úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na roztoče > Jak se bránit roztočům, když spíte mimo domov

Jak se bránit roztočům, když spíte mimo domov

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 11. 7. 2013

Alergie na roztoče

Nejprodávanější z e-shopu:
SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Pro místnosti do 48m2, 6 stupňů filtrace ...

10590 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky či léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1450 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
  3. Co kdy kvete I: únor až duben

Roztočovým alergikům se obvykle spí nejlíp doma

Dá se předpokládat, že doma máte protiroztočové zásady v malíčku. Postel máte ošetřenou protiroztočovými povlaky a ostatní oblíbené skrýše roztočů pravidelně uklízíte či perete. Snadno tak před odjezdem z domu na svou roztočovou alergii zapomenete. Po první noci v cizí posteli si však velmi rychle vzpomenete…

Před roztoči neutečete

V teplém a vlhkém létě se roztočům mimořádně daří a rychle se množí. Kde kromě vaší domácnosti musíte počítat se zvýšeným výskytem roztočů?

1. Hotely bez ohledu na počet hvězdiček

Matrace se špatně udržují, často nejsou ani pravidelně vysáványMatrace se špatně udržují, často nejsou ani pravidelně vysávány

Je to paradoxní, ale čím oblíbenější je určitý hotel, tím více roztočů se vyskytuje v jeho postelích. Na těchto postelích totiž velmi často někdo spí a ten někdo krmí zdejší roztoče odpadem ze svého těla.

Roztoče, kteří bydlí hluboko v peřinách a matracích, bohužel nevystrnadí ani časté převlékání povlečení. A hotelů, které by se s tímto problémem dovedly popasovat, je zatím zoufale málo.

I když ve světě se množí hotely s „pokoji pro alergiky“, ve skutečnosti je tato speciální nabídka obvykle postavena pouze na tom, že v místnosti nejsou koberce a závěsy. A to je pro roztočového alergika naprosto nedostatečné řešení.

2. Lázně a ozdravovny

Mnozí z vás a vašich dětí jezdí do lázní proto, aby si zde léčili alergii a astma. Jenže pokud vaším hlavním alergenem jsou právě roztoči, můžete mít problém i zde. Vaše potíže se tak za určitých okolností mohou v lázních zhoršit.

Důvod je podobný jako v případě hotelů: Málokterá lázeňská ubytovna je natolik osvícená, aby alespoň na vybraných pokojích zavedla skutečně účinná protiroztočová opatření.

Jsou sice odstraněny koberce a další „lapače prachu“, někde se používá omyvatelný sedací nábytek, ovšem to nejdůležitější – postele – většinou není ošetřeno.

3. Dětské tábory a školy v přírodě

Staré matrace, „erární“ deky a menší důraz na osobní hygienu – zdravému dítěti tyto podmínky určitě neuškodí, ale bohužel vyhovují roztočům.

Živí roztoči na mikrofotografiiŽiví roztoči na mikrofotografii

4. Chaty a chalupy

Jak už bylo naznačeno výše v odstavci o hotelích, množství roztočů je úměrné míře používání postele. Pokud tedy ve svém rekreačním útočišti spíte jen párkrát do roka, roztočů by zde nemělo být mnoho.

Jenže bývá „dobrým“ zvykem na chaty a chalupy přesouvat staré vybavení z oficiálního bydliště. A taková matrace z 80. let nebo naducaná péřová duchna po babičce mohou být skvělou líhní pro roztoče. Stačí si v nich párkrát zdřímnout a tím pěkně zahřát vajíčka roztočů.

5. Příbuzní

O prázdninách se více přespává u babiček, tetiček a dalších příbuzných a známých. S vysokou pravděpodobností zde nebudou na roztočového alergika připraveni, na to musíte myslet vy.

Nezapomeňte ošetřit své dočasné lůžko

V první řadě nespoléhejte na to, že oněch pár nocí nějak vydržíte. Alergické záchvaty, které vás mohou potkat, dokáží pěkně otrávit dovolenou či služební cestu.

Nejjednodušším řešením je vzít si z domu protiroztočové povlaky. Pokud vaše domácí postel nemá žádné nestandardní rozměry, pravděpodobně budou vaše povlaky pasovat i na postel v hotelu či ubytovně. Tyto informace lze u provozovatele ubytovacího zařízení snadno předem ověřit.

Když povlaky k dispozici nemáte, vozte si s sebou alespoň nějaký sprej na odstranění alergenů z matrací a čalounění. V Česku je nejznámější Home Cleanse. Postel jím stačí pár hodin před spaním postříkat, nechat uschnout a povléct. Ideální je ale zneutralizované alergeny ještě povysávat.

Na chatě, chalupě či u příbuzných máte možnost zajistit alespoň vysátí postele a čalouněného nábytku. Dá se použít speciální ruční vysavač na čalounění, jako jsou ty značky Raycop, případně kvalitní podlahový vysavač s odpovídající hubicí.

Jak nocovat bez lůžka i bez roztočů

Zdrojem roztočů může být i spací pytel. Proto když uvažujete o přespání mimo postel, například ve stanu, myslete na svou ochranu před alergeny.

Protiroztočová spací vložka AntiMite Liner s vloženým polštářemProtiroztočová spací vložka AntiMite Liner s vloženým polštářem

Řešením tohoto problému je protiroztočová spací vložka, která je navíc opatřena i návlekem/povlakem na polštář. Dá se nouzově využívat i k přespání v klasických postelích – vyrobíte si z nich jakousi protiroztočovou kuklu.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top Produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek – atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Povlečení Sanitized Stripes - zelená

Vzor: Stripes – zelená

Přikrývky StopMite

Kvalitní přikrývky s úpravou ACTIGARD. 100% bavlna.

Související články
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli

Nekontrolované množení bakterií, zárodků plísní nebo roztočů v postelích je něco, co...

Dovolená a tábory s alergií na roztoče
Dovolená a tábory s alergií na roztoče

S létem přichází čas dovolených, škol v přírodě a letních táborů. Pro alergiky na...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna
Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Za nejúčinnější formu obrany proti roztočům jsou odbornou veřejností považovány...

Peřiny pro alergiky? Pozor na podvodníky
Peřiny pro alergiky? Pozor na podvodníky

Přikrývky nebo polštáře s přesvědčivým označením „vhodné pro alergiky“ dnes seženete...