměřeny na odstraňování konkrétních druhů nečistot:

 • ionizátor ‒ nejmodernější plazmové ionizátory urychlují usazování nečistot a neutralizují viry a škodlivé plyny
 • UV lampa ‒ ničí bakterie a viry
 • fotokatalytický filtr ‒ neutralizuje viry a škodlivé plyny

Životnost filtrů

Životnost filtrů je u každého výrobce stanovena jinak. Většina kvalitních čističek má kontrolku, která vás upozorní na nutnost filtry vyměnit. 

Srovnání s ostatními produkty na čištění vzduchu

Možná jste slyšeli pojem pračky vzduchu. To jsou přístroje, jejichž hlavním účelem je zvlhčovat vzduch. Jsou schopny ze vzduchu odstraňovat některé hrubší nečistoty jako prach nebo pyl, ale mají mnohem nižší vzduchový výkon než čističky.

Na trhu jsou také dostupné ionizační čističky vzduchu, které nejsou vybaveny dostatečně silným ventilátorem ani HEPA filtrem. Takové přístroje nesplňují naše přísná kritéria stanovená s ohledem na účinnost odstraňování alergenů, proto je u nás nenajdete.

Jak vybrat čističku vzduchu

Jednoduše řečeno podle velikosti místnosti a kvality filtrace. Hlavním kritériem je vzduchový výkon čističky, který by měl odpovídat velikosti místnosti, v níž ji budete používat. Dále se zaměřte na to, zda čistička umí odstraňovat nečistoty, které vám vadí.

Pečlivě zvažte, k jakému účelu čističku potřebujete, tj. jaký typ znečištění by měla primárně odstraňovat. Cena je samozřejmě důležitým faktorem, ale mějte na paměti, že není nejdůležitější. Investice do nekvalitní čističky nepřinese žádný, nebo jen velmi malý užitek.

Podrobný postup výběru najdete v našem nákupním rádci.

Skrýt informace

Jak vybrat čističku vzduchu?

Chytře podle Nákupního rádce

lékař

Proč používat čističku vzduchu?

Lékař doporučuje

Čistý vzduch je pro alergiky velmi důležitý. Většina alergenů, které nás obklopují a mnohdy i ohrožují, je schopna šířit se vzduchem spolu s prachem a průmyslovými zplodinami. Lze je doporučit nejen alergikům, ale také astmatikům, lidem se sníženou imunitou a do rodin, jejichž členové trpí opakujícími se infekcemi dýchacích cest. Většina domácích čističek vzduchu totiž dokáže z ovzduší odfiltrovat také bakterie a některé typy i řadu virů. Je nutné upozornit, že o tyto přístroje je nutné pravidelně pečovat, aby se zamezilo například pomnožení plísní v přístroji samotném. MUDr. Tomáš Rohovský

Zobrazit všechny produkty