úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Čistička vzduchu – ano, či ne?

Čistička vzduchu – ano, či ne?

Vložte svůj článek

Dana Štěpánková, 8. 10. 2020

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Čistička vzduchu v místnosti (foto: Winix)

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme pořídit. Existuje mnoho důvodů, proč ji lze doporučit, pozastavíme se ale i nad tím, kdy její nákup očekávání nesplní. Čistý vzduch je k našemu životu nepostradatelný. A ač to tak na první pohled nevypadá, v místnostech, kde jsme nuceni trávit čím dál víc času, je mnohdy znečištěnější než venku. Proto je čistička vzduchu užitečná pro všechny, nejen pro alergiky.

Používání čističky vzduchu je vhodné nejen v domácnostech, ale i na pracovištích a v dalších veřejných prostorech, kde je vysoká koncentrace a pohyb osob.

Pomůže všude tam, kde je vzduch znečištěný. I zdravý člověk se může stát nemocným, pokud se ve větší míře vystavuje zejména těmto nečistotám:

  • cigaretový kouř
  • jemný prach, popílek a smog z dopravy a průmyslu
  • viry a bakterie
  • výpary z laků a lepidel v podlahách a nábytku

Jednoznačně ano: Čistička vzduchu na některé alergie

Pro alergiky je pořízení čističky vzduchu jistě velmi dobrá investice. Ale není to tak u každé čističky a každé alergie. Čistička vzduchu má nejvýraznější účinky u lehkých polétavých alergenů

  • zvířecí alergeny
  • pylová zrna
  • spory plísní

Pokud tedy máte domácího mazlíčka, kterého se nechcete i přes případnou alergii vzdát, je čistička vzduchu vynikající řešení. Stejně dobře si poradí s pylem, který se v pylové sezóně dostane do místností otevřenými okny, a velmi dobrá je také na lehké spory plísní.

Čistička vzduchu je také doporučována jako dobrý doplněk pro pacienty s atopickým ekzémem, zejména pro ty, u nichž není odhalena příčina v podobě konkrétního alergenu. V tomto případě jsou opatření vedoucí k minimalizace alergenů v domácnosti na místě a doporučují se.

Spíše ne: Roztočová a potravinová alergie

U alergie na roztoče naopak nebude přínos čističky tak citelný, protože roztočové alergeny jsou těžké, nepoletují příliš ve vzduchu, ale nachází se zejména uvnitř matrací, čalouněného nábytku, polštářů a přikrývek a v prachu, který leží na podlaze. Představa, že čistička vzduchu vytáhne roztoče z matrace, je úsměvná, přesto se nás o tom řada výrobců či prodejců čističek snaží intenzivně přesvědčit. U alergii na roztoče je čistička vzduchu vhodná jako doplněk, ale soustředit bychom se měli na jiné úpravy domácího prostředí pro snížení množství roztočů.

Menší smysl má rovněž pořizování čističky vzduchu při většině potravinových alergií, jelikož potravinové alergeny se až na výjimky nešíří vzduchem. 

Ochrana před většími dávkami škodlivin

Občas se ozývá obava, že používáním čističky vzduchu vznikne příliš čisté prostředí, ve kterém se imunitní systém nebude moci správně otužovat a bude přecitlivělý. Jenže to není tak jednoduché. Vše totiž záleží na dávce škodlivin a zdravotním stavu konkrétního člověka. 

Co se týká bakterií, virů a dalších běžných mikroorganismů, imunitní systém se kontaktem s nimi trénuje. I když používáme čističku vzduchu, kontakt s mikroorganismy tím nepřerušíme. Stačí si olíznout prst, někoho políbit nebo třeba jen stát vedle mluvícího člověka. Pro prevenci infekce je obvykle důležité vyvarovat se velkým dávkám patogenních mikroorganismů – a právě v tom čistička pomáhá. 

U alergiků je situace ještě trochu jiná. U člověka alergického například na pyl se může spustit alergická reakce už při vdechnutí několika pylových zrnek jeho alergenu. Pokud se bude opakovaně vystavovat svému alergenu, jeho alergie se může ještě zhoršovat. V místnosti vybavené čističkou, která pyly ze vzduchu rychle a účinně odstraňuje, si tak alergik může užít úlevy od nepříjemných příznaků. 

Čistička vzduchu za 3000? Někdy stačí, někdy ne

Zejména záleží na tom, za jakým účelem ji pořizujete, tedy především jaké nečistoty chcete odstraňovat. Nechceme obecně hanět levné čističky vzduchu, ale člověk by měl investici vždy zvážit, a to nejen s ohledem na pořizovací cenu, ale zejména na užitnou hodnotu produktu.

Nebudeme zabíhat do technických detailů, nicméně i naprostý laik pochopí, že „obyčejný“ elektrostatický filtr, který funguje na podobném principu jako hřeben, ke kterému se lepí elektrizující vlasy, nemůže být srovnatelný se soupravou několika filtrů, z nichž každý je zaměřen na určitý druh nečistot a dohromady tvoří celek, který zaručuje opravdu téměř 100% odfiltrování škodlivých částic a plynů.

Proto bychom při rozhodování o koupi čističky doporučovali pečlivě zvažovat parametry a dovednosti jednotlivých čističek vzduchu.

S výběrem vám poradí odborníci

Z pohledu zákazníka je důležité, aby čističku vzduchu kupoval tam, kde mu jsou schopni kvalifikovaně poradit. Například u nás na portálu ProAlergiky.cz pracují vyškolení odborníci, kteří vám nejen poradí s tím, jestli je čistička vzduchu pro vás vhodná investice, ale budou se snažit zjistit, za jakým účelem, do jakého prostředí, jak velké místnosti čističku vzduchu potřebujete a jaké parametry jsou pro vás důležité. Pro někoho to může být účinnost proti virům, pro jiného co nejvyšší výkon nebo životnost filtrů a tím pádem nízké náklady na další provoz čističky.

V nabídce našeho e-shopu najdete pouze prověřené čističky vzduchu, které splňují přísnější parametry pro alergiky a tím samozřejmě i pro všechny ostatní, zdravější uživatele.

Neutrácejte své peníze zbytečně, o své investici se poraďte s těmi, kteří rozumí tomu, co nabízejí, a jsou schopni vás o tom přesvědčit.

Poradenství poskytujeme na telefonní infolince 541 212 450 nebo 602 813 222. Ne­váhejte a kontaktujte nás, rádi se vám budeme věnovat.

Čističky vzduchu v e-shopu ProAlergiky.cz

Komentáře ke článku
Aneta Rozholdová

9. 1. 2015
23:46

dobrý den, plánujeme si pořídit čističku vzduchu Aeroguard lux.. alergici nejsme ale dcera (dva a půl roku) dost trpý na dýchací problémy.Je tato čistička vhodná? Děkuji za radu Rozholdová

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Laryngitida u dětí
Laryngitida u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se...