úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Dietní stravování ve školách a školkách

Dietní stravování ve školách a školkách

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Oksun70 ǀ Dreamstime.com)

Řada z nás (někteří bohužel s velkou naivitou, jak se ukázalo v praxi), očekávala pozitivní přínos novely vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, která měla upravit do té doby nejednoznačný, a na vůli konkrétních zřizovatelů a jejich zaměstnanců závislý, přístup školních a „školkových“ jídelen k dětem s potravinovým omezením. V platnost vstoupila zmiňovaná vyhláška sice již 1. února 2015, ale změny ve většině jídelen nastaly až 1. září, spolu s novým školním rokem. Často bohužel k horšímu.

Klíčové novinky ve vyhlášce

Změny v dietním stravování uvedené v novele vyhlášky lze shrnout do následujících bodů:

  • Jídelny mohou legálně připravovat dietní stravu.
  • Nejedná se o povinnost, ale pouze o možnost.
  • Poplatek za dietní stravu se stanoví na základě cen dietních potravin.
  • Dietní stravování podléhá kontrole nutričního terapeuta.

Pojďme si přiblížit, co tyto čtyři body znamenají pro nás, rodiče dětí s potravinovým omezením, v praxi.

  • Jestliže natrefíme na školní či školkovou jídelnu, která je ochotná vařit našemu potomkovi bezlepkovou, bezlaktózovou či bezmléčnou stravu (tato tři omezení jsou nejčastější) příp. jinou dietu, a to i po novelizaci vyhlášky o školním stravování, buďme šťastní! Proč? Protože tak činí na základě vlastní vůle a vlastně jim to přidělává pouze starosti a finanční náklady navíc (chtějí-li jídelny vařit dietní stravu, je nezbytný odborný dohled nutričního terapeuta, jehož práci musí samozřejmě honorovat), v čemž nás ujistila i paní Jana P., která nahlíží na problematiku dietního stravování z druhé strany: „Za nastalou situaci můžeme „poděkovat“ našim zákonodárcům, kteří nastavili takové podmínky, že by hospodářka školy/školky musela být blázen, aby vařila diety. Dělám hospodářku v MŠ 20 let a téma diety je nyní naší noční můrou. A věřte tomu, že to není naší neochotou ani leností“.

Poděkujme tudíž, alespoň v duchu, těm zařízením, která přípravu takových jídel zajišťují, neboť svým vstřícným přístupem nám ušetří spoustu času, který, místo dennodenního vaření několika pokrmů, případně i pečení domácího pečiva, můžeme strávit např. hraním si s dětmi či se věnovat svým zájmům.

  • Domluvíme-li se se školským zařízením na možném dietním vaření, následuje další fáze – dohodnout se na ceně, která bude akceptovatelná oběma stranami. Zkušenosti vás, našich čtenářů, o jejichž sdílení jsme požádali, se značně různí. Existují jídelny, které vaří za stejnou cenu jak pro většinové zdravé strávníky, tak i pro „dietáře“, ale i ty, které si za svou „práci navíc“ nechají připlatit. Někdy i více, než se rodičům zdá únosné, o čemž svědčí např. zkušenost paní Leony H: „Dnes mi ve školce řekli, že pakliže budou dcerce vařit dietně (celiak), bude mne denní strava stát 80 Kč. Mají na to vůbec právo?!“ Mají. Cenu si stanovuje každé školské zařízení samo, resp. se řídí výše uvedenou vyhláškou o školním stravování, která říká: „Pro jídla poskytovaná v rámci dietního stravování se finanční normativ stanoví podle cen potravin, které daná dieta vyžaduje“. Pro ty, co přesně nevědí, co si pod pojmem finanční normativ představit – vyhláška č. 107/2005 Sb. a její následné novely stanovují finanční normativ, resp. finanční limity, ve kterých se stravné (finanční náklady na nákup potravin, které hradí rodiče) musí pohybovat, samozřejmě v závislosti na věku dětí. Pro pětileté dítě navštěvující MŠ to jsou např. tyto částky – přesnídávka 6 až 9 Kč, oběd 14 až 25 Kč a svačina 6 – 9 Kč.
  • Poslední bod – nejčastější „kámen úrazu“. Nutriční terapeut, díky němuž, resp. zřízení tohoto „článku“ ve speciálním stravovacím řetězci, ztroskotává dietní stravování v řadě školských jídelen, kde do této doby nebyl problém dietní jídlo uvařit, často i pro jedno jediné dítě. Řada škol a školek totiž nemá peníze na to, aby si jeho služby zaplatila, resp. finanční prostředky shledává užitečnější a prospěšnější využít jinak. A nemůžeme jim to mít tak úplně za zlé. Je samozřejmě jasné, že každá škola a školka nemusí mít svého nutričního poradce, pokud by se dietní stravování rozhodla umožnit, ale že by se v praxi jednalo pouze o externistu, který by se školou spolupracoval. Co se týče vzdělání, je požadováno, aby dotyčný zájemce splňoval odbornou způsobilost danou zákonem č. 96/2004 Sb., § 15, tedy mít vystudovaný příslušný obor na SŠ, VOŠ či bakalářský obor dietní sestra či dietní terapeut. Možná spolupráce je např. s výživovým specialistou v blízké nemocnici.

Přístupy školek a škol se různí

Přístupy jednotlivých školských zařízení k dětem s potravinovým omezením se velmi liší. Dotazované maminky se setkaly s celou škálou odpovědí při zjišťování možností stravování jejich potomka. Podívejte se sami:

1/ Dietní vaření ano, za stejnou částku jako pro ostatní. Nevidíme v tom problém.

Ideální reakce, kterou by si přáli slyšet všichni rodiče. Ombudsmanka Anna Šabatová v tiskové zprávě z 24. 8. 2015 uvádí, že se tak prý děje ve více jak 90 % případů. Bohužel zkušenosti rodičů dětí s potravinovým omezením hovoří jinak.

2/ Ano, jsme schopni vařit vašemu dítěti dietně, zajistíme suroviny, ale je nutné počítat s vyšší částkou za stravu.

I přes vyšší částku si pořád myslím, že tento přístup lze ohodnotit jako vstřícný, oproti jiným. Každý z nás ví, že jakákoliv dieta, bezlepková obzvláště, je drahá a ceny výchozích surovin jsou několikanásobně vyšší, než těch běžných.

3/ Jsme ochotni uvařit vámi požadovanou dietní stravu, ale speciální suroviny nám dodejte vy, abychom s tím neměli tolik starostí. Příp. dovětek – my uvaříme, ale speciální chléb a pečivo nejsme schopni zajistit, potřebujeme, abyste zařídili vy sami.

Další z možných alternativ, kterou většina rodičů vcelku ráda akceptuje. Stále se jedná o podstatné ulehčení dennodenních starostí. Pečivo není problém napéct ve větším množství a následně po jednotlivých krajíčcích či kusech zamrazit a pak dodávat jídelně.

4/ Nejsme schopni vašemu potomkovi dietně vařit, ale vámi donesené jídlo mu ohřejeme a podáme tak, aby jedl spolu s ostatními dětmi.

Pro některá zařízení, obzvláště školky, kde se stravuje asi nejvíce dětí s potravinovým omezením (např. alergie na mléko se stoupajícím věkem odeznívá) není problém zřídit speciální ledničku a mikrovlnnou troubu, příp. sporák, díky kterým by paní učitelky alergikům a dětem s intolerancí potravin jejich donesené jídlo skladovaly a v době oběda ho i ohřály, když to v běžné kuchyni na základě hygienických norem nelze, o čemž svědčí zkušenost paní Michaely P.: V naší školce se jídlo vydává v přípravné kuchyňce v každé třídě. Paní ředitelka koupila do všech 9 kuchyněk malou ledničku a mikrovlnnou troubu, takže já ráno předám učitelce tašku s popsanými krabičkami a v době podávání jídla to synovi jen ohřejí“.

5/ Nejsme schopni zajistit vašemu potomkovi dietní stravu a není ani v našich možnostech mu vámi donesené jídlo ohřát.

