úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Detoxikace organismu – první krok v boji s alergiemi

Detoxikace organismu – první krok v boji s alergiemi

Vložte svůj článek

Petra Vojtová, 11. 9. 2014

Bez zařazení, Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Většina alternativních léčebných směrů se shodne v tom, že prvotním krokem vedoucím ke zlepšení (nejen) alergií a ekzémů, příp. rovnou k uzdravení je detoxikace organismu. Detoxikovat organismus můžeme řadou metod a záleží jen na nás, zda a kterou se rozhodneme vyzkoušet. Naším cílem není soudit, která z metod je ta „nej“, ale pouze o několika nejznámějších informovat.

Detoxikace – odstranění jedovatých látek z těla

S nežádoucími látkami se poprvé naše tělo setkává již během prenatálního vývoje. Po narození tento proces pokračuje. Lidský organismus se toxických látek zbavuje průběžně, ale bohužel nestačí zlikvidovat všechny. Tyto škodliviny se pak hromadí v těle člověka a způsobují různá onemocnění, včetně alergií a ekzémů, které trápí řadu z nás.

Detoxikací je pak myšleno odplavení těchto jedů (včetně parazitů, na jejichž odstranění se řada metod cíleně zaměřuje) z našeho těla. Konkrétně hlavně z jater, střev a ledvin, tedy z vnitřních orgánů, které se běžně detoxikace účastní, resp. ji mají přímo na starost.

Smysl detoxikace při léčbě alergií a ekzémů

Při léčbě alergií a ekzémů je detoxikace hojně doporučovanou metodou. Celostní medicína neléčí konkrétní problém, ale dívá se na člověka jako na celek. Zaměřuje se na pátrání po příčinách problémů a ty pak řeší. V tomto se liší od klasické západní medicíny, která se často zaměřuje jen na určitý projev onemocnění. Ten potlačí, neodstraní však příčinu a proto se potíže opakovaně vracejí.

Holistický přístup přisuzuje vnik alergií a kožních projevů zejména problémům s játry a ledvinami. Důležitým krokem k uzdravení je pročištění těchto orgánů, na jehož základě následně dochází ke zlepšení alergických a kožních problémů, v ideálním případě k jejich úplnému vymizení.

Další pozitiva detoxikace

Chápeme-li detoxikaci komplexně, je jasné, že odstranění škodlivin z těla se projeví v řadě oblastí - kromě fyzické stránky ovlivní pozitivně i naši psychiku. Co konkrétně tedy můžeme očekávat

 • zlepšení metabolismu a činnosti trávící soustavy, s čímž souvisí i přirozená úprava hmotnosti
 • zlepšení kvality pleti
 • snížení pocitu únavy, dodání energie aj.

Účinnost detoxikace

Abychom mohli hovořit o dlouhodobém pozitivním účinku, měla by detoxikace zahrnovat nejen momentální odstranění toxinů, ale i následnou změnu stravovacích návyků (snížení příjmu škodlivých látek, napomáhání jejich vylučování) a zároveň dostatek pohybu, který je tomu všemu nápomocen. Vhodné je zařadit po detoxikaci probiotika, která napomohou vytvoření rovnováhy ve střevní mikroflóře.

Detoxikačních metod je celá řada

Návodů a postupů, jak tělo detoxikovat najdeme nespočet. Záleží na nás. Někdo má tuto aktivitu spojenou pouze s obdobím jara a věnuje se jí několik dní či týdnů v kuse, jiný si např. jednodenní půst dopřává pravidelně každý měsíc.

Některé způsoby jsou náročné na finance (počítejte s vydáním několika set Kč/měsíc), jiné na čas. Většina z nich na naši vůli. I proto bychom si pro detoxikaci měli zvolit dobu, kdy jsme v relativní duševní a fyzické pohodě, neprocházíme žádnou z náročných životních situací a ani naše tělo není nuceno podávat „heroické“ výkony.

Často se setkáte s pojmem „detoxikační kůra“, která zahrnuje kombinaci výše uvedených možností. Pojďme si několik konkrétních způsobů detoxikace představit.

