Infolinka 541 212 450


Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje

Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje

Nejúčinnějším řešením nízké vlhkosti vzduchu v budovách je zvlhčování vzduchu (foto: Boneco Healthy Air)


Nízká vlhkost vzduchu se často objevuje v bytech, kancelářích, školách i v dalších prostorech. Má prokazatelné negativní dopady na zdraví člověka, ale i na životnost některých předmětů. Prozradíme vám, co je příčinou poklesu vlhkosti, a poradíme vám, jak proti němu účinně bojovat. 

Nevyháníte vlhkost ven?

Za příliš nízkou se považuje vlhkost, která se při běžné pokojové teplotě kolem 20 °C pohybuje pod hranicí 40 %.

Co způsobuje takový nežádoucí pokles vlhkosti? Nejčastější příčiny jsou tyto:

  • vytápění: Radiátory, krby, kamna a podobná zařízení ohřevem vzduchu snižují jeho relativní vlhkost. Důsledky jsou nejlépe poznat v přetopených bytech a kancelářích.
  • netěsnící nebo pootevřená okna: V zimě vlhkost ráda uniká do chladnějšího venkovního prostoru různými škvírami. Častou chybou je dlouhodobé větrání „na ventilačku“.
  • vzduchotechnika a rekuperace: K úniku vlhkosti z místností dochází i při strojovém větrání, zejména v rekuperační jednotce. V létě se vzduch vysušuje používáním klimatizace.

Ověřte si skutečnou vlhkost

Přirozená a prospěšná pro člověka je relativní vlhkost vzduchu v místnostech kolem 50 procent, plus minus pět procent. Takovou byste se měli snažit udržovat.

Pokud pociťujete nějaké problémy, které by podle vás mohly souviset se suchým vzduchem, v první řadě se snažte zjistit, jakou vlhkost u vás aktuálně máte. Třeba je vyhovující a vaše problémy mají jinou příčinu.

Řiďte se fakty, ne pocity. Ke zjišťování vlhkosti vzduchu slouží vlhkoměry nebo meteostanice s vlhkoměrem. Pokud zjistíte, že se pohybuje pod 40 procenty, začněte vzduch zvlhčovat.

Nápravu spolehlivě zajistí pouze elektrické zvlhčovače vzduchu

Je-li vzduch v nějaké místnosti suchý, k jeho zvlhčení do něj budete muset doplňovat i několik litrů vody každý den. Tím pádem můžete rovnou vyloučit odpařovače na radiátory, ze kterých se uvolní sotva decilitr vody denně. Spíše na ozdobu jsou i pokojové rostliny a fontánky.

Sušení prádla v místnosti funguje, ale jen částečně a krátkodobě. Jedna várka mokrého prádla totiž obsahuje maximálně několik decilitrů vody, což je malá „záplata“. A prát dvakrát denně jen kvůli zvlhčení vzduchu není zrovna ekonomické.

Osvědčeným řešením jsou přístroje k tomu určené – zvlhčovače vzduchu. I ty nejslabší jsou schopny do vzduchu doplnit několik litrů vody za den. U přístrojů najdete údaj o zvlhčovacím výkonu a také maximální velikost místnosti, pro kterou je vhodný.

Náš tip: Uvažujete o pořízení zvlhčovače? Další podrobnosti vám poradí náš nákupní rádce Jak vybrat zvlhčovač vzduchu.

Suchý vzduch škodí zdraví

Při nízké vlhkosti dochází k vysušování sliznic dýchacích cest. Za normálních okolností je jejich povrch mírně vlhký. Když se vysuší, snižuje se jejich obranyschopnost. Choroboplodné zárodky, alergeny a nečistoty jsou pak schopné pronikat hlouběji do dýchacích cest, odkud se jich tělo obtížněji zbavuje.

Alergeny a nečistoty mohou nepříjemně dráždit v nose, krku nebo průduškách. A bakterie nebo viry mají vyšší šanci vyvolat infekci. Vysychat mohou i oči, což má za následek pálení až řezání spojivek.

Také pokožka při pobytu v suchém vzduchu ztrácí vodu. I lidé se zdravou kůží mají náhle popraskané rty nebo suché ruce. Pro atopiky, jejichž pokožka vodu hůře udržuje, však nízká vlhkost vzduchu může být nepříjemnou zdravotní komplikací. Zhoršuje se totiž kožní zánět a svědění.

Suchý vzduch je velmi nepříjemný pro lidi se suchou pokožkou, jako jsou atopici

Dlouhodobé vystavování se suchému vzduchu znamená zátěž pro tělo. Ta u někoho může vyvolat bolesti hlavy, u jiného únavu nebo problémy se soustředěním.

Nízká vlhkost ohrožuje i váš majetek

Důsledky přesušeného vzduchu jsou patrné i na vybavení místností. Nejvíce trpí dřevěný nábytek a podlahy. Mohou se rozlepovat nebo praskat. Dřevěné hudební nástroje se navíc mohou rozlaďovat.

Suchý vzduch také zvyšuje prašnost a pravděpodobnost vzniku statické elektřiny. Navíc působí chladnějším dojmem, a tak v zimě můžete mít tendenci zvyšovat výkon topení, čímž se vzduch ještě více vysuší.

Prohlédnout nabídku zvlhčovačů vzduchu v e-shopu ProAlergiky.cz


Články na podobné téma