úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na plísně > Oční alergie trápí každého druhého alergika

Oční alergie trápí každého druhého alergika

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

6490 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky

Pyžamová sada pro ekzematiky

Zabraňuje škrábání, 100% orga­nická bavlna. Speciální střihy ...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Co kdy kvete I: únor až duben
  3. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží

Alergický zánět spojivek mohou vyvolávat různé alergeny

Máte zarudlé a napuchlé oči? Slzí vám nebo svědí, aniž byste věděli proč? Příčinou je zřejmě oční alergie. Alergie jsou v dnešní době velmi rozšířené. Jak nedávno uvedla londýnská pobočka UCB institutu, jedná se o celosvětový problém, kterým trpí přibližně každý třetí člověk. Už jen v České republice je přes dva miliony lidí, které alergií trpí. Alespoň podle statistik Státního zdravotního ústavu. Alergie se v populaci vyskytují stále častěji a jejich projev má i přímý dopad na naše oči.

Oční alergie, kterou známe pod pojmem alergická konjuktivitida, je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny jako je např. pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. A protože spojivka pokrývá vnitřní stranu očních víček a částečně také povrch bílé části oka, pociťujeme nepříjemné příznaky. Jednou z funkcí spojivky je také udržovat oči přirozeně zvlhčené, a pokud tato funkce není zaručena, začnou nás oči svědět, pálit nebo opuchat.

Oční alergie patří mezi nejčastější formu alergií. Můžeme říci, že každá druhá alergie má oční příznaky. Řada lidí se domnívá, že sezónní oční alergie se projevují pouze na jaře a v létě. Ale opak je pravdou, protože alergie se projevují po většinu roku, tzn. 8 až 10 měsíců v roce.

Trpíte také oční alergií?

Příznaky oční alergie jsou různé, např. začervenalé oči, svědění očí, pocit pálení a slzení. Proto je důležité se o svoje oči dobře starat. Chodíte na pravidelné oční prohlídky ke svému očnímu odborníkovi minimálně jedenkrát ročně? Oční odborník vám může nejenom pomoci s příznaky oční alergie, ale vyšetření může odhalit i případná jiná závažná onemocnění, jako je například cukrovka, vysoký cholesterol nebo vysoký krevní tlak, již v jejich počátečním stádiu. A navíc si ověříte, jestli nepotřebujete korekci zraku.

I pokud již korekci zraku potřebujete a nosíte brýle, víte, že vaše oční vada se i během jediného roku může zhoršit? Proto je důležité chodit na prohlídky každý rok. Jednou z možností korekce jsou vedle dioptrických brýlí např. kontaktní čočky. A pokud trpíte oční alergií, neznamená to, že nemůžete kontaktní čočky nosit! Stačí zvolit ten správný režim nošení.

Kontaktní čočky může nosit i mnoho alergikůKontaktní čočky může nosit i mnoho alergikůVyzkoušejte jednodenní kontaktní čočky, které jsou pro vás tou nejzdravější variantou. Na kontakních čočkách s plánovanou výměnou se mohou v průběhu nošení usazovat alergeny z okolního prostředí, jako jsou pyly nebo spory plísní, které pak vyvolávají u alergika podráždění očí.

Zato jednodenní kontaktní čočky jsou správnou volbou pro vás! Každé ráno nandáte nový, svěží pár a večer ho jednoduše vyhodíte, takže alergeny „nemají šanci“. 

(PR)

Komentáře ke článku
Martina

15. 9. 2012
12:08

Tak jsem si přečetla článek a od srdce se zasmála. Mám alergii, astma, ekzém. Léky beru, na alergii mě nic nezabírá, doktorka je ze mě nešťastná. Před týdnem jsem byla u očního lékaře, protože jakmile se dotknu blízko očí a mám ruce např. od jablka, od masa a od všeho ostatního nebo když "potkám" pyl, kočku apod, začne se mi v očích dělat hnis. Tahám to z oka klidně dvě hodiny tím způsobem, že vezmu plochý konec pinzety, otočím horní víčko a tahám to ven. Naposled to došlo tak daleko, že už vím jak vypadají moje slzný kanálky. Když jsem zašla kvůli tomu za očním, měla jsem mu popsat, co mi je, tak mu to říkám, najednou vstal a šel se podívat do čekárny, kolik tam má ještě lidí. Tak jsem přestala mluvit, že počkám, až se vrátí. A on mi za rohem ordinace říká ať pokračuju. Tak jsem mu odpověděla, že snad počkám a on mi řekl, že je to dobrý, že mě slyší. Mezitím se ještě domlouval se sestrou, že vezme ještě 2 lidi z čekárny a víc už nic, jede domů. Pak mi kouknul do očí, řekl, že je to normální, že si musím dávat pozor co dělám a kam jdu, napsal mi kapky a poslal mě domů. Opravdu nevím, jestli se tohle dá nazvat jako odborná péče.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top Produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek – atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Dětská sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná dětská sada polštáře a přikrývky StopMite.

Povlečení Sanitized Stripes - starorůžová

Vzor: Stripes – starorůžová

Související články
Vysoká vlhkost vzduchu podporuje množení plísní a roztočů
Vysoká vlhkost vzduchu podporuje množení plísní a roztočů

Vzduch v budovách může mít vysokou vlhkost jak v létě, tak v zimě. Za rizikovou se...

Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce...

Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu
Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu

Plísně v domě či přímo v bytě jsou nevítaným a zákeřným návštěvníkem, a to nejen u...

Co dokáže neléčená alergie?
Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se...

Pylová alergie v ordinaci alergologa
Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat?...

Pylové zpravodajství

10. až 30. 9. 2019

Dominantní alergeny:

ambrozie, plísně, kopřiva

Celé zpravodajství