úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Alergie na mléko > Recenze: Rýžové mléko Provamel rice natural

Recenze: Rýžové mléko Provamel rice natural

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

pro polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky či léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1450 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
  3. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Popularita rýžových nápojů roste a s ní i nabídka na trhu. Jsou totiž dostupnou alternativou nejen kravského, ale i sójového mléka. Podrobnosti si ukážeme na příkladu zástupce od značky Provamel.

Nejen pro alergiky na kravské mléko

Rýžové mléko je ideální pro osoby, které nesmějí nebo nechtějí konzumovat živočišné mléko. V první řadě jsou to lidé s alergií na mléčné bílkoviny, a to včetně nejmenších dětí, u kterých se tato alergie projevuje atopickým ekzémem.

Zkušenosti z praxe ukazují, že pro malé děti se sklony k potravinové alergii je rýžové mléko vhodnější náhradou kravského mléka než mléko sójové, protože rýže daleko méně alergizuje. Tím samozřejmě není myšleno to, že by rýžové mléko stačilo jako jediná potravina pro kojence.

Díky čistě rostlinnému původu jsou rýžové nápoje zcela bezpečné i pro lidi se špatným trávením laktózy a samozřejmě vegany. Výrobce tohoto produktu rovněž garantuje nulový obsah lepku a cholesterolu.

Ochutnali jsme

Rýžové mléko bylo lehce nažloutlé a výrazně vonělo po sladuRýžové mléko bylo lehce nažloutlé a výrazně vonělo po sladuPět dobrovolníků, z nichž většina neměla předchozí zkušenost s konzumací žádného rostlinného mléka, jsme požádali o zhodnocení chuťových zážitků. Závěry byly překvapivě různorodé. Zatímco část degustujících si vysloveně pochutnala, druhá část se necítila chuťově uspokojena.

Ukázalo se, že ti, kdo příliš spokojeni nebyli, patří mezi pravidelné konzumenty kravského mléka v tekuté podobě. Od nápoje mléčného typu tedy očekávali charakteristickou hutnou a lehounce nakyslou chuť a té rýžové mléko nedosahuje. Pro tyto lidi může být chuťově málo „vydatné“ a slabounce „rostlinně“ nahořklé.

Osoby nezatížené chutí kravského mléka naopak hodnotily rýžový Provamel velmi pozitivně. Necítily nic nepatřičného. Dokonce se objevily názory, že rýžové mléko je čichově i chuťově přívětivější než mléko sójové.

Všichni zaregistrovali zajímavou nasládlou chuť připomínající obilný slad a patrné rýžové aroma, které běžný člověk zná například z rýžového nákypu. Nasládlá chuť zůstává v ústech ještě dlouho po polknutí. Slad je výraznou měrou zastoupen i ve vůni produktu.

Na základě našich zkušeností s rýžovými mléky musíme dodat, že chuť těchto výrobků se může s každou šarží mírně měnit, aniž by to bylo záměrem výrobce. Zatímco testovaná šarže s trvanlivostí do 28. 1. 2014 chutnala výrazně sladově, jiná várka může být chuťově spíše neutrální.

Ideální na „sladkou kuchyni“

V kuchyni se dá toto rýžové mléko používat podobně jako mléko kravské. Vzhledem k nasládlé chuti se hodí spíše do sladkých pokrmů, jako jsou pudinky, müsli a různé kaše. A samozřejmě také na pečení. Ve slaných omáčkách by sladová chuť mohla působit rušivě.

Rýžové mléko také skvělé chutná ochucené javorovým sirupem, případně lehce oslazené cukrem a dochucené kakaem, karobem či přírodní vanilkou. Nejlíp se pije vychlazené, ale v teplém se pochopitelně lépe rozpouštějí ochucovací přísady.

Superrychlý recept pro nedůvěřivé: Rýžové mléko s kávou

Ve velkém hrnku smícháme:

2 dl studeného mléka Provamel rice natural

1 dl uvařené a scezené kávy nebo kávoviny

1 lžičku hnědého třtinového cukru

Základní fakta pro spotřebitele

Rýžový nápoj vyrábí belgická firma Provamel pouze z vody, rýže, slunečnicového oleje, řepkového lecitinu a mořské soli. Rýže je s vysokou pravděpodobností enzymaticky fermentovaná, čímž je dosaženo její vyšší sladkosti.

Je vyráběn v biokvalitě, i když jedním dechem je třeba dodat, že se v tomto sortimentu jedná o standard – certifikátem bio je označena drtivá většina rýžových mlék na našem trhu. I celá výroba ve firmě Provamel je orientována velmi ekologicky šetrně, například se velmi dbá na co nejnižší emise oxidu uhličitého.

Cena výrobku se pohybuje kolem 58 korun a ve srovnání s ostatními rýžovými mléky je lehce nadprůměrná. Objem balení činí jeden litr. Prodává se v obchodech se zdravou výživou, ve specializovaných e-shopech a některých hypermarketech.

Recyklovatelná tetrapacková krabice, ve které je mléko baleno, je opatřena uzávěrem. Po otevření vydrží v chladničce minimálně pět dní.

Portál ProAlergiky.cz doporučuje

Pokud chcete pít rostlinná mléka ze zdravotních důvodů, ale sójové vám nezachutnalo, určitě vyzkoušejte právě rýžové. Mělo by být chuťově přijatelné i pro „začátečníky“.

Výrobek od Provamelu patří chuťově i celkovou kvalitou bezesporu mezi to nejlepší, co se v tomto segmentu nabízí. V rozhodování spotřebitelů bude svou roli hrát i známá a důvěryhodná značka.

 

Máte také zkušenost s tímto produktem? Jak vám chutná? Na co jej používáte? Komentujte pod článkem.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*E-mail: Nikde ho nezobrazujeme
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Ovesné mléko
Ovesné mléko

Je lepší kupované nebo domácí? Do jakých pokrmů se ovesné mléko hodí? Tipy na...

Svačiny nejen pro alergiky a celiaky
Svačiny nejen pro alergiky a celiaky

Být alergikem v České republice není žádná legrace. I když ti, kdo tuto situaci...

Testováno spotřebiteli: Nestlé Sinlac speciální kaše
Testováno spotřebiteli: Nestlé Sinlac speciální kaše

V měsících dubnu a květnu proběhlo další spotřebitelské testování. Deset rodin,...

Domácí ořechová mléka
Domácí ořechová mléka

Výroba domácích rostlinných nápojů je jednoduchá a nenáročná, a to jak na samotný...

Recepty
Bezlepkové muffiny z teffové a rýžové mouky
Bezlepkové muffiny z teffové a rýžové mouky

Množství surovin je na 7-8 muffin. Chia semínka zalijeme vodou a necháme nabobtnat. Mezitím smícháme vše ostatní, nakonec...

Květákový mozeček - bez lepku, mléka, vajec
Květákový mozeček - bez lepku, mléka, vajec

Dáme vařit 2 skleničky vody se špetkou soli a lžící slunečnicového oleje. Až začne voda vřít, stáhneme ji úplně z plotny a...

Kváskový chléb - bez lepku, mléka, vajec
Kváskový chléb - bez lepku, mléka, vajec

Část 1. Jak na bezlepkový kvásek.  Výroba bezlepkového kvásku je podobná jako výroba lepkové kvásku. Rozdíl je v tom, že...

Všechny recepty