Jestliže jste narazili a škola či školka odmítají speciální stravu nejen připravovat, ale zajistit i její ohřívání, zkuste na ni apelovat znovu, a to i s pomocí vyjádření veřejné ochránkyně lidských práv Anny Šabatové, která se k tomuto problému vyjádřila zcela jasně: „Pokud školka odmítne připravovat speciální dietní jídlo dítěti se zdravotním postižením (např. s nesnášenlivostí lepku apod.), musí k tomu mít objektivními důvody, z nichž bude zřejmé, že by tento požadavek znamenal pro školku nepřiměřené zatížení (například z důvodu kapacity prostor, technického vybavení, personálu). Školka v takovém případě nesmí začít na rodiče vyvíjet nátlak, aby dítě docházku do školky ukončilo. Naopak, je povinností školky hledat a přijmout jiné opatření, zejména umožnit, aby si dítě nosilo z domu vlastní dietní jídlo, které mu školka v době oběda ohřeje. Pokud by totiž školka odmítla i donášku vlastního jídla, fakticky by úplně znemožnila stravování, což by znamenalo porušení školského zákona a antidiskriminačního zákona“.

Tentokráte jsme ještě více než kdy jindy zvědaví, na vaše zkušenosti. Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte v rámci komentářů!

Komentáře ke článku
Kateřina Jiříkovská

13. 6. 2019
9:22

Dobrý den ,můj syn má atopický ekzém a má omezenou stravu .Bohužel mi bylo zdeleno že jídelna tuto dietu neakceptuje.Tudiz nemůže nastoupit do školky ,protože podmínku přijetí ne strava .Tak co teď ? V každé třídě školka má kuchyn ,kde připravují svačinky atak dale.
Svoje jídlo nosit nemohu .Je to děs ....Mám nějaké moznosti ? Dekuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Alice Pelikánová

26. 4. 2018
10:05

Řešila jsem tohle ve školce u syna v roce 2015. Měl bezlepkovou, bezmléčnou a bezcukernou dietu a školka samozřejmě neměla možnost mu uvařit, což jsem ani nechtěla. Chtěla jsem se rovnou domluvit, že mu budu všechno nosit z domova, ale i to byl zpočátku problém. Nakonec se jako optimální řešení ukázalo pořízení termojídlonosiče, kde jídlo vydrží od ranní přípravy až do oběda teplé. Učitelky byly rády, že nemusí ohřívat a řešit skladování, hospodářka mi dala podepsat, že jídlo vyhovuje všem hygienickým normám a bylo. V soukromé školce s tímhle nemají absolutně problém a tam jsem ani nic nemusela podepisovat.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Eva

27. 3. 2018
7:51

Pro: BoženaSama jídlo připravovat nechcete a po jiných to považovat vám připadá normální!?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Karel Schwarzenberg

27. 3. 2018
7:41

Ještě jste opomenula, že služby nutričního terapeuta stoji 450 kč na hodinu a škola či školka to platí z prostředků na platy kuchařek.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

20. 7. 2017
9:05

Pro: BoženaDobrý den,
bohužel zkušenosti maminek jsou opravdu různé. Doporučuji Vám obrátit se na potenciální školku/školky, kam by Vaše dítě mělo posléze nastoupit, jak k tomuto problému přistupují a podle zjištění situaci řešit.
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Božena

19. 7. 2017
22:30

Po precteni prispevku jsem se orosila. Dcera 23 mesicu s alergii na lepek, vejce a mleko a ja si nedovedu predstavit scenar skolky, tzn. vezmou ji, ac ji budu jidla (vsechna) pripravovat? Mam se snazit doplnit vzdelani o nutricniho terapeuta? Jak s hygienou, tedy jak budou jidla podat......?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

10. 11. 2016
17:44

Pro: DanaBohužel to tak někdy stále může být :-/. Ovšem být by to tak nemělo. Např. u nás jsou jasně daná transparentní kritéria pro přijetí do MŠ, a tak by to mělo být všude. Držím palce, abyste našla místo v lepší školce.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Dana

4. 11. 2016
17:50

Pro: Petra, ProAlergiky.czProblém je, že jakékoli výhrady jsou zbytečné. Na školky je tady v okolí stále přetlak a tak si ředitelka raději vezme dítě bez komplikací jako je dieta a nemusí to zdůvodňovat tím, že nás odmítla kvůli dietě, ale řekne, že prostě bylo hodně dětí a vylosovala někoho jiného. Je obtížné se s ní domluvit i ohledně starší dcery a tak si chci podat přihlášku do jiné školky i pro ní. Snad nás vezmou.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

