Infolinka 541 212 450Vyrážka po medové masáži

Otázka:

Dobrý den, mám problém. Absolvovala jsem medovou masáž a bylo mi řečeno, že se toho dne nemám mýt sprchovými gely atp ani natírat např. tělovým mlékem atd. Jen omýt vodou. Tak jsem učinila a to po dobu dokonce dne a půl po masáži /stále jsem se myla jen vodou tělové teploty/. Poté jsem se ale umyla šetrným sprchovým gelem a natřela se výživným tělovým mlékem osvědčené značky. Záda se mi posypala krupičkou, v horní části zad se dokonce objevila vyrážka, která připomíná akné, ale je to něco jiného. Ve spodní části zad spíše zmíněná krupička, která se postupně mění - z krupicovité vyrážky se stávají spíše tmavé flíčky, něco jako tmavě červené tečky na kůži. Už si začínám brát i Zyrtec, protože si myslím, že to může být alergie na pyl z medu. Jak byste postupovali? Nechat třeba týden regenerovat a pokud by potíže nemizely, zajít k lékaři? Na masáži jsem byla v pátek, je pondělí večer. Záda si po koupeli potírám buď calciovou mastí nebo na ně stříkám pantenol ve spreji, jsem z toho nešťastná. Od soboty se také u mě projevilo nachlazení, to jen podotýkám, hlavně rýma, smrkání, kýchání. Kdysi u mě vytestovali alergii na pyly (a prach a kočku), jen ale hraniční, v období se sníženou imunitou. Děkuji za reakci.

Tazatel:

Lucie z Olomouce

Odpověd:

Dobrý den, Lucie,

pokud se bude vyrážka opakovat, určitě si zajděte ke kožnímu lékaři. Jde o to, abyste alespoň věděla, zda se jedná o kopřivku, nebo alergický ekzém, nebo něco jiného. Od toho se dá "odpíchnout".

Alergická reakce pokožky na pyl je možná, zvlášť pokud byla masáž prováděna surovým, nefiltrovaným medem. Ale stejně tak jste mohla shodou nějakých okolností (stres, oslabená imunita) reagovat na zmíněné tělové mléko.

Pokud je vyrážka několikadenní, může jít i o nějaký vnitřní problém. Možností je bohužel více.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz