Laryngitida u dětí

Vložte svůj článek

Dana Štěpánková, 26. 11. 2018

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

Ilustrační foto (zdroj: iStock)

Laryngitida je zánět horního úseku dýchacích cest – hrtanu. Tento zánět postihuje hlasivky a jejich okolí. Nejčastější příčinou laryngitidy je virová infekce. A může souviset i s alergií.

Průběh onemocnění závisí na věku pacienta. Nejčastěji se laryngitida vyskytuje u dětí od dvou do pěti let. V tomto věku jsou nejužším místem dýchací prostory pod hlasivkami. Proto i relativně malý otok může vést k rozvoji velkých dechových potíží. U starších dětí a dospělých bývá onemocnění vzhledem k prostornějším dýchacím cestám vzácnější.

Typické období pro výskyt laryngitid je podzim a časné jaro.

Jak se laryngitida projevuje?

U  dětí ve věku do 6 let hovoříme o subglotické laryngitidě. Právě u malých dětí má laryngitida nejhorší průběh. Onemocnění se typicky projevuje v nočních hodinách záchvatem štěkavého kašle.
Dítě je vyděšené, protože se mu špatně dýchá. Dech může být pískavý, chrčivý až kokrhavý.

Pokud je zúžení hrtanu výrazné, začne se projevovat nedostatečné okysličení tkání. Zvýší se tepová frekvence, je patrné promodrávání pokožky na rtech, prstech a uších. Dítě se potí a srdíčko mu tluče jako o závod. Onemocnění může provázet i zvýšená teplota.

Těmto potížím mohou předcházet pouze lehké známky nachlazení, jako je rýma nebo zvýšená teplota. Laryngitida může však vzniknout i náhle z plného zdraví.

Jak postupovat při záchvatu laryngitidy

Záchvat laryngitidy dovede rodiče malých dětí velmi vyděsit. Zvlášť poprvé, kdy mnohdy netuší, o co se jedná. Všechny postupy mají za cíl snížit otok v dýchacích cestách a zlepšit tak dýchaní.

 • Nejdůležitější je zachovat klid a svoji nervozitu nepřenášet na dítě.
 • Důležitý je studený vzduch - otevřete okna v místnosti dokořán, dítě oblékněte, případně ještě zabalte do deky a posaďte ho k otevřenému oknu nebo vyneste ven.
 • Pokud venku není zima, nechte děti dýchat studený vzduch z mrazáku. Otok v krku můžete zmírnit také zmrzlinou.
 • Na krk pacientovi dejte Priessnitzův obklad – nejprve mokrá studená vrstva látky a na něj suchá. Po 15 minutách, jakmile obklad zteplá, jej vyměňte za nový.
 • Podat můžete léky na snížení teploty (pokud je zvýšená), při kašli antitusika (např. Stoptusin), vhodná jsou i antihistaminika (Claritine, Xyzal, Zyrtec, Aerius) na snížení případných alergických reakcí.
 • Dítě, které nemůže dýchat, pochopitelně panikaří. Je třeba jej uklidnit. Držte je tedy v náručí a vyprávějte mu pohádku nebo ho jiným způsobem přiveďte na veselejší myšlenky. Sami víte nejlíp, co na ně zabírá.

 

 • Pokud se stav nelepší, teplota je vyšší než 39 st., dítě má potíže při polykání, vytékají mu z úst sliny nebo má sníženou pohyblivost krku, je nezbytné akutní lékařské ošetření.
 • Nevozte dítě sami na pohotovost, zavolejte rychlou záchrannou službu na čísle 155.

 

 • Pokud dochází k subglotickým laryngitidám opakovaně, lékař obvykle vybaví maminku rectodeltovými rektálními čípky - kortikoidní čípek k zavedení do konečníku, který rychle sníží otok dýchacích cest.

Souvisí laryngitida s alergiemi a astmatem?

