úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Kontaktní alergie > Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva

Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 27. 4. 2021

Kontaktní alergie, Alergie na léky

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Nepřirozeně barevné potraviny mohou lidem alergickým na vlasové barvy vyvolávat třeba ekzém nebo dýchací potíže (zdroj: SXC)

Máte alergii na barvu na vlasy? A objevuje se u vás ekzém, i když nebezpečné barvy vynecháváte? Víme, čemu dalšímu byste se měli také vyhýbat. Hlavním viníkem alergických reakcí na vlasové barvy je, jak známo, látka zvaná parafenylendiamin (PPD). Alergické projevy se však mohou vracet, i když barvy s PPD přestanete používat. Důvodem je přítomnost této látky nebo chemicky příbuzných sloučenin v některých lécích, kosmetice a dokonce i v potravinách. 

PPD alergizuje jen během aplikace

Parafenylendiamin funguje v barvách na vlasy jako jakási vývojka. Alergickou reakci způsobuje u citlivých osob během barvení vlasů, kdy dochází k jeho oxidaci. Po ustálení už není nebezpečný, proto může alergik používat barvené paruky nebo se dotýkat nabarvených vlasů druhé osoby.

Tuto chemikálii najdete zejména ve tmavých odstínech barev na vlasy. Může se skrývat i pod jinými názvy, jako jsou například tyto:

 • p-phenylenediamine
 • diaminobenzene
 • benzenediamine
 • aminoaniline

Kromě barev na vlasy se PPD přidává také do tetovacích inkoustů nebo jako antioxidant do gumových výrobků.

Alergii si potvrďte testem

Někteří výrobci PPD nahrazují látkou zvanou paratoluendiamin sulfát (PTDS), na kterou však zhruba polovina osob alergických na PPD rovněž reaguje. Riziko alergie hrozí i u příbuzných látek jako diaminotoluen nebo diamino(hydroxyethyl)benzen.

Snášenlivost vlasové barvy by si měl alergik předem ověřit testem:

Test snášenlivosti vlasové barvy

Pupínky a svědění bývají projevem alergické reakce na barvuPupínky a svědění bývají projevem alergické reakce na barvuKapku přípravku si rozetřete na pokožku, ideálně za ucho nebo na vnitřní stranu předloktí. Nechte zaschnout. Vyčkejte minimálně 48 hodin a pak vzorek smyjte. Podle stavu pokožky pod vzorkem lze odhadnout, zda vám bude barva ve vlasech vadit.

Zatímco lehké zrůžovění testovacího místa je možné považovat za přirozené podráždění nealergického původu, svědivá vyrážka či otok jsou předzvěstí, že „váš“ alergen je v barvě přítomen.

Zkřížená alergie na barviva, léky a kosmetiku

Pokud vám PPD vadí, nejste úplně v bezpečí, ani když rizikové barvy na vlasy nepoužíváte. S chemikáliemi podobnými PPD se totiž můžete setkat i při jiných příležitostech.

Z důvodu chemické příbuznosti může dojít k takzvané zkřížené alergii, která se může projevit třeba jako ekzém, nejčastěji v obličeji. Ale také může způsobit problémy s dýcháním – dušnost nebo zahlenění.

Na které věci si dávat pozor?

1. Některá umělá potravinářská barviva ropného původu, tzv. azobarviva, používaná k dobarvování potravin a léků:

 • tartrazin (E102)
 • žluť SY (E110)
 • azorubin (E122, karmoisin)
 • amaranth (E 123, nemá nic společného s rostlinou amarantem)
 • košenilová červeň (E124, ponceau 4R)
 • erythrosin (E 127)
 • červeň 2G (E 128)
 • hněď HT (E155)
 • brilantní čerň BN (E151)
 • litholrubin BK (E180)

Některá další barviva ze stejné skupiny už byla v České republice zakázána, ale není vyloučeno, že se s nimi setkáte v zahraničí. Potravinářské firmy sice postupně azobarviva ve svých produktech nahrazují jinými, zejména přírodními, ale jde to pomalu. Čtěte etikety.

2. Některé druhy kosmetiky

 • velké množství kosmetických přípravků využívajících jako konzervační látky parabeny
 • opalovací přípravky s obsahem kyseliny paraaminobenzoové (PABA, para-aminobenzoic acid)

Hledejte kosmetiku označenou jako „bez parabenů“. Kyselina PABA se k opalování již téměř nepoužívá, nicméně roste její obliba jako potravinového doplňku!

3. Některé průmyslové barvy

 • barvy a inkousty na bázi anilinu (aminobenzenu, fenylaminu, benzenaminu)
 • některé druhy textilu, kůže nebo kožešin napuštěné barvivy z kategorie anilinových barviv a azobarviv

Snažte se předcházet zašpinění pokožky inkoustem z tiskárny nebo na psaní. V případě oblečení je každá rada drahá. Záleží na původu a kvalitě textilu. Před prvním použitím oblečení rozhodně vyperte. Oblečení, které při praní nebo zpocení pouští barvu, nenoste na holou kůži.

4. Některé léky

 • O své alergii řekněte všem svým lékařůmO své alergii řekněte všem svým lékařůmlokální anestetika jako benzokain a prokain
 • antibiotika ze skupiny sulfonamidů a na bázi kyseliny paraaminosalicylové
 • diuretika s obsahem hydrochlorotiazidu

Pokud lékař zvažuje použít na vás některá z těchto léčiv, nezapomeňte ho informovat, že jste alergičtí na PPD.

Že si tu hromadu cizích názvů nemůžete nikdy zapamatovat? Nebojte, času máte dost. Přecitlivělost na PPD a příbuzné sloučeniny je bohužel celoživotní záležitostí.

Komentáře ke článku
Stanislava

9. 7. 2018
23:08

Mám potvrzenou alergii na methylisathiazolinon,textilie a lanolín.Doktorka mi zakázala barvení vlasů a nesmím použít ani Hennu.Je nějaká přírodní varianta,která by nabarvila šedivý odrost??Máte někdo nějaké zkušenosti?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Renata

1. 7. 2018
16:57

Dobrý den. Potřebovala by jsem vědět, já mi alergická reakce na PDD může ublížit v těhotenství, jestli to má vliv na miminko. Děkuji mockrát

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Míša

19. 2. 2018
14:09

Pro: Irenadejte si pozor někdy se do henny pridává ppd

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Sabča

17. 1. 2018
9:28

Pro: Táňa, ProAlergiky.czAlergikovi většinou vadí pouze na kůži, takže lze se barvit ale s odrosty, tak aby se barva nedotkla pokožky

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Irena

21. 11. 2017
8:37

Také já jsem měla bohužel zjištěnu reakci na PPD. Protože nechci chodit s šedinami, byla jsem nucena začít používat přírodní barvu - Hennu (Khadí). Zpočátku bylo vše bez problémů, i když není pravda, že perfektně obarví šediny (obarví, ale následným mytím se henna vymývá). Ale po asi 2 letech mi začaly velmi padat vlasy a nyní se mi v obličeji objevila silná alergie (rudé pálivé tváře, otok\ očí). Strašně nepříjemné a stresující. Nevím, co teď bude. Představa, že budu muset přestat barvit vlasy úplně, je pro mě těžká, ale s alergii v obličeji se nedá být.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

13. 12. 2016
14:12

Pro: petraDobrý den, Petro,
bohužel ke vzniku alergií dochází i kdykoli v průběhu života. Léčba kůže je skutečně běh na dlouhou trať, zvláště ve chvíli, kdy je pokožka neustále namáhána díky rukavicím. Neexistuje pro Vás příliš jednoduchá rada, kromě péče alergologa, která je nezbytná, bych zvážila i možnost alternativních způsobů - např. bylinnou terapii Mgr. Podhorné apod.
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

petra

9. 12. 2016
10:08

Dobrý den,sem kadeřnice a i u mě se objevila silná reakce na barvy na vlasy. Jsem rok po vyučení a nikdy sem s ním neměla problem, barvim se 4 roky a až teď se mi to projevilo. Po barvení sem měla svědivé fleky za ušima,které mi zmizely asi za 2 dny ale udělala se mi vyrážka na prstech,nohách a břichu. Určitě je to z toho že sem s barvama pořád v kontaktu ale pracuju v rukavicích a dávám si na to dost pozor. Přesto se mi vyrážka vůbec nelepší naopak zhoršuje,mokva a rozliza ještě víc. Hrozný :( pomaha mi jen hormonální mast,kterou samozřejmě nemůžu používat pořád

