úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Kontaktní alergie > Alergie na jod: Reakce většinou s jodem nesouvisí

Alergie na jod: Reakce většinou s jodem nesouvisí

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 20. 9. 2021

Kontaktní alergie

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Jodová dezinfekce na pokožku (ilustrační foto)

Jod je poměrně vzácný chemický prvek a podobně vzácná je i alergie na něj. Někdy bývá omylem označen jako alergen a skutečná příčina potíží je někde jinde. Na co si dát pozor a kdy jsou naopak obavy zbytečné?

Jod se v lidském těle běžně vyskytuje jako stopový prvek. Je například součástí hormonu štítné žlázy.

S jodem se pracuje hlavně ve zdravotnictví

S jodem se jinak můžete dostat do kontaktu v různých podobách, přičemž nežádoucí reakce se objevují především na tyto:

  • dermatologické produkty s obsahem jodu (antiseptika)
  • léky s vysokým obsahem jodidů (solí jodu), zejména jodidu draselného
  • jodové kontrastní látky (barviva) používané při rentgenové diagnostice
  • z moře pocházející potraviny bohaté na sloučeniny jodu, jako jsou ryby, krevety, sépie nebo řasy

Ukazuje se, že v mnoha případech není alergenem samotný jod, ale nějaká jiná sloučenina. Například případná vyrážka po aplikaci kožního dezinfekčního léčiva s obsahem jodovaného povidonu (Jodisol, Betadine) nebude zřejmě souviset s jodem, ale povidonem. 

Potíže po konzumaci ryb nebo mořských plodů jsou daleko častěji způsobeny bílkovinou v mase než přítomností jodu. Pravá alergická reakce na jod nebo jodid je totiž velmi nepravděpodobná. A z toho vyplývá, že je nepravděpodobná také zkřížená reakce mezi jednotlivými zdroji jodu.

Od kopřivky k anafylaxi

Přípravky s jodem mohou na pokožce vyvolat vyrážku – kopřivku, kontaktní alergický ekzém nebo prosté podráždění (poleptání).

Náš tip: Rozdíly mezi reakcemi popisujeme v článku Alergie na kosmetiku, nebo jen podráždění pokožky?

U lidí přecitlivělých na radiokontrastní látky dochází při aplikaci takové látky k reakci velmi podobné anafylaktickému šoku. Pociťují například svědění kůže, otékají jím sliznice, mají problémy s krevním tlakem a srdečním tepem. Může jít i o velmi vážný stav.

Riziko této nežádoucí reakce je vyšší u osob, které už jsou na něco jiného alergické. Obecně však její pravděpodobnost nepřekračuje půl procenta.

Po přehnané reakci na nějaký přípravek s jodem je dobré ve spolupráci s alergologem usilovat o nalezení skutečného „viníka“. Tím se vyhnete zbytečně přísnému preventivnímu režimu včetně bezdůvodné diety, která by mohla vést k nedostatku jodu v těle.

Kůže někdy napoví

Přecitlivělost na jodové léčebné přípravky je možné ověřit pomocí kožního testu. Pokud se potvrdí, hlavním léčebným opatřením je omezení kontaktu s alergizující chemikálií.

Co se týče kontrastních látek, těch existuje více druhů, s jodem i bez. Pokud má pacient potvrzenou přecitlivělost na jednu konkrétní, někdy je možná výměna za jinou. A když je nutné alergizující látku použít, situace se řeší aplikací silných protialergických léků před vyšetřením.

Komentáře ke článku
jana

20. 11. 2017
19:49

dobrý den chtěla bych se zeptat zda-li existuje kontrastní látka bez jodu,mám na kontrastní látku alergii,lékař mě nemůže poslat na CT ani na magnetickou rezonanci, v té mám klaustrofobii,vyšetření je nutné,tak nevím co mi dát,lékař také sám neví,děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

11. 5. 2017
15:06

Pro: LaraDobrý den, Laro,
předávám odpověď od MUDr. Mišunové, PhD.:

Dobrý den,

abych se přiznala, příliš vašemu dotazu nerozumím.
Pokud je pacient alergický na jód nebo pokud existuje podezření z alergie na jód, je potřeba, aby před vyšetřením s rentgen-kontrastní látkou dostal tzv. premedikaci s antihistaminikem (lék proti alergii) a kortikoidy (Prednison, Medrol) před vyšetřením.
V prokazování alergie na jód hraje hlavní roli anamnéza, tj pohovor pacienta s lékařem, jak konkrétně proběhla předchozí alergická reakce nebo předchozí vyšetření. Na základě tohoto pohovoru se poté určí, zda existuje riziko alergické reakce. Bohužel dostupné krevní testy nedávají spolehlivou odpověď na tento problém.
Důležité tedy je, zda jste prodělala nežádoucí reakci po kontaktu s jódem a jak probíhala. Pokud jste byla v nedávné době vyšetřena rentgenologicky s kontrastní látkou bez premedikace a vyšetření proběhlo bezproblémově, tak jedním z řešení je obrátit se na dané pracoviště, aby vám vydalo potvrzení o daném vyšetření.
Nepíšete, jaký konkrétní problém jste měla po Depo-Medrolu. Pokud byste potřebovala kortikoidní léčbu, lze využít preparát Prednison.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lara

8. 5. 2017
20:35

Dobrý den,

jak mohu prokázat, že nejsem alergická na jód?
Měla jsem podstoupit koronografii a podařilo se mi navodit situaci, že jsem alergická na jód (moje nesprávná výpověď o alergiích) Nedávno jsem měla a ještě přetrvává velký problém po aplikaci depo-medrolu....byl mi aplikovaný bez mého souhlasu a nebyl nutný. Proto, když mi bylo sděleno, že musím dostat premedikaci kortokosteroidy atd., odmítla jsem a výkon nebyl proveden. Před tímto výkonem jsem již před rokem prošla vyšetření s kontrastem na nukleární medicíně, RM s kontrastem, CT s kontrastem a nic se nedělo. Jen má hloupá vzpomínka, že před 30 léty - začervenání pod náplastí s desinfekcí. Má chyba, neměla jsem to uvádět.
Prosím o radu, pokud to neprokážu, tak nebudu mít zkontrolované srdce 14 let po by-pasu.
Děkuji
Lara

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte