úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Alergie na mléko > Na hypoalergenní mléka přispívají zdravotní pojišťovny, můžete ušetřit tisíce

Na hypoalergenní mléka přispívají zdravotní pojišťovny, můžete ušetřit tisíce

Vložte svůj článek

Petra Vojtová, 23. 5. 2014

Alergie na mléko

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Kojencům s prokázanou ABKM proplácejí speciální hypoalergenní mléka zdravotní pojišťovny. Zhruba v polovině případů však alergie na bílkovinu kravského mléka pokračuje i u dětí starších jednoho roku. Získání příspěvků je pak náročnější kvůli přísnějším podmínkám. Na kterého lékaře se obrátit a jak postupovat, abyste nadále šetřili své peníze? My už to víme.

U kojenců s prokázanou ABKM bez problémů

Pakliže nekojíte a vašemu miminku je diagnostikována ABKM, stačí o to požádat lékaře a hypoalergenní mléka vám budou předepisována a plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Tuto praxi mohu potvrdit nejen na základě zkušenosti osobní, ale vyplývá to i z odpovědí zdravotních pojišťoven (ZP).

Tato výhoda vyplývá ze zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podstatnou informací pro rodiče je, že lékařský předpis vám může vystavit i pediatr, nemusíte absolvovat vyšetření u specialisty.

Hypoalergenní mléko na předpis i u batolat? Ano!

Otázka předepisování hypoalergenních mlék lékařem i po prvních narozeninách dítěte trápí řadu rodičů. Tato speciální mléka jsou totiž velmi drahá. Sama mám vypočítáno, že pouze za dcerčino mléko bychom měsíčně zaplatili zhruba 2 500 Kč a to nepoužíváme rozhodně to nejdražší.

Přímá spotřeba mléka se sice u batolete oproti kojenci snižuje ve prospěch příkrmů, ale právě do nich často hypoalergenní mléko rodiče používají. Já sama ještě nechci zcela přecházet na mléka rostlinná, a tak z něj například připravuji rostlinné dezerty, používám ho k přípravě obědů nebo kaší, a proto jeho spotřeba v naší rodině nijak výrazně neklesá, ač je dcerce již deset měsíců.

Jak je to tedy s úhradou hypoalergenních mlék pro roční batole?

Do hry vstupují takzvaní revizní lékaři jednotlivých ZP, kteří individuálně posuzují žádosti o proplácení hypoalergenních mlék u starších mimin.

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (RBP) postupuje tak, že po 1. roce věku musí ošetřující lékař (pediatr, alergolog, gastroenterolog, hepatolog, klinický imunolog, příp. jiný lékař na jejich doporučení) požádat revizního lékaře o posouzení „nezbytnosti podávání dietetického přípravku, přičemž žádost musí obsahovat druh přípravku, počet balení a časový limit“. Takto lze postupovat u dětí od 13. do 18. měsíce věku, výjimečně do dvou let. Pak již RBP tyto přípravky nehradí.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV ČR) má postup obdobný. Ošetřující lékař musí i zde žádat revizního lékaře o úhradu léčby nad rámec platné legislativy a musí doložit, že „požadovaný léčebný postup je jediný možný, přičemž je na lékaři, které údaje doloží jakožto argumenty pro zdůvodnění žádosti“.

Žádost lékař zasílá poštou, případně ji lze dodat osobně na podatelnu a obvyklá lhůta vyřízení je do 30 dnů. Rozhodnutí ZP pak obdrží v písemné podobě lékař.

Na dotaz ohledně maximálního věku pojištěnce nebyla ZPMV schopna odpovědět, neboť všechny žádosti se prý posuzují striktně individuálně.

Taktéž přístup Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s nejpočetnější klientelou v ČR je víceméně totožný. „Revizákovi“ je nutné doložit aktuální lékařskou zprávu s popisem zdravotního stavu dítěte, s podrobným zdůvodněním nutnosti pokračovat v podávání zvláštní výživy, aktuálními výsledky biochemických a dalších vyšetření, včetně výsledků aktuálního expozičního testu.

V žádosti je potřeba přesně specifikovat požadovanou „potravinu pro zvláštní lékařské účely“ (název, kód SÚKL), počet balení, dávkovací schéma a eventuálně doplnit další důležité skutečnosti. Jedinou odlišností od ZP zmíněných výše je doba doručení výsledku posouzení, která by u VZP měla být v průměru do 14 dnů od podání žádosti.

U dalších ZP je princip obdobný, rozdíly mohou být v detailech, jako je věkový limit nebo maximální počet předepsaných balení. Nebojte se zeptat své ZP na cokoli.

Praxe: Bohužel záleží na lékaři, revizním obzvláště

Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že odmítne-li váš ošetřující lékař ihned po prvních narozeninách dítěte recept předepsat, nevysvětlí vám danou problematiku, respektive nutný nový postup, chybuje! Doufejte, že tak činí z pouhé nevědomosti a poraďte mu jak na to. ;-).