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

7. 11. 2016
11:00

Pro: KlaraDobrý den, Kláro,
není mi známo složení barvy, kterou uvádíte, ani se mi nepodařilo ho na internetu dohledat. Doporučuji Vám však nepoužívat žádné přípravky, po kterých se Vám tato reakce objevuje. V našem eshopu najdete barvy na vlasy na zcela rostlinné bázi, bez chemických přísad
http://www.proalergiky.cz/eshop/alergie-na-barvu-na-vlasy.
Vždy je však dobré vyzkoušet barvu na malém prameni, předtím než ji nanesete na celou hlavu.
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Klara

2. 11. 2016
23:23

Dobrý den dneska jsem se barvila a svěděla mě hlava palila tuhle barvu jsem několikrát použivala je od syoss barva je blond a nikdy jsem neměla o sypané ruce , čelo jsem měla zarudlé a jakoby o sypané vypadalo to jako s kopřivy když na ní sáhnete čelo palelo a s vědělo jsem s toho v šoku nikdy jsem s barvami neměla problém teďka nevím co s tim

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

kristyna

5. 3. 2014
7:40

Co když je ,ale někdo alergický na barvyvo? To je v každé barvě jenom ne v melíru blondatým co s tím když se chce barvyt normálně jako ostatní? Nemuže ani sebe barvyt a ani nikoho jineho. Co s tím?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Milianna

21. 2. 2014
14:33

Jsem alergická na PPD. Přestože v barvě Hair Wonder údajně nejsou PPD, měla jsem dost prudkou reakci při nanesení vzorku na předloktí. Peníze za barvu i poštovné mně firma, která prodává tuto barvu vrátila. Zajímalo by mne, zda kromě Henny nebo Logony existuje barva bez PPD a která zakryje šediny. Děkuji za odpověď

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Monika

2. 5. 2013
17:13

Pro: JarkaDobrý den,

u dcery se objevila prudká reakce na pdd, naštěstí jsme si nechali udělat vzorky na kůži. Dopadlo to opravdu špatně. Objevila jsem přírodní barvy na vlasy, kde je zaručeno, že neobsahuje skryte obdoby PDD. Mrkněte se na firmu Khádí, indická kosmetika. Velice příjemní lidé a poradí Vám. S pozdravem Monča

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

7. 1. 2013
14:33

Pro: JarkaAno, výrobců barev pro alergiky je více. Například v našem e-shopu je to značka Logona: http://www.proalergiky.cz/eshop/alergie-na-barvu-na-vlasy

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jarka

2. 1. 2013
22:17

Děkuji za informace, mám přecitlvělost na PPD a zde jsem se dočetla o zkřížené reakci. Doufám, že se na výrobcích dočtu, zda obsahují vámi uvedené chemikálie. Existují na našem trhu i jiné barvy na vlasy kromě Henny, které neobsahují zmíněné chemikálie?
Děkuji za odpověď

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Vlasta

16. 8. 2012
20:09

A já se můžu divit, proč se osypu po každé druhé řasence. Kdo ví, co je v tom za sfinstvo...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Alergie na jod: Reakce většinou s jodem nesouvisí
Alergie na jod: Reakce většinou s jodem nesouvisí

Jod je poměrně vzácný chemický prvek a podobně vzácná je i alergie na něj. Někdy...

Složení opalovacích krémů: Přírodní kosmetika není vždy bezpečnější
Složení opalovacích krémů: Přírodní kosmetika není vždy bezpečnější

Opalovací krémy sice málokdo používá celoročně, zato třeba v horkých slunečných...

Podrážděná a vysušená pokožka? Pozor na domácí chemikálie
Podrážděná a vysušená pokožka? Pozor na domácí chemikálie

Podráždění, vyrážka nebo jen příliš suchá místa na pokožce jsou běžným problémem....

Alergie ve zdravotnictví: Personálu nejčastěji vadí latex a dezinfekce
Alergie ve zdravotnictví: Personálu nejčastěji vadí latex a dezinfekce

Lidé, kteří se starají o úklid a hygienu ve zdravotnických zařízeních, jsou...

Které materiály hodinek jsou vhodné pro alergiky?

Hodinky si kupujeme za různými účely, ať už je to kvůli sportu, jako módní doplněk...