úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na včelu, vosu a další hmyz > Při alergii na včelí bodnutí nejezte mateří kašičku

Při alergii na včelí bodnutí nejezte mateří kašičku

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 8. 8. 2012

Alergie na včelu, vosu a další hmyz

Nejprodávanější z e-shopu:
SMART čistička vzduchu Winix HR1000

SMART čistička vzduchu Winix HR1000

pro místnosti do 40m2, 6 stupňů filtrace ...

11490 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4990 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky

Pyžamová sada pro ekzematiky

zabraňuje škrábání, 100% orga­nická bavlna. Speciální střihy ...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:
 1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
 2. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží
 3. Jak na atopický ekzém - praktické rady

Včela alergonosná? (foto: archiv)

Od včel pochází několik různých alergenů. Nejznámějším a nejčastějším je včelí jed. Ale objevují se i nežádoucí reakce na včelí produkty, dokonce i na lidmi tolik milovaný med.

Jak má alergik postupovat při bodnutí včelou

Píchnutí včelou bývá nepříjemné, ale u většiny lidí se žádné alergické příznaky neobjeví. Pokud však patříte mezi včelí alergiky, postupujte takto:

 • Včelí žihadlo co nejdříve seškrábněte nehtem nebo tenkým předmětem. Snažte se přitom nemačkat jedový váček na jeho konci.
 • Na místo vpichu přiložte ledový obklad. Až potud se postupuje stejně jako u „nealergiků“.
 • Pokud se místo vpichu nachází na končetině, je dobré kousek nad toto místo uvázat nějaké škrtidlo – např. pásku, tkaničku nebo srolovaný velký kapesník či šátek. Tím zpomalíte vstřebávání jedu do krevního oběhu.
 • Použijte léky z pohotovostního balíčku, kterým byste měli být vybaveni od lékaře. Většinou jde o injekční pero s adrenalinem a nějaké protialergické léky. Pokud balíček u sebe nemáte, zkuste sehnat alespoň nějaké antihistaminikum. Rozkousejte a polkněte dvě tabletky.
 • Vyhledejte lékařskou pomoc. V případě mdlob, potíží s dechem nebo jiných příznaků anafylaktického šoku neváhejte přivolat rychlou záchrannou službu.

Lepší je léčba a prevence

Přecitlivělost imunitního systému na jed včel je možné odstranit pomocí alergenových vakcín. Aby vakcinace byla účinná, je však potřeba se jí podrobovat dva a více let. Alergolog může předepsat dva druhy vakcín – kapky pod jazyk, které užíváte sami, nebo injekce pod kůži, na které musíte docházet do ordinace.

Náš tip: Jak předcházet žihadlům? Odpoví vám článek Jak se vyhnout bodavému hmyzu v naší Encyklopedii alergií.

Při prokázané alergii na včelí jed si rovněž dávejte pozor na čmeláky, i když tito tvorové nejsou vůbec útoční. Jejich jed je tomu včelímu podobný, tudíž by u vás mohl vyvolat alergickou reakci. Složení vosího a sršního jedu se od toho včelího liší výrazněji.

Včelí produkty – různý původ, různé alergeny

Pro lidi, u kterých byla potvrzena alergie na včelí jed, je největším rizikem mateří kašička. V mateří kašičce se totiž vyskytují bílkoviny, které jsou chemicky podobné bílkovinám přítomným ve včelím jedu.

U ostatních včelích produktů – medu a propolisu – není vazba na „včelí alergeny“ tak silná.

Alergeny, které se vyskytují v propolisu, pravděpodobně nejsou včelího původu. Hlavním podezřelým jsou pupeny topolu a dalších stromů, z jejichž šťáv včely propolis vyrábějí.

Med – problém spíše pro pylového alergika

Alergické reakce na med se opravdu mohou objevit, i když jsou spíše vzácné a většinou nebývají vážné. Obvykle bývají způsobeny obsahem pylových zrnek a plísňových spor v medu. Opatrní by měli být zejména alergici trpící vícečetnou pylovou nebo potravinovou alergií.

Za většinou alergických reakcí na med stojí zatoulané pylyZa většinou alergických reakcí na med stojí zatoulané pylyMedové pečivo, medovina a další produkty s přídavkem medu by pro alergika neměly znamenat žádné riziko, protože procházejí tepelnou úpravou, při které se většina alergenů zlikviduje.

Na oprávněnou otázku, zda se člověk alergický na včelí bodnutí musí vyhýbat i všem včelím produktům, se nedá odpovědět jednoduše. Platí alespoň to, že člověk, u kterého došlo k alergické reakci na mateří kašičku, by se měl nechat otestovat rovněž na alergii na včelí jed.

