úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > V Česku trpí alergií až 15% lidí

V Česku trpí alergií až 15% lidí

Vložte svůj článek

30. 3. 2009

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

V Česku trpí pylovou alergií až 15 procent populace a jaro je pro ně začátkem problémů, řekla ČTK alergoložka Blanka Haindlová. Nejčastěji začíná onemocnění mezi pátým až 20. rokem věku. Haindlová doporučila rodičům, aby s dítětem už s prvními příznaky alergie navštívili lékaře. Sadou testů zjistí, který alergen potíže vyvolává, a navrhne plán prevence a léčby.

„Sennou rýmu, jakkoli se může zdát neškodná, rozhodně není radno podcenit. Neléčená alergie a s ní spojená senná rýma mohou vést až v třetině případů k propuknutí astmatu,“ varovala lékařka.

Alergie se léčí imunoterapií. Je založena na principu očkování. Alergolog dává pacientovi injekčně stále vyšší dávky tohoto alergenu. Tělo si pak samo začne vytvářet potřebné protilátky. Pacient souběžně užívá léky, které tlumí alergické reakce. Pacienti s těžkou alergií by vždy měli mít u sebe svůj lék jako první pomoc. Řada těchto léků je volně prodejná.

„Nejdůležitější zásadou alergiků je však prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem,“ uvedla Haindlová. Pacient by měl sledovat aktuální informace o množství alergenů ve vzduchu, například na www.pylovasluzba.cz. Podle toho si upraví denní režim i preventivní užívání léků. Program by si měl plánovat podle počasí – pokud je to možné, měl by v horkých suchých dnech zůstat doma.

V období pylové sezony by alergik neměl příliš větrat a měl by spát se zavřenými okny. Klimatizace, ať už doma nebo v autě, by měla být vybavena speciálními filtry. Vzduch v ložnici je vhodné zvlhčovat. Peřiny a matrace je třeba větrat, aby se v nich nedařilo roztočům. Roztoče v matracích zahubí speciální spreje, které se dají koupit v lékárnách.

Alergik by neměl mít v bytě koberec, lepší je lino nebo korek, a neměl by mít ani záclony a závěsy, lepší jsou žaluzie. Po návratu zvenku by se měl převléknout. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by ho doma dráždil. Doporučuje se sprcha, která zbaví pylových zrnek pokožku, a pomáhá i opláchnout si vlasy.

Alergik by neměl pustit do své postele psa či kočku. „Možná budou mazlíčci uraženi, když je vyhodíte z oblíbeného místa, ale buďte nesmlouvaví,“ radí Haindlová. Alergik by měl zdravě jíst a dostatečně spát. K snídani by si měl dopřát i čerstvé ovoce nebo džus, které jsou bohaté na vitamin C. Posílí tím svůj imunitní systém.

Na vycházky by měl alergik chodit časně ráno nebo pozdě večer, kdy je množství pylu v ovzduší nejnižší. Nejvyšších hodnot dosahuje kolem 17:00. Měl by se vyhýbat loukám a okraji lesa, který slouží jako filtr, kde se zachytává nejvíce pylu. Dovolenou by si měl naplánovat tak, aby v době nejhorších obtíží odjel například k moři nebo do hor, kde je pylová sezona posunuta. V nadmořské výšce nad 1000 metrů se navíc nevyskytují roztoči

Zdroj: ČTK

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...