Pokud se laryngitida stále vrací, je na místě vyšetření u specializovaného lékaře – ORL nebo alergologie-imunologie. Onemocnění totiž může být zapříčiněno zvětšenou nosní mandlí nebo alergií.

Neléčený alergický zánět hrtanu může usnadňovat zasažení hrtanu infekcí. Pravidelné užívání léků proti alergii s tvz. imunomodulačním efektem (tj. posilující imunitu na sliznicích) – Aerius či Xyzal – často významně sníží počet laryngitid.

Jak laryngitidě předejít

Protože je laryngitida způsobena virovou infekcí, neexistuje rada, jak jí předejít.

Určitě ale lze provést opatření, která riziko vzniku laryngitidy sníží.

 • Nepřetápějte v místnosti, kde dítě spí.
 • Zvlhčujte vzduch - pokud je v domácnosti sucho a přetopeno, jsou dýchací cesty drážděny a snižuje se jejich obranyschopnost.

Dnes jsou na trhu k dostání i zvlhčovače s nádržkou o velkém objemuDnes jsou na trhu k dostání i zvlhčovače s nádržkou o velkém objemu

 

Podívejte se, jaké zvlhčovače a proč doporučuje portál ProAlergiky.cz

 • Pečujte o dýchací cesty dítěte – zvlhčujte je a čistěte. Velmi široký preventivní záběr mají inhalace pomocí inhalátoru. Nejčastěji se inhaluje vincentka. Pomáhají také proplachy nosních dutin – buďto pomocí speciální nosní konvičky, nebo pomocí sprejů s mořskou vodou.
 • Doma nekouřit!

Zkušenosti rodičů s laryngitidou – zeptali jsme se vás na Facebooku

Jana:

U nás i sebemenší počínající kašlání znamená probděné a velice ukašlané noci. Malému se celkem osvědčil pobyt v lázních Zlaté Hory sanatorium EDEL - je vyloženě pro děti s dýchacími potížemi. Léčba probíhá v podzemní jeskyni a celoročně většina aktivit venku. Při prvních příznacích pískavého kašle ihned studený a chladný vzduch - proto již celoročně máme v ložnici okno otevřené při jakémkoliv počasí a to i do -15st a místnost nevytápíme. Akutně pomůže celkem rychle 2 vdechy Ventolinu na rozšíření dých. cest.

Veronika:

Taky doporučuji netopit v místnosti, kde dítě spí. Osvědčil se mi i zvlhčovač vzduchu. Je dobré při suchém kašli podávat kapky stoptussin, jinak pokud je ten kašel hodně dráždivý, lze dát na noc prothazin. Je dobré mít doma v zásobě čípky rectodelt, pokud už je totiž laryngitida v počátku, tohle zabere.

Zuzka:

U nás probíhá laryngitida několikrát ročně. Jako první pomoc už máme trvale připravený Rectodelt, a okamžitě otevřené okno, chladný a vlhký vzduch. Jinak také dithiaden a samozřejmě zvlhčovač vzduchu, v kombinaci s vlhkoměrem, aby se to zase nepřehnalo. A také inhalace vincentky nebo léčebných roztoků proti kašli.

Jitu:

Moje 5letá dcera trpí na laringitidu od svého roku a půl...každou zimu ji má tak 3x, zabírají nám léky - dithiaden,pak chladný vzduch, zvýšená matrace a priessnitzův zábal....čím je dcera větší, zvládáme to líp, ale ty první roky to bylo strašné, pokaždé jsme skončili na pohotovosti, kde dcerce byla dána inhalace.

Tereza:

I moje 5letá dcera trpí na laryngitidu asi od dvou let, tím že jí později prokázali i reflux kašle prakticky celou topnou sezónu a k tomu tak jednou za měsíc klasika prokašlaných nocí.. u nás zabírá otevřené okno a hlavně vlhko, z léků sinecod a robitussin, ale žádný zázrak to není, takle jí léčím cca čtrnáct dní a za pár dní to má znovu. Naštěstí teď už sama ví, co má dělat a že to přejde, takže jsme už dlouho rectodelt nemuseli dávat, ale v domácí lékárně je pořád.. btw nemá alergii, astma a imunitu naprosto v pořádku.

Růžena:

Syn na laryngitidy trpí od narození, několikrát jsme byli i hospitalizováni v nemocnici a nesčetněkrát jsem probděla noc nad synovou postýlkou s rectodeltem v pohotovosti. Vyzkoušeli jsme snad uplně všechno, dithiaden, zvlhčovač vzduchu, čističku vzduchu, sinecod, robitusin, jitrocelový sirup, spaní skoro v sedě, studený vzduch, psí sádlo, cibulový sirup, různé zábaly, ale pořád to bylo dokola vždy jsme skončili na ATB..týden ve školce,14 dní léčení, týden ve školce a znova a znova. Pak jsme se zhruba v synových 4 letech po změně obvodního lékaře dostali na alergologii a bylo nám zjištěno astma bronchiale 2 stupně, alergie na tlející listí a venkovní plísně a deficit iga a ige v krvy. Dnes je synovi 10 let je permanentně na aerusu, Montelukastu a inhaluje trvale dvakrát denně seretide v kapse má stále v pohotovosti ventolin a při prvním "zaštěkání" nasazujem parní inhalace vincentky. V současné době zhruba rok po poslední laryngitidě a užasné křivce na spirometrii na kontrole na alergologii nám paní doktorka skusila snížit dávky seretidu a vysadila nám aeurus. Dva týdny jsme byli naprosto v pohodě a je to dva dny co měl syn slabší astmatický záchvat ve škole. Dnes jsme zpět na původním dávkování léků,opět "štěkáme" inhalujeme a čekáme až léky zaberou a zda to zvládnem rozehnat. Laryngitida je hnus jak říká můj syn.

Bohunka:

Od malička jsem na ni trpěla. Při potížích pomáhá, studený, vlhký vzduch (dříve nebyly zvlhčovačky, takže stačilo rozvěsit mokrá prostěradla, dobré je kápnout na ně trochu eukalyptového olejíčku), spát v polosedě (klidně 5 polštářů), pomohly mi opakované lázně v Moravském krasu - konkrétně pobyt v Sloupsko-Šošůvské jeskyni, kde byly pro dětské pacienty postele, část dětí si aktivně v jeskyni hrála - vybíjená, běh, druhá polovina spala v kombinézách a spacácích v jiné části jeskyně) - při těchto 2 činnostech se nejintenzivněji dýchá, posléze se skupiny prohodily. Tento pobyt jsem absolvovala asi 5x a na velmi dlouhou dobu mne zbavil obtíží. Nevím, jestli lázně ještě v dnešní době fungují.
Při akutním záchvatu velmi pomáhá dítě uklidnit, aby "nehysterčilo" - při pláči, hysterii, stresu, se hrdlo ještě více stáhne a taky se nemusíte dočkat příjezdu RZS.. nebát se případného zmodrání dítěte a stále před ním zachovávat klid - svoji náladu na něj přenášíte.

Martina:

Starší dcerka trpěla na laringitidu od jejích dvou let...byla první, pak měsíc klid a pak už následovala laringitida minimálně každých čtrnáct dní, někdy i dvakrát do týdne...Takže si jistě dokážete spočítat, kolikrát ji měla...Takhle to bylo zhruba dva a půl roku. Podotýkám, byla jsem s ní několikrát na imunologii a vždy mi bylo řečeno, že je naprosto zdravá...Pak to naší paní doktorce nedalo a poslala nás na vyšetření refluxu, ten jí byl zjištěn. Nejdříve jsme používali čípky rectodelt, ty měly delší nájezd a dcera se někdy ještě čtvrt hodiny dusila a zvracela...ted máme dejchák ecobec, ten je náš veliký zachránce. Vždycky pomohlo dát čípek nebo dejchnout, v zimě rychle vystrčit ven, v létě popřípadě mrazák a čekat co bude. Několikrát už to bylo tak tak...Jestli něco můžu doporučit, tak je to opravdu ten Ecobec,oproti čípkům je snadnější podání a velmi rychlý efekt. Samozřejmě se musí dětátko okamžitě zklidnit...11 listopad v 9:22 ·

Kateřina:

První zkušenost pro mě jako pro čerstvou matku nebyla vůbec veselá. Malé bylo 5 měsíců, když jí poprvé dostala. Bylo to v době, když už se i u ní objevil atopický ekzém. Nikdy před tím jsem o této nemoci  vůbec neslyšela. Dcery první záchvat( zda se to dá tak nazvat)  byl v poledne, když se vzbudila. Projevovalo se to tím, že lapala po dechu a její brekot měl neskutečně děsivý zvuk. Okamžitě jsme jeli na pohotovost, kde malou vyšetřili, podali jí léky. My jako rodiče jsem dostali základní informace co dělat, kdyby se jí to zhoršilo a dostali jsme léky domů. V nemocnici nám opravdu moc informací nedali, více jsem se dozvěděla od dětského lékaře, kam jsme po víkendu museli znovu, jelikož se to ani trochu nelepšilo.A jaké byli informace? Při záchvatu i jen při malém, okamžitě otevřít okno jak nejvíce to jde. Podat studenou vodu a když jsou větší děti tak i zmrzlinu. (od té doby máme pořád v mrazáku zmrzlinu jako první pomoc) Topit v bytě minimálně....což u nás je zcela normální vzhledem, že dcera má atopický ekzém, má ho vrozený, žádná alergie u ní nebyla zjištěna. Vždy podáváme léky prothazin, ale pouze na noc či v noci. A kapky na kašel Pleumolysin...Laringitidu máme asi tak 3x až 4x do roka. A to i mladší dcera, ale ta jen tak 2x do roka.

Sylva:

U nás na larynu trpí obě mé děti. malý měl první záchvat v roce a to bylo příšerné, nevěděla jsem, že taková nemoc existuje. Nasadila jsem mu hned teplý čaj , dala mu hedelix na vykašlávání a letěla na pohotovost.. tam mi řekli všechno špatně.. syn dostal čípek rectodelt.. a já dostala přednášku o této nemoci.. při každém dalším záchvatu jsme už věděla co dělat.. během prvních dvou let měl záchvat často.. ale časem se to vytrácelo.. a ted je mu 5 let a záchvaty už nemáme.. spíš zakašlem, já poznám že se to blížím /všichni co to znáte víte, že ten kašel je jiný že to se už pozná/ a nasadíme léky a léčíme se. Vetšinou už záchvatu předejdeme. Dcera měla první záchvat v roce a půl.. rozhodně mým dětem na noc nepřetápíme pokoj. Vám všem přeji pevné zdraví.

Máte i vy zkušenost s laryngitidou? Podělte se v komentářích pod článkem.

Komentáře ke článku
Renata

30. 1. 2015
18:37

Syn dostal záchvat laryngitidy v necelých 6 letech, bylo to v půli května, záchvat přišel kolem jedenácté noční hodiny, že se jedná o záchvat l. jsem netušila, podala jsem mu Ventolin ( je alergik ), nic se nedělo, za 20 minut ještě jednou Ventolin, nic, poté ještě Ecobec, také nic. Volala jsem na záchranku, rovnou mi bylo řečeno, že se jedná o záchvat l. Otevřela jsem mrazák, aby se mu lépe dýchalo a pořád nic, stav se nelepšil. Záchranka přijela poměrně rychle, museli mu žilně podat adrenalin, kyslík a už jsme jeli do nemocnice. Doktor ze záchranky řekl, že záchvat byl velice silný, šlo už o život. V nemocnici mihned dali Rectodel, vozím ho všude sebou, jsou to už skoro dva roky, tak doufám, že už se nikdy nevrátí.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Martina Modrá

2. 11. 2014
20:45

Ahoj měla jsem stejné problémy jako vy. Co mi poměrně dost pomohlo byla klidová léčba. Klid. Zázvorový čaj atd.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Martina

10. 7. 2014
23:52

Dobrý den, chtěla bych se také podělit o naší zkušenost.Žijeme v zahraničí, kde v takových případech lékař doporučuje mít inhalátor doma. A naše zkušenost je, že v momentě kdy se objeví rýma, na nic nečekat a začít inhalovat mořskou vodu nebo i vincentku. A to i pokud to vypadá jako obyčejná rýma alespoň 2x denně. Pokud to nepomáhá dostáváme léky pro inhalátor a podle nutnosti lékař přidá i kortizon. V nutnosti máme i kortizon doma. Čípek ani dithiaden nevyřešil problém ucpaných dýchacích cest. Stát před mrazákem pro nás bylo úplně zbytečné. Jen jednou nám pomohl studený vzduch, ale v zimě než jsme koupili právě inhalátor. A v nemocnici právě se synem začali okamžitě inhalovat. Je to samozřejmě naše zkušenost, ale pokud se někdo rozhoduje co koupit, aby pomohl svému dítěti. Zvlhčovač vzduch, čističku vzduchu, já bych určitě doporučila inhalátor. Od té doby jsme v nemocnici nebyli naštěstí a léčíme se podle potřeby u obvodního lékaře.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

alena

30. 5. 2014
12:59

moje vnučka 5ti letá též trpí laryngytýdou .po prvé jsem byla zděšená ,hned jsme ji odvezli na pohotovost ,kde musela inhalovat a byli jí podané léky .když jsem se ptala lékařky co mohu dělat aby se to neopakovalo a jaké jsou na to léky ,tak mi řekla že na to nic není a že se to věkem zlepší .Tady ovšem čtu co všechno na tuto nemoc existuje a jaké vyšetření se dělají .jak je možné že každý lékař léčí jinak.jsem sice starší osoba ale měla jsem za to že nemoc se léčí všude stejně .Přečetla jsem si všechny příspěvky a moc za ně děkuji už vím co mám dělat a budu razantně požadovat její vyšetření .děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Renata

23. 10. 2013
12:14

Mladší syn měl nedávno v roce a půl další záchvat. Bylo to o vlásek, venku bylo ještě dost teplo (zkraje podzimu), tak studený vzduch z mražáku, rectodelt. Za 15 minut než přijela záchranka už byl konečně díky rectodeltu z nejhoršího venku. Ale mražák moc nepomáhal, z mražáku to nefouká. V zimě otevřené okno má téměř okamžitý efekt. Moje zkušenosti: záchvat Laryngitidy se projevil vždy v noci a to do 24 hodin po prvních příznacích žluto-zelené rýmy, ucpaného nosu. U vodové průhledné rýmy záchvat Laryngitidy neměl. Vodová rýma mu pro změnu sedne většinou na průdušky. Teď navštěvujeme alergologii - všechny testy v pořádku.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hanka

6. 4. 2013
12:23

Ahoj všichni, moje dcerka trpí na ty akutní laringitické noční záchvaty. V posledním půl roce 6x !!! Máme v ledničce stále rectodelt + okamžitě zabalit, posadit na okno a dýchat studený vzduch. Jinak také v místnosti, kde spíme netopím. První záchvat měla nějak po 1 roce - nevím, zda shodou okolností, nebo to náhoda není po očkování - kombinované vakcíně. Od narození trpěla refluxem a to tak silným, že měla aponoické pauzy (přestávala dýchat). V roce se jí také začal dělat atopický ekzém. Když jsem tady přečetla ty komentáře a články, tak se vlastně divím, že nás ještě naše dětská lékařka neposlala na vyšetření imunity, alergologii, nebo ORL jak tady spousta z vás píše... Opravdu hodně jsem se tady dozvěděla. Moc vám všem děkuji.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...