Zásadotvorná strava

Tato detoxikační metoda vychází z faktu, že naše tělo je silně překyselené tradiční českou kuchyní s nadbytkem příjmu cukru, masa, bílé mouky či alkoholu a je tedy nutné nastolit acidobazickou rovnováhu, resp. ho udržovat v mírně zásaditém stavu. Toho docílíme jednak tím, že budeme konzumovat podstatně více potravin obsahujících sodík, draslík, vápník a hořčík (měly by tvořit 80 % naší stravy) a také tím, že zajistíme tělu pravidelný a dostatečný příjem tekutin, které jsou nutné k odplavování škodlivin – vhodná je čistá voda (i teplá, obzvláště po ránu), bylinné, zelené a bílé čaje. Mezi doporučené potraviny patří:

 • ovocné a zeleninové šťávy
 • zelené nápoje (př. z ječmene)
 • mořské a sladkovodní řasy (známá je např. chlorella)
 • ovoce a zelenina (obzvláště syrová a zelená), houby
 • byliny – např. kopřivy, ostropestřec mariánský
 • semena a ořechy obsahující bílkoviny - mandle, para ořechy, dýňová, lněná, tykvová a slunečnicová semena
 • pohanka, jáhly, amarant, quinoa, brambory

Zakázanými potravinami po dobu detoxikace budou naopak maso, uzeniny, alkohol, káva, sladké a sycené nápoje, pečivo, mléko a mléčné výrobky, cukr a sůl. K detoxikaci a doplnění zásadotvorných látek nám mohou napomoci i různé preparáty, např. odkyselující nápoje.

Účinnost pročišťování se ověřuje jednoduchým měřením za pomoci lakmusových papírků, které lze zakoupit běžně v lékárnách. Obvykle se testuje ranní moč, jejíž ideální pH by mělo být v rozmezí 6,5 – 7,5; přičemž hodnoty pod dolní hranicí značí nadbytečnou kyselost.

Pití zeleninových a ovocných šťáv

Tato metoda detoxikace je podobná té předešlé, ovšem je daleko přísnější. Dovoluje konzumovat jen zeleninu a ovoce a to ještě pouze ve formě čerstvých šťáv. Jak dlouho? Záleží na vás. Začít lze s náhradou např. večeře zeleninovou šťávou, skončit u několikadenní či týdenní kúry.

Ovoce a zelenina jsou pro detox velmi vhodnéOvoce a zelenina jsou pro detox velmi vhodné

Půsty

Půstem v nejznámějším slova smyslu se rozumí pití čisté, případně destilované vody. Pročištění organismu pomocí půstu může údajně významně zlepšit (kromě jiného) právě alergie či astma, ale je nutné si uvědomit, že není vhodné pro všechny. Rozhodně by se nemělo týkat dětí a lidé pravidelně užívající léky by se měli poradit o vhodnosti s ošetřujícím lékařem.

Teoretickou přípravu vyžaduje každá z detoxikačních metod, půst obzvláště. Abychom našemu tělu místo pomoci neublížili, měli bychom dodržovat určitá pravidla. Mezi základní patří:

 • začínat pozvolna - nejprve jednodenní půst, potom delší (doba trvání bývá 1, 3, 7, 15, 21 a 40 dnů)
 • k běžné stravě se vracet postupně - dodržovat zásadu, že kolik dní se půst drží, tolik dní by se mělo vracet zpět k normální stravě
 • naslouchat svému tělu, řídit se svými pocity, nebude-li vám dobře, raději s půstem skončit atd.

 Další možnosti pročištění organismu

 • detoxikace pomocí různých přístrojů (řada se zaměřuje na odparazitování)
 • bylinné detoxikace
 • detoxikace působením tepla – parní lázně, vířivky, infrasauny
 • hydroterapie (výplach tlustého střeva)
 • masáže
 • cvičení… a mnoho dalších


Máte své vyzkoušené metody? Pomohla vám alternativní cesta k ústupu alergických a atopických problémů? 

Komentáře ke článku
zdeněk

13. 9. 2018
18:22

Již dříve jsem prováděl detoxikaci , pomohla mi radikálně ke snížení váhy, mladistvého výrazu obličeje , cítil jsem se zkrátka lehký a mé problémy již nebyly opravdovými problémy

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Punčocháče s kšandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70 a 80, v různých barvách. Kvalitní bavlněné punčocháče pro nejmenší, kšandy skvěle drží.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Související články
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...