Společnými silami napište a zašlete žádost reviznímu lékaři a věřte, že bude vaší žádosti vyhověno. A kdyby ne? Nezapomeňte na možnost odvolání se proti rozhodnutí, se kterým nesouhlasíte. Je to vaše právo. No a nevyjde-li ani odvolání? Pak nezbývá než popřemýšlet, jak lze hypoalergenní mléko, alespoň v příkrmech, nahradit. Anebo jak kojenecké mléko postupně vyřadit ze stravy dítěte.

Moje zkušenost – k roční hranici se teprve blížíme

Jak dopadneme s dalším předepisováním hypoalergenního mléka my, to se teprve uvidí. Dcerka je pojištěncem ZPMV ČR. Určitě své zkušenosti zmíním v některém z dalších článků, případně komentářů.

Zatím si to v praxi nedokážu úplně představit. Doteď jsme se s naší dětskou lékařkou, v lepším případě jen sestřičkou, vídaly zhruba každých 10 až 12 dnů. Maximální počet předepsaných mlék na jeden recept jsou totiž tři balení. Když jsem neměla hlídání, což bylo často, chodila jsem k lékařce i se zdravou dcerkou. Kromě toho, že jsem byla nucena vystavovat dítě nákaze od nemocných dětí, musela jsem se i obrnit před vražednými pohledy ostatních rodičů v čekárně, když jsem ťukala na dveře a žádala o pouhý recept.

Dnes už to máme „vymakané“. Sestřičce zavolám den předem, že budeme potřebovat recept na mléko, a druhý den ho mám připravený. Snažím se také využívat odpoledních hodin vyhrazených pro prevenci, ale ne vždy to tak vyjde.

Další anabáze přichází v lékárně, kde mi musí speciální mléko objednat, neboť alespoň v té naší, jediné v městečku, není samozřejmě běžně na skladu. Obvyklá dodací doba je naštěstí do druhého dne. No a do tohoto všeho si teď ještě představuji vyplňování žádosti pro revizního lékaře... Uf  :-/.

Komentáře ke článku
Hanka

29. 12. 2020
19:55

Prosím prosím, máme nutrilon alergy digestive care a synovi bude 10 měsíců, dnes mi doktorka řekla, že mi může předepsat 5 balení 1x měsíčně, jinak si ho musím dokupovat. Nemáte s tím náhodou někdo zkušenost, jak to tedy je...? Doteď mi ho psala 2x měsíčně.
Děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

5. 2. 2016
13:59

Pro: Simona VěchetováDobrý den Simono,
děkuji za Váš zájem, ale s ohledem na fakt, že je nabídka již skoro rok stará, tak asi nebude možné jí vyhovět :-/. Asi jste si nevšimla data, což se stává každému :-).
Hezký den!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Simona Věchetová

4. 2. 2016
22:19

Pro: AndyDobrý den, chci se zeptat, jestli máte ještě volné ty mlíčka neocate infant...měla bych velký zájem

děkuji
[email protected]
777052227

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Darina

27. 3. 2015
18:24

Pro: AndyJá bych zájem měla. Darina

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra Vojtová

28. 2. 2015
13:19

Pro: LuciasekLuci,
Vaše dr. nemá pravdu! Na předepsání NAC máte nárok, pakliže je prokázána ABKM. Toho můžete dosáhnout jednak tím, že se miminku udělají krevní testy, ale zároveň bych doporučila i EET, neb krevní testy samo o sobě nejsou zcela průkazné, bohužel :-(...o této metodě se dočtete zde na stránkách vše podstatné...většina rozumných lékařů ji dnes bere za zcela průkaznou a dostačující.

Pak Vám, resp. miminku, může až do 1 roku věku dr. bez problémů předepisovat mléko dle potřeby...doplatek je v případě NAC minimální.

Po 1 roce jsme to i my řešili přes alergologa a předepisováno bylo i nadále, neboť se jednalo o specialistu a zdr.poj. k tomu přistupovala zcela odlišně :-/.

Mmch, máme stejně jako vy 211 ;-).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra Vojtová

28. 2. 2015
13:08

Pro: xxxxOdpověď je zrhuba ta stejná, jako pro Lucku...když to nejde přes dětskou dr., pak jsou další možnosti...ona mmch oborová ZP je k alergikům a potr. intoler. dcl zkoumá...teď nechci lhát, ale tuším, že jako jedna zmála nepřispívá ani celiatikům :-(

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra Vojtová

28. 2. 2015
13:00

Pro: LucieReagovat s 9 měsíčním zpožděním je trapné, ale možná ještě více nereagovat vůbec ;-)

Lucie, my na tom byly s dcerkou obdobně...dětské dr. to nechtěla pojiš. uznat, ale nám byla nabídnuta lepší varianta a tou bylo alergo, kde předepisovali mléka dle potřeby, zhruba do 1,5 roku, kdy již malá pomaličku přešla na klasická...jak jste dopadli Vy? přiznám se, že než na gastro a biopsii, asi jé je hradím sama :-/. Obzvláště když vím, že je to nejspíš pouze dočasné...


Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Andy

24. 2. 2015
20:43

Dobrý den, zbylo nám mlíčko Nutrilon Neocate Infant 0-12m, 3 nová balení po 400g.Kdyby měl někdo zájem, přenechám za 250,- krabici ;)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Luciasek

4. 2. 2015
22:07

Dobrý den,mám skoro dvouměsíčního syna a jelikož nekojim tak jsme museli přejít na umělou výživu. Bohužel se ukázalo ze ma nejspíš alergii na BKM a musím mu kupovat nutrilon alergy care,ale je docela drahý a nemám moc peněz. Když jsme chteli po lékařce mléko napsat na recept,tak nás odbyla tím,ze je volne prodejne,tak se chci zeptat jestli máme nárok aby nám mléko predepsala,protože jinak nám ZPMV na výživu neprispeje.děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra

19. 12. 2014
10:36

Pro: RomanaDobrý den,
pokusím se zodpovědět Váš dotaz na základě mých zkušeností ;-).

Na úvod je nezbytné si říci, že existuje podstatný rozdíl mezi mléky HA - hypolergenními a hypoantigenními, cože je např. v případě firmy Nutrilon NAC, který mají běžně děti s alerigií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) - předepsané. Existuje mléko HA, které má sníženém množství aleregenů, ale nedošlo zcela k jejich zbavení. A pak jsou mléka, pro jasně prokázané alergiky, kdy nejsou alergeny vůbec přítomny. HA mléko si bohužel hradíte sami. Hypoalergenní mléko, pro prokázané alergiky, pak hradí zdr. poj.

Ve vašem konkrétním případě...Pakliže Vaše dcera nesnese tradiční mléko, šla bych za specialistou a probrala situaci...jestli snáší HA mléka, nemusela by to být přímo alergie na BKM., resp. se to takto nejeví. Recepty jsou předepisované ve většině případů pouze dětem s prokázanou ABKM, které nesnesou ani HA mléka.
Petra Vojtová
[email protected]

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Romana

20. 11. 2014
15:25

Dobrý den paní Vojtová,

Obracím se na vás na základě tohoto článku..mám 4měsíční dceru,u které jsme byli nuceni před 3týdny z kojení přejít na krmení HA mlékem, v našem prípadě Beba HA. Dcera měla zdravotní problémy,byla extrémně nadýmavá,začínající atopycký ekzém,neklidná,plačící,nespící,atd...po vyzkoušení normalního UM i dokonce Beby Sensitive jsme skončili u HA,od této chvíle bez problémů. Dnes jsem se informovala u pediatričky ,zdali je možné nám předepisovat recepty na HA mléko, tak jak uvádíte v článku a hradit ze zdravotního pojištění. Bylo mi řečeno,že recept mi můžou poskytnout pouze v gastro poradně nebo na základě vyšetření. Odběr z krve na ABKM jsme absolvovali,byl negativní,ale mé informace jsou,že do 2let věku jsou tyto testy nepřesné a mohou být falešně negativní. Je možné že máme také jinou potravinovou alergii. Jak to tedy je s předepisováním receptů? Může mi vystavit recept i pediatr na základě svého rozhodnutí,když prokazatelně ale ne písemně dvera snese pouze HA mléka. Je možné získat někde písemné vyjádření,že lze recept předepsat od pediatrićky?

Předem děkuji za odpověď

R.H.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

xxxx

12. 6. 2014
12:58

OZP napsala, že nemuže schvalovat plošně uhradu nad ramec věkoveho limitu ( t.j.nad rok věku) -hradi jen 3měsíce k zavedení a ověření tolerancep řípravku,pak si musí hradit rodiče

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie

26. 5. 2014
16:17

Dobrý den, synovi byla zjištěna alergie na kravskou bílkovinu. Dnes jsem zjišťovala možnost předepsání a proplacení pojišťovny na mléko Allergy Care od Nutrilonu. Na toto mléko přispívá pojišťovna pouze do 1 roku dítěte. Pokud je dítě starší musí na gastro, kde mu udělají biopsii střeva, která potvrdí závažnost situace a pak může lékař předepsat NeoCate, který pojišťovna hradí. Toť dnešní odpověď revizní lékařky Pojišťovny ministerstva vnitra.:(

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii

Nesnášenlivosti mléka přibývá. Ať už se jedná o alergii na mléčnou bílkovinu, která...

Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie
Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie

Sójové jogurty jsou oblíbenou náhražkou živočišných jogurtů při bezmléčné dietě....

Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma
Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma

Trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny alergií na bílkovinu kravského mléka? Nevíte...

Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance
Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance

Po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj vás opakovaně trápí zdravotní problémy....

Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit
Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit

Trpíte vy či vaši potomci alergií na bílkovinu kravského mléka či intolerancí...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty