Infolinka 541 212 450


Jak se vyhnout bodavému hmyzu

Mouchy jménem pestřenka se alergik bát nemusí. Nemá žihadlo ani kusadla (foto: SXC)

Mouchy jménem pestřenka se alergik bát nemusí. Nemá žihadlo ani kusadla (foto: SXC)


V první řadě se hodí vědět, jak hmyz, na který jsme alergičtí, skutečně vypadá. Spousta lidí si například vosy plete s neškodnými pestřenkami – mouchami, které mají rovněž žlutě pruhovaný zadeček, ale narozdíl od vos dokáží „stát“ ve vzduchu jako vrtulník.

Rizikem pro alergiky na žihadla mohou být pikniky a grilovací party, na kterých se jí a pije v přírodě. Pozor zejména na sladké nápoje a ovoce. Snažíme se všechno jídlo a pití přikrývat nebo uzavírat. Po trávě je potřeba se pohybovat zásadně v obuvi.

Mokrý nebo mastný povrch těla láká hmyz. Zvýšená ostražitost je tedy potřeba, pokud jsme zpocení, mokří nebo natření krémem či olejem. Hmyz je také přitahován pestrými barvami, květovanými vzory a vůněmi. Podle toho bychom se přes léto měli oblékat. Repelenty proti mouchám a komárům jsou bohužel neúčinné.

Včely také přitahuje voda – bazény, barely na dešťovou vodu nebo kaluže. Vosy i včely se také často pohybují kolem nádob s odpadky.

Vosy rády navštěvují lahve se sladkým pitímNež někam sedáme nebo vstupujeme, rozhlédneme se, jestli tam není náš okřídlený nepřítel. Pokud venku pijeme nebo mlsáme něco sladkého, hlídáme si, jestli si na tomtéž už nepochutnává nějaká vosa nebo včela. Žihadlo obdržené do ústní dutiny patří mezi nejrizikovější.

A pokud se nějaký ten bodavý hmyz objeví, není dobré vyvolávat paniku. Snažíme se zůstat klidní, nemáchat rukama, necukat sebou. Hmyz by se mohl cítit ohrožen a bránit se útokem. Když už si na nás hmyz sedne, můžeme ho opatrně shodit hranou dlaně.

I před jízdou autem si zkontrolujeme, zda nepovezeme nežádoucího spolucestujícího. Zároveň není dobré při jízdě větrat otevřenými okny.

Spatříme-li včelí nebo vosí roj, klidíme se do ústraní. Oči na stopkách máme na místech, kde se nejčastěji vyskytují vosí a sršní hnízda – ve starých kmenech a pařezech, na půdách a verandách či v různých větracích otvorech v budovách. Při likvidací takového hnízda by alergik neměl být vůbec přítomen, případně pouze ve speciálním ochranném obleku.

Doma se chránit sítěmi proti hmyzu

Na okna instalujte sítě proti hmyzu, které do vaší domácnosti nepustí ani hmyz vybavený žihadlem, ani ostatní nevítané návštěvy – komáry, moly či mouchy. Barva takové sítě nemá vliv na její účinnost, ovlivňuje pouze její průhlednost. 

Člověk alergický na hmyzí jed by měl dělat maximum pro to, aby žihadlo nedostal. Alergická reakce může ohrozit jeho život.


Články na podobné téma

Sítě proti hmyzu Tesa

Sítě proti hmyzu - novinky roku 2012.

Rádi bychom vám představili horké novinky v sítích proti hmyzu. Sítě v hliníkových rámech můžete sami upravit na požadovanou velikost, lamelové sítě do dveří umožní poh