3. 11. 2016
19:02

Pro: DanaDani,
tak za mne bych nejprve znovu zašla za paní ředitelkou dané MŠ s tím, že máte tyto informace, viz postoj ombudsmanky. A že pakliže přesto odmítá, že se obrátíte na zřizovatele atd...Osobně bych nejprve využila daných možností a teprve pak volila další postup.
Měla bych-li reagovvat na Váš poslední dotaz - osobně bych volila menší zlo pro celou rodinu, resp. Vás. Aby Vám daná situace neznemožnila nástup do zaměstnání.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Dana

2. 11. 2016
12:38

Dobrý den, aktuální zkušenost z Prahy - MŠ Alšovy sady - paní ředitelka nechce ohřívat donesené jídlo z hygienických důvodů, ale vařit dietu se jim také nechce, prý by musela žádat o finance na nutričního terapeuta a dietní kuchařku a pochybuje že by je dostala. Raději se poohlížím jinde. Na školském odboru pro Prahu 4 mi řekli že jediná možnost je dát dítě na Pankrác, kde je bezlepková třída. Jenže jezděte denně hodinový okruh do jedné školky, do druhé až na Pankrác a pak se zase vracet do práce. To budu muset mít jen částečný úvazek abych to stíhala objet. Pokud tu v okolí najdu školku ochotnou ohřívat tak to bude asi lepší. Nemám zkušenosti - do čeho byste šly vy, které už léta po večerech vaříte? Objíždět půl města, nebo vařit?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Mirka

2. 10. 2016
17:43

Nějak se mi pobláznil počítač.Tady je pokračování.Zítra se budu na Magistrátě snažit o nějaké řešení situace.Velké naděje si nedělám,ale ještě to nechci vzdát.Víc jak rok si dopisuji s Magistrátem,Ministerstvem školství a hygienou.Všichni mi tvrdí,že vše je v pořádku a vše funguje až na malé vyjimky .Pořád se nemůžu smířit s tvrzením,že dětí s dietou je málo a tak je můžou ignorovat a ani Teplice mi nepřijdou jako malá vyjimka (50 000 obyvatel) .Přeji všem rodičům,aby se našel někdo koho by ta problematika opravdu zajímala a celá situace s dietním stravováním se řešila systémově a hlavně s rozumem.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Mirka

2. 10. 2016
17:26

Dobrý den,bezlepkovou dietu v MŠ a teď už v ZŠ řeším už dva roky.Syn je na dietě od listopadu 2014.Navštěvoval MŠ v Teplicích kde mu bez problému připravovali oběd a já nosila svačiny.Po změně vyhlášky přestala MŠ diety připravovat.Vlastně přestalo všech 15 MŠ a školních jídelen v Teplicích.Syna přijali do MŠ Sluníčko v Krupce,která je od Teplic vzdálená asi 6 km,kde mu připravovali obědy i svačiny.Celodenní stravné 36Kč, úžasná spolupráce, vstřícnost a profesionalita.NT za 3500 na celý školní rok.
Syn je v první třídě a v Teplicích dietní stravování stále nefunguje.Obědy nosíme a ŠJ je ohřívá a ni to nejde moc hladce.Ale mám být vděčná,že mu to aspoZítra mám schůzku na Magistrátě a

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

18. 9. 2016
13:19

Pro: DenisaDeniso,
mám doma dost "netradiční" puberťačku a tudíž si dokážu představit, co musí Váš syn prožívat...Právě s ohledem na transport jídla mne proto napadlo, že by bylo lepší jídlo připravené. I s ohledem na Váš čas. Osobní zkušenost nemám, tudíž nevím, jak to chutná, ale bezmléčné hotovky existují...př. se koukněte na tyto dva weby: http://jezhned.cz/ a http://www.hotovkynacesty.cz/jidlo-bez-vsech-alergenu/. Snad jsem aspoň trošku poradila ;-). Držte se, oba!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Denisa

