úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Celiakie > Právě vychází: Radčina kuchařka bez lepku

Právě vychází: Radčina kuchařka bez lepku

Vložte svůj článek

Dana Štěpánková, 30. 10. 2015

Celiakie

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Naší milé kolegyňce Radce Vrzalové vychází právě v těchto dnech první kuchařka. I když kuchařka asi není to správné slovo.  Je to kniha plná rad, návodů, osobních zkušeností a receptů pro ty, kteří vaří bezlepkově. Určitě stojí za to mít ji v knihovně, vlastně v kuchyni. :-) Nejen o tom, jak a proč knížka vznikla, jsme si s Radkou popovídali.

Radko, v první řadě moc gratulujeme k vydání tvojí první kuchařky.  Jak se stalo, že knížka vznikla a proč jsi vlastně začala s bezlepkovým vařením.

Děkuji a všechny moc zdravím. Knížka vznikla náhodou a úplně spontánně. Byla jsem právě přes fb oslovena paní šéfredaktorkou společenských věd z nakladatelství Grada asi v únoru. Všechny recepty, články a edukační materiály, které jsem kdy vytvořila (což je více než 6 let) si ukládám, takže dát dohromady publikaci už pak trvalo jen dva měsíce. Nakladatelství chtělo původně jen malou brožuru do 110 stran, ale pak se jim můj koncept natolik zalíbil, že se z knížečky stala tak trochu malá encyklopedie, tedy cca 350 stran.

Co se týče bezlepkové přípravy jídla, vaření a pečení byl spouštěčem verdikt dětského gastroenterologa - vrozená intolerance lepku - celiakie u mé první dcery, které v té době byly 3 roky. Po zjištění rozsahu poškození střeva byla nucena dodržovat i bezmléčnou dietu, což u nás bylo docela velkým oříškem a zpočátku jsme si to nedovedli ani představit.... Snaha pomoct vlastnímu dítěti byla obrovským motorem. Dnes už je to pro mě velký koníček a stále mě baví zkoušet, kam až mě bezlepkové mouky „pustí".... Jsem šťastná, že jsem takto oslovila i spoustu dalších lidí, kterým jsou moje rady a recepty ku prospěchu.

Obálka knihy se vydařila.Obálka knihy se vydařila.

Pojďme si kuchařku trochu blíž představit, co v ní najdeme?

V kuchařce najdete desatero nově diagnostikovaného pacienta, který musí dodržovat bezlepkovou dietu, rychlokurz vaření a pečení bez lepku v domácích podmínkách  - na co si dát pozor, co čím nahradit apod..  Dále stránku plnou užitečných odkazů, zodpovězené otázky, které skutečně padly na kurzech vaření nejen o bezlepkovém vaření a pečení…  Kuchařka má u každého receptu znak i pro další sdružené alergie či intolerance – bez mléka, bez laktózy, bez vajíček.

Hlavně zde čtenáři najdou spoustu rad jak na pečení dobrého chleba a pečiva bez lepku, mléka a vajíček, podle abecedy sestavené jednotlivé kapitoly o pečení a vaření např. chléb a pečivo, knedlíky, sladké kynuté, sladké třené, slané sušenky a krekry atd… a speciální kapitoly Vánoce a Velikonoce, kde najdou čtenáři celé kompletní MENU a cukroví, které k těmto svátkům patří, i bez výše uvedených alergenů…

Vím, že je to těžké, ale který z receptů z tvojí nové kuchařky máš nejraději, je něčím neobvyklý, nebo k němu máš osobnější vztah?

Ke každému receptu se ráda vracím a zkouším znova a znova různé obměny a variace, proto zde najdete i dva recepty na pivní listové těsto bez lepku, mléka i vajíček. A nejraději, asi prababiččina masopustní miminka bez lepku, mléka a vajec, která jsou jemná a  delikátní i jako vázané koláčky. Inspiraci na ně jsem čerpala z česko-německy psané kuchařky mojí prababičky, která vařila na zámku Krumlov u Schwarzenbergů…

Radčiny Masopustní miminkaRadčiny Masopustní miminka

Kromě kuchařky vedeš kurzy bezlepkového vaření, stále vytváříš nové recepty, ochotně radíš na Facebooku začínajícím bezlepkářům, chodíš do práce a ještě studuješ. Jak to všechno stíháš?

Nestíhám, snažím se, aby můj fb profil byl živý, ale na vlastní blog už čas fakt nemám. Rodina se mnou má svatou trpělivost a tímto jí za podporu děkuji. Manžel dobře vaří, takže to v reálu vypadá tak, že matka peče sladké, chléb a pečivo, uvaří knedlíky a otec udělá skvělé maso či omáčku. A to na každý den, protože dceři do školy vaříme denně.

Jak vnímáš dnešní postavení lidí s potravinovými omezeními u nás? Myslíš, že dostupnost surovin, informovanost a přístup státu jsou už oproti minulým letům v pořádku, nebo je pořád co zlepšovat? Napadá tě nějaký konkrétní problém?

Potravin pro zdravotní diety je na trhu dost, ceny jsou však nehorázně vysoké. Přístup státu? Pokus nějaký byl, ale vždy z toho vyjde spíš paskvil, který v praxi moc nepomůže. Viz. úprava vyhlášky na školní stravování – vize byla, budeme ve školních jídelnách diety vařit. Výsledek - školní kuchyně by si musela draze platit poradenství nutričního poradce, aby těm zkušeným ženským poradil, jak to mají uvařit. Chybí mi zákon, který funguje na Slovensku, kdy je alespoň částečně dotována dietní strava pomocí receptu od lékaře specialisty.

A plány do budoucna? Na co se můžeme od Radky Vrzalové těšit?

Já hlavně teď musím udělat bakalářskou práci a dostudovat obor učitelství pro střední školy… Rýsuje se seriál o zdravotních dietách pro jeden renomovaný časopis o jídle, ale to je zatím jen tzv. v hlavě… A dál se prostě uvidí, možná další kurzy vaření, či víkendové pobyty s nalejvárnou a ukázkami vaření v krásném penzionu u Znojma…

Děkujeme za rozhovor a přejeme Radce i její nové kuchařce hodně úspěchů.

Děkuji všem svým příznivcům, snad se Vám kuchařka bude líbit.

Komentáře ke článku
Petra, ProAlergiky.cz

31. 1. 2016
9:44

Pro: heda hájkováDěkujeme za pochvalu a kuchařku mohu jen doporučit! A mmch, vnučka má empatickou babičku ;-).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

heda hájková

29. 1. 2016
12:53

Moc ráda jsem se poučila. Moje vnučka má přítele s celiatií a tak jsem si chtěla přiblížit problémy a různé vychytávky u vaření. Ráda bych si opatřila i kuchařku. Díky.Hájková

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Celiakie jako dar (k zamyšlení)
Celiakie jako dar (k zamyšlení)

Autor: iryna h.

V jednom z dřívějších článků zazněla myšlenka, že s časovým odstupem věci hodnotíme...

Cestování s dietou – tentokrát po Evropě
Cestování s dietou – tentokrát po Evropě

Potravinová alergie či intolerance neznamená automaticky i konec s cestováním či...

 Londýn a New York – ráj pro potravinové alergiky
Londýn a New York – ráj pro potravinové alergiky

Jestli jsem minulý článek končila povzdechem nad Francií, resp. tamnějším přístupem...

Bez lepku a laktózy v Asii
Bez lepku a laktózy v Asii

Že jsou Evropa a USA potravinovým alergikům příznivě nakloněni a rozhodně zde...

Milujeme cestování a ani potravinová alergie nás nezastaví
Milujeme cestování a ani potravinová alergie nás nezastaví

Dodržujete speciální dietu a již pouhá myšlenka na dovolenou ve vás budí hrůzu? A tu...