Složení možných alergenů ve včelích produktech se doslova kus od kusu mění, a tak je téměř nemožné předpovědět, na který bude alergik reagovat a na který ne. Inu, včelky nejsou výrobní linka, která by se dala přesně naprogramovat.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*E-mail: Nikde ho nezobrazujeme
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Sítě proti hmyzu do dveří Tesa - STANDARD Lamelové

Lamelové sítě do dveří proti hmyzu snadno upevníte. Sítě je možné použít opakovaně. Jsou vhodné na balkónové dveře, francouzská okna. skleníky, terasy atd.
Brání průniku hmyzu, přitom umožňují dveřmi procházet. Konstrukce lamel skvěle doplňuje rám dveří a nenarušuje jejich vzhled.

 • Pět překrývajících se lamel zaručuje ochranu před hmyzem a snadný průchod
Lamely nepřekáží dveřím, lze je běžně otvírat a zavírat Každá lamela je vybavena stabilním závažím, které omezuje hluk Snadná a rychlá instalace bez vrtání díky systému Clip-System® a tesa Powerstrips® Snadná demontáž bez zanechání stop Lamelové sítě do dveří tesa jsou určeny především na balkonové dveře nebo francouzská okna. Brání průniku hmyzu, přitom umožňují procházení skrze lamely. Konstrukce lamel skvěle doplňuje rám dveří a nenarušuje jejich vzhled.

Každý rozměr udávaný na balení je maximální, tzn. že na potřebnou délku si lamely snadno zkrátíte. Každou lamelu drží odolné závaží, takže nevlají, když např. fouká vítr.

Jednou z největších výhod lamelových dveří je jejich montáž bez vrtání. Díky odolným a pevným oboustranným lepicím proužkům tesa Powerstrips® jsou několikráte použitelné, snadno je bezpečně připevníte a po sezóně snadno sundáte bez zanechání zbytků lepidla.

Šíři vodící lišty snadno upravíte zaříznutím. Sama lišta je pak provedena v moderní šedivé barvě.

Balení obsahuje je kompletní sadu pro jedny dveře.

Rozměry a barvy:

bílá – 0,95×2,2 m

antracit – 0,95×2,2 m

antracit – 1,2×2,5 m

Video

Síť do oken proti hmyzu v ALU rámu Tesa

Ochrana proti hmyzu pro okna se stabilním hliníkovým rámem v profesionální kvalitě. ALU rám není nutné vrtat a po sezóně jej jednoduše sundáte.

 • Snadná montáž díky jedinečnému systému napojování
 • Vysoce kvalitní design
 • Sklolaminátová síťovina
 • Kompletní sada pro připevnění do oken, včetně svěracích pružin, použitelných na všechny běžné rámy oken
 • Bez nutnosti vrtání do rámů

Rám se sestavuje z extrémně plochých profilů. Díky rohovým spojkám, které se snadno ukotvují je tento originální systém extrémně odolný proti zdeformování.
Udáváné rozměry jsou maximální, jednotlivé strany snadno zaříznete pomocí pilky na železo. Síť se ukotví do žlábku po straně rámu pomocí gumové výplně. Do okna se rám zavěšuje pomocí úchytů o různých šířích.

V balení je kompletní sada pro stavbu jednoho rámu

Rámy se vyrábějí ve dvou rozměrech a barvách, síťovina je vždy antracitová.

Rozměry a barvy:
bílá 1×1,2 m
hnědá 1×1,2 m
bílá 1,4×1,5 m
hnědá 1,4×1,5 m

Video

Související články
Anafylaktický šok
Anafylaktický šok

Donedávna jsem o anafylaktickém šoku měla pouze základní informace. Věděla jsem, že...

Alergie na bodnutí komára, nebo jen běžná reakce? Jak s komáry nepřijít do styku
Alergie na bodnutí komára, nebo jen běžná reakce? Jak s komáry nepřijít do styku

Alergie na bodnutí, přesněji řečeno kousnutí komárem není příliš častá. Poradíme...

Člověk alergický na hmyzí bodnutí by měl s sebou nosit protišokový balíček
Člověk alergický na hmyzí bodnutí by měl s sebou nosit protišokový balíček

Po prodělané alergické reakci na bodnutí včelou, vosou nebo jiným hmyzem byste měli...

Rychlá a efektivní ochrana proti nežádoucímu hmyzu
Rychlá a efektivní ochrana proti nežádoucímu hmyzu

Léto s sebou nepřináší pouze pěkné počasí, dovolené a příjemnou náladu, ale také...