15. 9. 2016
13:27

Pro: Petra, ProAlergiky.czDobrý den, Petro, děkuji za reakci. Můj syn má bezlaktózovou dietu, tzn. že nesmí nic, kde se nachází jakákoliv mléčná složka a taková hotová jídla nikde nedělají. Zatím jsem nevymyslela, jak to řešit, zrovna včera se synovi miska s jídlem zřejmě otevřela a měl celý mastný batoh. Nechce to nosit v jídlonosiči. Minulý týden se mu zrovna nějaký třeťák v jídelně smál, že mu má další den přinést taky jednu porci. A ostatní děti měli jeden den k obědu navíc müsli tyčinku a paní kuchařka nejdřív mému synovi řekla, že by jí možná mohl, ale pak mu ji nedala, že prý vlastně neplatí obědy, tak na ni nemá nárok. Nikdo si neumí představit, jaký to má psychický dopad na to dítě. Je to opravdu smutné.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

9. 9. 2016
10:03

Pro: DenisaDeniso,
děkuji pro změnu za Váš příspěvek. Přístup školy je smutný...Napadá mne ještě jedno řešení. Co nakoupit hotová bezlepková jídla, která by se synovi lépe převážela (ono pro puberťáka tahat si "kastrůlky" asi není taky žádný med :-p) a Vy jste měla o starost s obědem méně?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Denisa

5. 9. 2016
14:57

Dobrý den, děkuji za výstižně napsaný článek.
Můj 15 letý syn nastoupil na učiliště a řeším stejný problém. Od narození má bezlaktózovou dietu, naštěstí ve školce a základní škole jsme měli velké štěstí na ochotné kuchařky i paní hospodářky, které mi celé roky pomáhaly a já jsem jim opravdu hodně vděčná. Vždy jsem jim upravila jídelníček a s donesením části jídla (knedlík, bramb. kaše apod.) a odebráním jídla třeba před přidáním smetany na konci vaření, obalením řízku ve vajíčku před přidáním mléka ostatním dětem, při odebrání mletého masa před přidáním sýra na holandský řízek apod. se můj syn díky jejich ochotě mohl v podstatě "normálně" stravovat s ostatními dětmi a nikdy nebyl vyčleněný. I když i toho bylo náročné, hodně mi to ulehčilo. Nyní jsem bohužel kvůli novele vyhlášky tvrdě narazila a mému synovi na učilišti tyto úpravy striktně odmítli realizovat. Může si každé ráno jídlo přinést a oni mu ho v době oběda ohřejí. Prý mají ještě dalšího učně pro změnu s bezlepkovou dietou a dietní stravování přihlašovat nebudou. Syn na učiliště každý den dojíždí cca 45 minut a vyučování končí v 15:20 h, bude tedy muset s sebou vláčet ještě jídlonosič, nehledě k tomu, že si myslím, že čerstvě uvařené jídlo je mnohem zdravější než ohřívané pro jeho už takhle poškozená střeva a odebrat ho do jiného kastrolu není zase tak velká dřina (základní škola měla 600 žáků a také to paní kuchařky zvládly) a neumím si představit, jak to budu dělat, mám dost náročnou práci a opravdu nevím, kdy budu ještě každý den vařit. Další aspekt donášeného jídla je ten, že bych měla na mnou připravené jídlo mít potvrzení od nutričního terapeuta, že je jídlo náležitě připravované a splňuje všechny požadavky na danou dietu. Další možností je, že je sám rodič nutričním terapeutem. Čerpáno z článku http://bezlepek.cz/2016/08/a-co-deti-maji-se-kde-najist/ To nevím, jak toto udělat, to si mám zaplatit nutričního terapeuta a pozvat si ho k sobě domů?
Tohle je především o ochotě lidí a ti, kteří toto jsou schopni pochopit a dokáží dětem s dietou alespoň trošičku ulehčit život tím, že jim umožní jíst s ostatními dětmi, těm patří opravdu VELKÝ DÍK a těm, kteří toho schopni nejsou, nepřeji, aby někdy museli podobnou situaci řešit u někoho blízkého, ale věřím tomu, že kdyby se to stalo, okamžitě by změnili názor.
Už takto mají děti i jejich rodiče život s různými dietami komplikovaný, jelikož na to musíte v podstatě stále myslet, u všeho číst složení, když jdete na návštěvu, musí tam na to být připravení (naštěstí mám přátele, kteří mu speciální jídlo připraví, za což jsem jim také velmi vděčná), dítě nesmí do restaurace, do cukrárny, do školy v přírodě, na výlet (i když ve většině zařízení pro dětské pobyty jsem se setkala většinou s ochotnými lidmi). Naposledy byl syn na třídenním výletě a paní kuchařka dělala dětem smažený sýr a mému synovi zvlášť připravila a osmažila kuřecí řízek, aby mu to nebylo líto, kéž by takových lidí mezi námi bylo více.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Nováková

