Infolinka 541 212 450Šupinky na očních víčkách

Otázka:

Dobrý den, je mi 25 let a zhruba před půl rokem se mi na očních víčkách a v jejich okolí začali objevovat šupinky, kůže v okolí víček je vysušená, svědí a někdy jsou po ránu i víčka dost natelká a opuchlá. Z epikutánních testů mi vyšlo, že jsem alergická na parfemované směsy I a II a peruánský balzám. Změnila jsem tedy kosmetiku a snažila se omezit a později i vyloučit líčení. Na alergii beru Flonidan, který mé problémy mírně zlepšuje, ale víčka jsou napnutná, zarudlá a svědí neustále. V dětství jsem krátce prodělala atopický ekzém na předloktí a pod koleny od té doby nic. Chtěla bych Vás poporosit o radu jak mám nyní postupovat, zda opět navštívit kožní lékařku či vyhledat jinou pomoc. Na alergologii mi vyšli všechny běžné testy negativní (tzn, pil, prach atd.). Předem děkuji za opověď.

Tazatel:

Michala

Odpověd:

Dobrý den, doporučuji absolutně vyloučit dekorativní kosmetiku, oční víčka omývat jen čistou vodou a promazávat vepřovým sádlem do úplného zklidnění projevů. Následně používejte 1 druh krému na obličej, který je bez parfemace (lékárny), je vhodné používat i šampony bez parfémů a vynechat laky na vlasy. Bude- li kůže zcela klidná, můžete vyzkoušet např.1 typ řasenky - po dobu 1 týdne, odličovat jen čistou vodou nebo sádlem. Budete- li v pořádku, pak můžete vyzkoušet stejnou řasenku a 1 typ odličovače bez parfému. Stejným způsobem je nutné testovat každý nový kosmetický přípravek. Už navždy vybírejte i dekorativní kosmetiku neparfemovanou- v lékárnách.

Při zjištěné alergii na perubalzám doporučuji zcela vynechat pití coly, oranžových limonád, vermutu, opatrná buďte i při konzumaci vanilky, skořice (perníky), hřebičku, curry. Na chirurgii se vyhněte ošetření tzv. Višněvského balzámem - je používán poměrně často, vyvolal by opět alergickou reakci, obsahuje perubalzám. V případě recidivy potíží je vhodné kontrolní vyšetření u Vašeho kožního lékaře. S pozdravem MUDr. Daniela Kaňovská