úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Oslabená imunita? Začněte posílením a ochranou dýchacích cest

Oslabená imunita? Začněte posílením a ochranou dýchacích cest

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 13. 3. 2014

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

S oslabenou imunitou mívají problém spíše děti, protože jejich imunitní systém ještě není vyzrálý

Dýchací cesty jsou velmi zranitelné, proto většina infekcí napadá právě je. Jestli tedy uvažujete o posílení oslabené imunity, zaměřte se v první řadě na imunitu dýchacích cest. Zvlášť pokud patříte mezi alergiky nebo astmatiky, jejichž dýchací cesty jsou ve větším ohrožení.

Oslabená ochranná bariéra ve vašich dýchacích cestách

Nosní dutiny, dýchací trubice i celý vnitřní prostor plic jsou potaženy sliznicí, která se díky malé vrstvě vlastního sekretu dokáže aktivně bránit infekcím. Jde o takzvanou slizniční bariéru, která obsahuje imunitní protilátky a má samočisticí schopnosti. Je ale neustále narušována různými vlivy.

  • Zplodiny jako kouř, smog, polétavý prach a oxidy dusíku: Dráždí a vysušují sliznice, čímž narušují jejich ochrannou funkci.
  • Probíhající alergie nebo astma: Sliznice překrvená vlivem alergického zánětu je náchylnější k infekci.
  • Probíhající infekce: Typickým příkladem je stav, kdy sliznice napadená viry je náchylnější k usídlení bakterií zhoršujících infekci.
  • Suchý vzduch v přetopeném bytě: Vysušená sliznice hůře zachycuje a odplavuje choroboplodné zárodky.

O své dýchací cesty tak můžete pečovat různými způsoby. Ideální je samozřejmě jejich kombinace, zvláště u často nemocných osob. Co pro své dýchací ústrojí můžete dělat?

Zařiďte si čistý vzduch

Člověk tráví většinu dne zavřený v nějaké budově a právě tam může ovlivnit kvalitu vzduchu, který dýchá. Řeč je samozřejmě o čištění vzduchu. Většina lidí si domů nemůže namontovat vzduchotechnické potrubí s filtrací, a tak volí čističky vzduchu.

Čističky chrání jak před toxickými zplodinami z ovzduší, tak před choroboplodnými zárodky – bakteriemi a některé i před viry. Jedná se tedy o dvojitou prevenci.

Plazmová ionizace některých čističek dokáže zneškodňovat dokonce i viry (foto: Winix)Plazmová ionizace některých čističek dokáže zneškodňovat dokonce i viry (foto: Winix)

Pokud u vás v topné sezoně klesá vlhkost vzduchu pod 40 procent, je vhodné používat zvlhčovač vzduchu. Pro intenzivní zvlhčování a čištění dýchacích cest se pak používají inhalátory nebo nosní konvičky.

Obohaťte si jídelníček pro posílení imunity zevnitř

Lidé s oslabenou imunitou mohou vyzkoušet některé léčivé rostliny, které přímo ovlivňuji správné fungování sliznic dýchacích cest. Mezi ně patří česnek, habr a zejména černý rybíz.

Antivirové a antibakteriální působení bylo pozorováno i u některých hub, jako jsou hlíva, lesklokorka nebo žampion.

Kombinace černého rybízu s hlívou je lepší jako tinktura než na talíři (foto: Naděje, SXC)Kombinace černého rybízu s hlívou je lepší jako tinktura než na talíři (foto: Naděje, SXC)Z průmyslově vyráběných preparátů jsou zajímavé například bakteriální lyzáty. Jde o směsi různých bakterií, které rády napadají dýchací cesty. Tyto bakterie jsou v přípravcích mrtvé, takže nezpůsobí žádnou nemoc, ale pouze „trénují“ imunitní systém. Údajně pomáhají předcházet i virovým infekcím.

Omezte styky s těmi, kdo na vás kašlou

Jste-li náchylní k infekcím, vyhýbejte se lidem s probíhající chřipkou nebo nachlazením – kýchajícím a kašlajícím. Člověk s běžným virovým nachlazením je nejvíce infekční během prvních tří dnů, kdy se objeví příznaky nemoci. S takovými lidmi si pokud možno nepodávejte ruce ani se s nimi nelíbejte. 

Myjte si ruce alespoň před každým jídlem, zvláště pokud přijdete z venku, kde jste sahali na držadla v MHD, zábradlí nebo kliky u dveří. 

Pokud se u vás respirační infekce opakují několikrát do roka, je vhodné navštívit imunologa. K tomu budete potřebovat doporučení praktického lékaře.

 

Jak o oslabenou imunitu pečujete vy? Jak předcházíte virózám? Upravujete nějak vzduchu u vás doma, nebo se spíše snažíte o vyváženou stravu?

Komentáře ke článku
Kraleaa

2. 8. 2017
19:34

Boj s oslabenou imunitou je na dlouho trať... A chce to pořádně zabojovat na všech fronátch, kromě jídla a životního stylu více spánku, klidu a sportu jsem si koupila ten slavný wobenzym. A kombinace všeho mi pomohla.. ale trvalo to hezkých pár měsíců

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Barbora

31. 3. 2017
13:50

Já mám taky dobrou zkušenost s Hlívou od Imunitu. Má nejvyšší denní dávku 800mg na trhu k tomu obsahuje ještě echinaceu a rakytník takže bacily si na mě nepříjdou :-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

kačka

20. 8. 2015
9:45

Taky se snažím posilovat imunitu zdravou a vyváženou stravou, ale ne vždy se mi to daří, takže většinou od podzimu do jara zobu pravidelně probiotika biopron forte, který mi naštěstí moc pomáhá a já se tak nemusím každou chvilku trápit nachlazením a rýmou. Je opravdu poznat rozdíl, když ho užívám a když ne. No a taky je samozřejmě dobré přidat pravidelný pohyb, něco co vás baví - běh, kolo, jóga, posilovna. No a samozřejmě kvalitní čistička vzduchu mi doma taky nechybí.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Tereez

8. 9. 2014
7:30

Já se snažím spíše o vyváženou stravu, když je chmurné počasí a cítím, že potřebuju vitamíny začnu jíst ve větším množství ovoce a zeleninu a k tomu beru pravidelně hlívu ústřičnou 800mg a i v chladném a deštivém počasí nebo když se hodně kolísají teploty mě od té doby tolik netrápí rýma ani žádné lehké virozy.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Kašpar

3. 7. 2014
21:28

Já mám doma syna alergika, který to naneštěstí podědil po mně (dceři se to naštěstí vyhnulo, alespoň to tak zatím vypadá), takže podobný problém řeším často, on k tomu má navíc odmalinka problémy s laryngitidou, takže ta imunita je poměrně v nezáviděníhodné situaci, ale snažím se jí podporovat, jak to jde. Kupuju synovi biopron méďu, snažím se s ním chodit i ven, ale v létě je to právě kvůli alergiím o něco náročnější, ale i s ním se dá bojovat a já považuji řešení alergií tím, že se děti drží doma pod zámkem, za horší než chodit ven, kde teda jsou ty „nástrahy“ a „nebezpečí“ alergie, stačí volit vhodná prostředí nebo alespoň vhodnější..

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Ionizátor vzduchu se podílí na čištění vzduchu, ten plazmový ho dokonce dezinfikuje
Ionizátor vzduchu se podílí na čištění vzduchu, ten plazmový ho dokonce dezinfikuje

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu...

Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest

Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí dýchacích cest....

Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...