21. 7. 2016
13:30

Pro: Jana HlaváčováVše pro změnu podle amerického vzoru a jak to se stravováním u nich vypadá, se stačí kouknout na Jamieho revoluci ve stravování II. série. Všechno jen pro"někoho" do kapsy! Držím všem rodičům "problémových" dětí i jim samotným všechny palečky !!!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

29. 4. 2016
18:11

Pro: KačkaDobrý den,
obrátila bych se na vedoucí ŠJ znovu, ideálně písemně, v příloze doložila vyjádření ombudsmanky, a znovu požádala min. o ohřívání jídla.A uvedla, že kopii posíláte i zřizovateli školky a jste ochotná jít i "výše". Asi nebudete oblíbenou matkou ;-), ale mohly by se pohnout ledy.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Kačka

27. 4. 2016
15:02

Pro: DanielaMám stejný problém, a ještě k tomu prý nemá personál na ohřívání jídla, nevi někdo jat to vyřešit? Syna vc yzvedavam pred obědem, rano mu nosim akorát svačinu, jak mam sakra najit praci.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Šárka Jakešová

19. 2. 2016
9:33

Pro: Marta KacálkováDobrý den, ráda bych reagovala na zmiňovanou částku, což bývá nejčastěji zmiňovaný problém se zavedením dietního systému. Sama jsem nutriční terapeutka a externě spolupracuji se školou na dietním vaření. Částka, za kterou práci NT odvede sice vychází z nějaké hodinové sazby, ale to kolik hodin bude práce trvat záleží na připravenosti podkladů ke kontrole a následné opravení případných chyb. Sama zmiňujete, že dietu vaříte již dlouho, tzn. recepty máte a technologie připravené a vše by mělo fungovat správně. Na konferenci, kde bylo již možné pracovat s výsledky hotových škol, vyplynulo, že se částka v případě diety s omezením lepku pohybuje kolem 3 tis. Takže hodně záleží na tom, jakého NT si vyberete, kolik má zkušeností, jak jste měli nastaven systém. A čtvrtletní kontrola jídelníčku? No pokud je vše zkontrolováno, žádné nové receptury, suroviny, nikdo nový v personálu, pak jde spíš o formalitu, která nemůže stát 1500,-/čtvrtletně.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

5. 2. 2016
13:55

Pro: MilenaDobrý den Mileno,
moc děkuji za Vaši reakci a pevně věřím, že takovýchto "ochotných" ředitelek (nejen) MŠ, resp. jejich zřizovatelů, bude co nejméně!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Milena

3. 2. 2016
23:07

Dobrý večer, všem Vám fandim a přejí pevné nervy při řešení této problematiky. I my řešili před 4roky problém s jídlem ve školce, synovi se v průběhu školky zhorsil stop.ekzém a nemohl ryby. Narazila jsem též na případ c. 5 a dokonce "neslo" odhlásit jen některé jídlo daného dne, které bylo s rybou, a ani "neslo" donést vlastní jidlo. Bohužel to tehdy nemělo řešení a my shodou dalších okolnosti změnili školku, naštěstí to šlo a hodilo se to i dostupnosti.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

20. 1. 2016
9:12

Pro: Michaela ZachováDobrý den,
děkuji za Vaši reakci. Školní jídelna zavedla rozumný kompromis. Zlatý střed. Nevaří, ale ohřejí. Chápu, že je to zatěžující, vařila jsem bez mléka dceři dva roky a stačilo mi to ;-).
Bohužel o možných novinkách nic mmt nevím, ale určitě budeme tuto problematiku dále sledovat!
Hezký den ;-).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michaela Zachová

19. 1. 2016
17:38

Dobrý den! V Neratovicích ve školní jídelně také od září vařit přestali. Koupili lednici a mikrovlnou troubu a ohřívají jídlo přinesené z domova. Hlavní kuchařka říkala, že vařili už před 20-ti lety a přestali vařit jen kvůli zákonu. Dost mě unavuje každý večer vařit, ale aspoň není dcera v družině o hladu. Dnes mi říkal lékař v celiakické poradně, že už se to řeší, ale žádné nové informace na internetu nenacházím. Nevíte něco vy?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

18. 1. 2016
10:37

Pro: Marta KacálkováDobrý den,
jako autorka článku naopak děkuji Vám, za potvrzení toho, o čem píši, z druhé strany!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Marta Kacálková

15. 1. 2016
9:26

Pro: Jana HlaváčováDobrý den, děkuji za článek a také za diskuzi. Naše ŠJ vařila bezlepkovou stravu asi 15 let, bohužel zmíněnou vyhláškou jsme tyto diety přestali vařit právě z finančních důvodů. Měla jsem schůzku se dvěma terapeuty(externisty) a částka, kterou by naše ŠJ musela zaplatit se pohybovala okolo 13 tis.Kč (počáteční poplatek) za zkontrolování jídelního lístku a technologického postupu, který každý kuchař zná, a nastavení provozu (co chtějí nastavovat, když už jsme dietu vařili). Pak další poplatek za opětovné kontroly jídelního lístku v částce okolo 1500 Kč za čtvrtletí. Po dotazu na KÚ, zda dostaneme na tento výdaj finanční prostředky, nám bylo sděleno, že MŠMT žadné finance nedá a že pokud nemáme na tento výdaj finanční krytí, nemůžeme výdaj uskutečnit. Nutriční terapeut totiž požaduje 450 Kč/hod. Takto se dohodla ministerstva. Dietu bychom rádi vařili pro naše strávníky dál, ale za jakých podmínek ?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

15. 1. 2016
5:42

Pro: Jana HlaváčováBohužel to tak je :-/. Důvody jsou v článku. Školská zařízení k tomu dotlačili naši politici...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

15. 1. 2016
5:40

Pro: DanielaNení třeba se omlouvat, to se běžně stává každému z nás ;-).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

15. 1. 2016
5:39

Pro: DanielaDobrý den, Danielo. Nejprve děkuji za pochvalu článku. Každého potěší, když dává jeho práce smysl ;-). No a k Vašemu dotazu.
Paní ředitelka nemůže skladovat jídlo v kuchyni, kde se vaří pro ostatní děti, ani přímo tam ohřívat, to je pravda. Ale řeší se to tak, že je pro alergické děti zakoupena speciální lednička a mikrovlnná trouba (v některých školkách tomu tak je i pro každou třídu) nebo se k tomuto účelu používají spotřebiče určené pedagogům, mají-li je, což bývá časté.
Já bych postupovala tak, že bych nejprve znovu kontaktovala p.řed. s tím, že jste objevila toto vyjádření paní ombudsmanky a že trváte na umístění dítěte a zajištění možnosti ohřívání jídla. A rovnou bych dodala, že pakliže Vám nebude vyhověno, obrátí se na zřizovatele školky, příp. klidně zkontaktujete přímo veřejnou ochránkyni práv, p. Šabatovou. Celý text článku, který jsem citovala, naleznete zde: http://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2015/skolky-stale-casteji-vychazeji-vstric-potrebam-deti-se-specialnim-stravovanim/

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana Hlaváčová

14. 1. 2016
12:42

Školní jídelna v Žamberku s vařením bezlepkové diety skončila k 30.6.2015 a od školního roku ji již nezavedla s odůvodněním, že nemá peníze na nutričního terapeuta. Tolik tedy k "přínosu" novely vyhlášky 107/2005 u nás, mnoha rodinám se školními dětmi to hodně zkomplikovalo život.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Daniela

14. 1. 2016
11:20

Pro: DanielaOmlouvam se za preklepy, pisu na telefonu.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Daniela

14. 1. 2016
11:19

Dekuji za clanek, velmi uzitecny.
Ma posledni zkusenost je c. 5, uplne na konci clanku.
Pani reditelka se odvolala na hygienu a ze nemuze skladovat ani v mikroglnce ohrivat jidlo prinesene z domu.
Tak co ted, nekam to nahlasit?
Komunikovala jsem e-mailem, takze vyjadreni pani reditelky mam "cerne na bilem".

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty